Hrana i recepti

Hrana i recepti

Brzo i jednostavno – šparoge za prste polizati, gotove za samo 5 minuta!

Shutterstock

Šparoge s razlogom imaju kraljevski status na proljetnom jelovniku. Superhranjive su, a niskokalorične – jedna šalica kuhanih šparoga ima samo 43 kalorije.

Popis blagotvornih tvari u šparogama doista je “kilometarski”. Bogate su folnom kiselinom i vitaminima B skupine kao i vitaminima A, C i K. Šparoge su poznate i po izuzetnom obilju minerala: kalija, mangana, fosfora, bakra, željeza, cinka, selena, magnezija, kalcija…

Također sadrže inulin koji je u probavnom sustavu bitan za ravnotežu dobrih bakterija, a one su ključne za imunitet. Šparoge su bogate i vlaknima, koja su također nužna za zdravlje probavnog sustava. Tu su i bjelančevine, kao i lutein i zeaksantin koji su važni za dobar vid, te triptofan koji poboljšava san.

Kako odabrati i pripremati šparoge

  • Birajte šparoge čiji su izdanci mekani i svijetlozeleni, a vrhovi su im zatvoreni. Izbjegavajte žućkaste izdanke koji samo što ne procvatu, kao i šparoge čiji su izdanci suhi i slomljeni na kraju stabljike, ili su smežurani i izgledaju kao da su prazni, jer to znači da su stare. Uvijek provjerite mirišu li svježe.
  • Šparoge mogu u hladnjaku ostati svježe do 7 dana ako ih pravilno čuvate. Stavite ih u plastične vrećice (najbolje je omotati vrećicu oko njih istiskujući zrak koliko je moguće). Ne perite šparoge prije nego ih stavite u hladnjak jer će to ubrzati njihovo kvarenje.

Vodič za zdravo kuhanje povrća – očuvajte hranjive tvari, okus i izgled

  • Kao najbolje preporučuju se šparoge srednje veličine (promjera oko 1 cm, debljine malog prsta). Šparoge vrlo debelih stabljika često su drvenaste, tvrde i previše vlaknaste te zahtijevaju guljenje i dulje kuhanje, a vrlo tanke šparoge lako se prekuhaju.

Spriječite prekuhavanje

Općenito se u pripremi šparoga gube hranjive tvari i okus upravo zbog prekuhavanja. Da bi šparoge ostale maksimalno slasne, kao idealna metoda preporučuje se lagano pirjanje, i to samo 5 minuta jer će tako biti fino mekane izvana, a lagano hrskave iznutra.

U posudi od nehrđajućeg čelika na srednje jakoj vatri zagrijte 3 žlice povrtnog ili pilećeg temeljca. Dok se temeljac zagrijava, očistite 1/2 kg šparoga – otkinite im drvenasti donji dio te narežite stabljike na dijelove dužine 5 cm. Kad temeljac počne isparavati, dodajte šparoge. Pokrijte posudu i kuhajte 5 minuta – ne dulje!

Slasne kombinacije

  • Okus šparoga možete istaknuti mediteranskim preljevom – napravite ga od 3 režnja češnjaka (sitno ga nasjeckajte ili protisnite), 3 žlice hladno prešanog maslinova ulja, 2 žlice limunova soka te po želji začinite s malo morske soli i papra.
  • Mediteranski preljev možete obogatiti dodajući mu 1 žlicu senfa, 1 žličicu kapara i 4 žličice nasjeckanog svježeg peršina ili bosiljka. Prelijte preko vrućih šparoga.
  • Šparoge pirjane prema gore navedenom receptu možete posipati naribanim pikantnim sirom (npr. parmezanom), nasjeckanim svježim bosiljkom, peršinom, origanom te naribanom koricom limuna. Ili ih jednostavno možete začiniti s nekoliko kapi sojina umaka.
  • Šparoge se odlično kombiniraju s ribom, škampima, gljivama, jajima te s drugim povrćem. Odlične su u hladnoj salati s pečenim crvenim paprikama i malo češnjaka.

Uživajte u sirovim šparogama

  • Sirove šparoge narežite na tanke komadiće i dodajte u povrtnu salatu.
  • I sirove šparoge dobro se slažu s već spomenutim mediteranskim preljevom i parmezanom.
  • Dobit ćete odličan prilog uz ribu ili piletinu ako šparoge fino marinirate. Pripremite umak u omjeru 1 dio balzamičnog octa i 2 dijela maslinova ulja te dodajte svježe začinsko bilje (ružmarin, bosiljak, kopar, peršin), sol i papar. U ovom umaku dva sata marinirajte šparoge, po želji zajedno s komadima crvenih paprika, crvenog luka, maslina i feta sira.

I.V.

Foto: Shutterstock   

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo