Ako ste kupili začine u tegli u prodavaonici, morate znati da su iznimno jednostavne za održavanje.
Osim što izgledaju predivno, kupovinom svježih začina ćete sigurno i uštedjeti jer mogu jako dugo trajati. Bosiljak i peršin su možda najpopularniji odabir, ali postoji još puno biljki koje se na taj način mogu uzgajati.
Što morate znati o takvim biljkama? Saznajemo za vas!
1. Dolaze iz velikih nasada
Većina ovakvih biljki je rasla u velikim nasadima, a u malim teglicama su namijenjene za kućnu upotrebu kako bi svaki obrok učinile još ukusnijim. Uz to imate nešto mirisno i zeleno u stanu pa je šteta ne imati ih.
2. Morate ih presaditi
Ono što je privlačno kod takvih biljki jest to što izgledaju tako bogato kada su u maloj teglici, a ponekad se na tako mali prostor sadi i više biljki. Kako bi dobili najbolje rezultate, najbolje je bilju presaditi u par malih posuda i staviti ih na balkon, ako ga imate.
Cilj je da biljka raste što dulje, a to ćete joj omogućiti tako da joj date prostora za korijenje i osigurati dugotrajnost, nekima i godinama.
Za prste polizati! Četiri jednostavna recepta za pripremu najukusnije piletine
3. Zalijevajte ih svaka 3 dana
Malene posude sa zemljom se vrlo brzo suše, što je dobro za određene kućne biljke ali nikako za začine. Provjerite zemlju tako da gurnete u nju prst, ako je suha odmah dodajte malo vode.
4. Redovito koristite
Kao bi što dulje živjele, morate ih i koristiti. Za razliku od sobnog bilja, začini će puno brže rasti ako koristite ili barem odrežite stabljike koje su viška.
5. Ne očekujte da će biljka živjeti vječno
U nekom će trenutku, bosilja na primjer, pustiti cvijet što znači da neće zauvijek biti ukusan začin. Kada se to dogodi, uberite cvijet i dodajte ga salati ili nekom finom koktelu kao ukras.
Nevjerojatno! Evo što će samo 3 kapi ulja od origana učiniti za vaše zdravlje
Biljku možete baciti naknadno. Neke biljke pak mogu trajati vječno, poput timijana, ružmarina ili mente.
A. A.
Foto: Shutterstock