Psiha

Psiha

Promijenite ove dnevne navike i smanjite tjeskobu!

Kada dođe u pravom trenutku, anksioznost može biti čak i pozitivna te motivirajuća.

Ali, ako se nekontrolirane brige i negativni unutrašnji monolozi ponavljaju na dnevnoj bazi, onda to predstavlja velike probleme. Anksioznost koja nije dijagnosticirana i kontrolirana može u potpunosti preuzeti vaše emocije i ponašanje. Ali, možete preuzeti kontrolu, radilo se o anksioznom poremećaju ili o lošem raspoloženju trebali biste samo promijeniti neke od dnevnih navika.

1. Analiziranje svih detalja

Analizu svega bismo mogli svrstati kao najgoru naviku koja stvara tjeskobu. Učestalo razmišljanje o svađi s prijateljicom ili o grešci na poslu te smišljanje nestvarnih situacija, odnosno kako ste mogli postupiti i što ste mogli reći može dovesti do negativnih stanja. Umjesto analiziranja, stanite i razmislite što biste mogli poduzeti s tom situacijom. U stvarnosti. Ljudi često previše pokušavaju zaključiti neke stvari iz događaja koji zaista nisu bitni. Zato, radije sve ostavite onako kako je, jer život s neizvjesnošću je velika vještina, a pomaže vam da prestanete trošiti vrijeme na stvari koje ne možete kontrolirati u ovom trenutku.

2. Često provjeravanje emaila

Ravnoteža između poslovnoga i privatnoga života je nešto s čime se svi suočavamo, ali ne možemo i balansirati. A danas je još gore jer nam mobiteli i internet omogućuju da smo povezani sa svima 24 sata dnevno. Pitajte se zašto stalno osvježavate elektroničku poštu. Je li to zato što iščekujete važan dokument ili morate biti perfekcionisti i sve odraditi na vrijeme? Ako je ovo drugo, odložite mobitel i računalo sa strane i uživajte u svom slobodnom vremenu.

3. Trošenje vremena na društvenim mrežama

Ne. Njihovi životi nisu savršeni! Nemojte misliti da zato što netko stavlja nasmiješene fotografije ili se označava na raznim mjestima, uživa u životu. Zavist i osjećaj da vama nije dobro kao drugima dovodi vas do stanja tjeskobe. Također, zbog takvih stranica trošite svoje privatno vrijeme uzalud što vas isto tako može rastužiti jednom kada shvatite to. Uživajte u privatnim trenutcima i stvarajte svoje uspomene!

4. Usamljenost

Za oboljele od anksioznosti, usamljenost je vrlo štetna. Naravno, ponekad se osjećate  kao da vas nitko ne razumije osim vas samih. Ali, pokušajte tada otići na neko mjesto i udahnite punim plućima ili pogledajte epizodu vaše omiljene serije. Ako niste raspoloženi za druženje s prijateljima, kojima isto tako nije super u životu, što god vi mislili, pokušajte doprinijeti zajednici. Volontirajte, šetajte s psom ili se spojite sa obitelji koju rijetko viđate.

Nije lako. I nitko ne kaže da će uz sve ove savjete biti tako. Ali, oboljeli od anksioznosti moraju promijeniti navike koje ih uglavnom dovode u to stanje kako bi ponovno bili sretni i ispunjeni.  

Oboljeli od mentalnih bolesti žele da ovo znate o njima!

M.S.

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo