Nekada su naše bake imale jednu kremu i to je bio kraj priče. Danas, žene imaju bezbroj kozmetičkih proizvoda. Neki se niti ne koriste, a za neke nismo ni sigurni čemu služe…
Pa što nam to točno treba za pravilnu njegu lica svaki dan? Ivana Manola, dr. med. spec. dermatologije i venerologije iz Poliklinike Manola ističe pet proizvoda koje bi svakako trebali imati kako bi naša njega kože bila potpuna i kvalitetna.
Rječnik kozmetičkih pojmova – znate li što znači blur, emolijens, hibrid…
1. Micelarna otopina za skidanje make upa
Iznimno blaga tekućina za čišćenje lica, obogaćena termalnom vodom, biljnim ekstraktima i drugim blagotvornim sastojcima, sadrži mikročestice micele koje poput magneta vežu na sebe nečistoće (npr. šminku i masnoću), a pritom ne narušavaju prirodnu ravnotežu kože. Micelarna voda najčešće se ne treba ispirati.
2. Krema za njegu područja oko očiju
Birajte preparate koji sadrže hijaluron i retinol. Starenje kože nastaje kao posljedica hormonalnih i vanjskih utjecaja a dovodi do smanjenja elastičnosti kože i stanjenja epidermisa.
Koža postaje suha, smanjuje se količina potkožnog masnog tkiva i žlijezda lojnica. Ubrzanom starenju pridonosi kronično izlaganje suncu (tzv.photoaging). Kod osoba koje su veći dio života bili izloženi suncu znatno je smanjena količina kolagena, što za posljedicu ima ranu pojavu bora i kapilara, te stvaranje viška kože. Bore oko očiju je u ranom stadiju moguće korigirati primjenom preparata koji sadrže retinoičnu kiselinu, C, E i K vitamin, hijaluronsku kiselinu, objašnjava dermatologinja.
3. Jutarnja njega lica
Boosteri u dnevnoj njezi imaju zadatak intenzivnije njege kože lica pojedinim sastojcima. Kod nedostatka hidratacije kože preporuča se preparat s hijaluron boosterom dok će kod prisutnosti hiperpigmentacija i kapilara bolji izbor biti C vitamin booster.
Kako svoju kožu njeguju dermatolozi?
4. Noćna njega lica
Noćna njega kod starijih od 30 godina bi svakako trebala sadržavati A vitamin (retinol) koji kao jedan od najpotentnijih anti age sastojaka ima učinak na sintezu kolagena, poboljšava kvalitetu i tonus kože, smanjuje količinu novonastalih kapilara….
5. Balzam za njegu usana
Usne zahtijevaju posebnu njegu jer nemaju lojne žlijezde koje izlučuju esencijalne masti. Ujedno, usne zadržavaju manje vlage.
Djelovanjem vjetra i hladnog zraka dolazi do pojave ispucalih usana. Nesvjesna reakcija na ispucale usne najčešće je oblizivanje. Oblizivanjem usnice nećete ovlažiti;suprotno, dodatno ćete ih isušiti.
U svakodnevnoj njezi ispucalih usana preporučuju se jednostavni balzami. Vazelin, shea maslac, pantenol, vitamin E – sastojci su koji jako dobro i učinkovito vlaže usne.
Muče vas podočnjaci i upala vijeđa? Evo što dermatologinja savjetuje
Foto: Shutterstock