U našoj rubrici Halo, doktore čitatelj je postavio pitanje vezano uz Helicobacter pylori i konzumaciju mliječnih proizvoda.
Infekcija bakterijom Helicobacter Pylori: simptomi, dijagnoza i liječenje
Pitanje čitatelja:
Imam Helicobacter pylori koju sam liječio trojnom terapijom. Nakon terapije sam napravio kontrolu (nakon 2 mjeseca) i dalje je imam. Sad imam drugu terapiju s novim lijekovima. Prehranu sam regulirao, ali sam naišao na poprečna mišljenja o konzumiranju jogurta, sirutke i svježeg sira. Pa vas molim da mi odgovorite, jogurt, sir, sirutka, da ili ne?
Odgovor Dijane Gluhak Spajić, mag.nutr., Centar za nutricionizam:
Početkom 20. stoljeća davane su preporuke na bazi mlijeka u kombinaciji s antacidima za liječenje gastrointestinalnog čira, temeljeno na načelu da će mlijeko osigurati alkalizaciju želuca i ublažiti bol. Danas se mlijeko ne preporučuje zbog puferirajućeg učinka i značajnog učinka mlijeka na kasnije izlučivanje želučane kiseline.
Što se tiče mliječnih proizvoda, postoje naznake u znanstvenim istraživanjima da mlijeko i mliječni proizvodi mogu imati zaštitne učinke protiv infekcije H. pylori , točnije pokazalo se da probiotici na bazi fermentiranog mlijeka (goveđi laktoferin, imunoglobulinski obogaćeni α-laktalbumin i proteini sirutke) povoljno djeluju na liječenje H.pylori.
Zbog ograničenih podataka, potrebno je provesti još istraživanja kako bi se mogli odrediti točni sastojci i količine koje mogu pomoći. Od mlijeka i mliječnih proizvoda slobodno se mogu uzimati fermentirani mliječni proizvodi (kefir, acidofil, jogurt) i svježi posni sir. Ono što treba izbjegavati i što može pogoršati simptome je punomasno mlijeko, oštri, dimljeni i suhi sirevi, punomasno vrhnje i čokoladno mlijeko.
Za snažne mišiće dnevno unesite oko 50 grama proteina iz različitih izvora
Ordinacija.hr
Foto: Shutterstock