Kako bi naš mozak nesmetano funkcionirao neophodna je uravnotežena prehrana
Znanstvena istraživanja koja se, unutar Nutritivne neuroznanosti, bave proučavanjem utjecaja određenih komponenata hrane (masti, ugljikohidrata, proteina, minerala i vitamina) na funkciju mozga, pokazala su mjerljive rezultate u smislu poboljšanja pamćenja i koncentracije, te općenito bolje funkcioniranje mozga i njegovo sporije starenje.
Važnost uravnotežene prehrane
Da bi naš mozak nesmetano funkcionirao neophodna je uravnotežena prehrana koja podrazumijeva više obroka (tri glavna i dva međuobroka) raspoređenih u pravilnim vremenskim razmacima tijekom dana. Osim redovitih obroka, jednako važan je i kvalitetan nutritivni sastav, pa su tako nezasićene masne kiseline (Omega-3, Omega-6), raspoređene na obroke tijekom cijelog dana, bitna komponenta koju ćemo u organizam unijeti konzumirajući maslinovo ulje, divlji losos, tunu, sjemenke suncokreta, sezama i lana.
Znanost savjetuje – vježbanjem spriječite bolesti i propadanje mozga
Svježe voće u umjerenim količinama svakako je preporuka, a unutar toga treba istaknuti avokado kao bogat izvor nezasićenih masnih kiselina, minerala i oligo elemenata koji pomažu eliminaciju toksina iz organizma, smanjuju umor i nervozu, te potiču obrambene mehanizme organizma. Borovnice su izuzetno kvalitetno voće i jako dobra hrana za naš mozak. Spadaju u jednu od najboljih antistresnih namirnica, pozitivno djeluju na sposobnost učenja i smanjuju rizik od Alzheimerove bolesti.
Orašasti plodovi bogati su bjelančevinama, vlaknima, dobrim masnoćama i vitaminom E. Šaka oraha ili badema dnevno povoljno će utjecati na kognitivne funkcije. Zeleno lisnato povrće bogato željezom djeluje na dobro raspoloženje i jasno razmišljanje. Konzumiranje rajčica u sezoni njihovog sazrijevanja pomoći će kod demencije.
Evo što se događa s vašim mozgom kada naučite nešto novo
Češnjak je poznat kao jedna od najzdravijih namirnica u borbi protiv velikog broja bolesti pa tako snažno i zaštitnički djeluje i na naš mozak.
Dobro raspoloženje i dovoljnu količinu energije za mozak osigurat će nam selen i bjelančevine iz jaja. Nikako ne bi smjeli zaboraviti na dobrobit složenih ugljikohidrata (zobene i ječmene pahuljice ili mekinje, proso, heljda, smeđa riža…) koji, uz umjerenu konzumaciju, pozitivno djeluju na zdravlje srca i krvnih žila, dobru cirkulaciju i oštriji mozak.
Kakao iz organskog uzgoja, te tamna čokolada s visokim postotkom organski uzgojenog kakaa vrlo su moćna hrana za mozak. Dobra hrana za mozak su i umjereno dozirani kvalitetni šećeri koji se nalaze u svježem voću. Vitamini E, B-6 i B-12 poboljšavaju snagu mozga a nalaze se u mesu, ribi, jajima, zelenom lisnatom povrću, mrkvi, grahu i orašastim plodovima.
Brza pržena hrana, kolači, čips i grickalice, izvor su loših masnoća i nekvalitetnih šećera i kao takvi vode ka demenciji, gubitku pamćenja i gubljenju vitalnih funkcija mozga. Pravilna i uravnotežena prehrana istovremeno znači pravilno i moćno funkcioniranje našeg mozga što rezultira dobrim zdravljem i vitalnošću.
Foto: Shutterstock