Zdravlje

Zdravlje

Nim – indijska “magična” biljka koja liječi sve

Foto: Shutterstock

Indijsko drvo nim (neem) u indijskoj se medicini koristi već tisućljećima, a nosi nadimak “seoske ljekarne”.

Nim je indijsko drvo čija je ljekovitost poznata već tisućama godina, a toliko se smatra ljekovitim da se čak indijska sela u kojoj se nalaze drveća nima, smatraju onim najzdravijima.

Svi dijelovi drveta se mogu koristiti u svrhe liječenja, od cvijeća pa do samih grančica, a nim ima i plod sličan maslina, zeleno žute boje.

Iako razvikan zbog svoje ljekovitosti, od akni pa sve do kožnih bolesti i upale sinusa, savjetuje se da se djeca ne liječe ni na koji način nimom – zbog manjka znanstvenih podataka o njegovoj toksičnosti. Zbog toga je važno da i ga izbjegavaju trudnice te oni koji pate od oboljenja bubrega i jetre.

S druge strane, na primjer čaj od nima odrasle osobe mogu koristiti svakodnevno, čak se na primjer kod probavnih tegoba savjetuje i piti do tri puta dnevno.

Antibakterijska, protuupalna i antivirusna svojstva

Nim ima antibakterijska, protuupalna i antivirusna svojstva, i zbog toga pozitivno utječe i na širok spektar oboljenja. Tako pomaže kod groznice, prehlada i gripa, a liječi i gastroenterološke bolesti, pogotovo na probavne probleme.

Kao što je već rečeno, nim se može koristiti kao lijek za mnoge kožne bolesti, poput psorijaze, ekcema, akni i dermatitisa, a može se koristiti lokalno, stavljati u kupku, kao i praviti maska od praha.

Uz to, smiriti će simptome alergije, a neki izvori ističu i da ako oni koji pate od alergije od peludi u jesen počnu piti čaj, do proljeća više neće biti alergični. Mnogi izvori jednako tako napominju i da su se neki potpuno izliječili od psorijaze.

Zbog antibakterijskih svojstava, nim je koristan lijek za atletsko stopalo, pa i Candidu, a smanjuje i simptome onih oboljenja nastalih od herepsa. Uz to, nim se može koristiti i kao dezinfekcijsko sredstvo za rane te se smatra i da ubrzava proces zacijeljivanja.

Uz liječenje raznih bakterijskih i virusnih infekcija, nim je i idealno sredstvo za liječenje parazita, i to ne samo onih unutrašnjih, već i za uši na vlasištvu te drugih gnjida. Smatra se da svrbež uzrokovan gnjidama, a u kombinaciji s kurkumom ima i do 97 posto uspješnosti i to u roku od dva tjedna.

Nim se može koristiti i za uklanjanje neugodnog zadaha te za liječenje gingivitisa, a najbolje ga je namazati na zube i desne te isprati nakon nekoliko minuta, a navodno preventivno utječe i na karijes. Može se koristiti i u kombinaciji s prirodnim pastama za zube.

Uz čaj i prah od nima, savjetuje se i žvakanje grančica nima, koji sadrži ugljične hidrate koji mogu potaknuti stvaranje antitijela koji će ojačati imunitet.

Nim protiv bolesti suvremenog čovjeka

Znanstvene su studije pokazale da se nim može koristiti kao lijek za snižavanje razine šećera u krvi, odnosno kao pomoć kod dijabetesa. S obzirom na protuupalno djelovanje, koristan je i u liječenju osteoporoze i reumatoidnog artritisa.

Kako koristiti nim?

Kao što je već rečeno, skoro se svi dijelovi drveta mogu koristiti kao lijek, a pripremajte ih na ove načine:

  • masku za lice od nim praha pripremite s malo tople vode, tek toliko da dobijete smjesu konzistencije paste te stavite na lice i držite oko sat vremena

  • čaj od nim praha možete pripremiti s tek prstohvatom praha, a pripremite se na gorak okus

  • čaj se može skuhati i od lišća nima

  • ako nim želite koristiti za liječenje zubnih oboljenja, izravno prah nanesite na meso i zube

  • za kožna oboljenja pripremite kupke ili koristite prah u obliku paste i stavljajte izravno na oboljele dijelove 

  • prah nima možete i pomiješati s glinom umjesto s vodom za pastu, a za zdravlje kose, možete ga pomiješati i s maslinovim ili kokosovim uljem.   

​Svemogući neven liječi kožu, hemoroide, mokraćne upale, tegobe s jetrom…

Foto: Shutterstock

G.H. 

 

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo