Iako pod rizičnu skupinu spadaju žene u četrdesetima, važno je pregledati se jer rak dojke možete dobiti u svakoj godini života.
Centri za prevenciju i kontrolu bolesti tvrde kako je rak dojke najčešći oblik raka kod žena i stoga je važno odlaziti na preglede kojima će i samo liječenje biti lakše.
Ipak, prva mamografija zna biti zastrašujuća, tvrdi doctoroz.com jer je najčešća asocijacija na mamografiju mogućnost strašne dijagnoze.
Živjeti s dijagnozom raka: “Odlučila sam ozdraviti i biti ona koja će preživjeti”
Dr. Laurie Margolies tvrdi kako je mamografija važna jer može spasiti život, a navodi i nekoliko stvari koje svakako trebate znati o pregledu.
“Jedna od osam žena ima rak dojke”, tvrdi liječnica, “a najrizičnije godine za rak dojke 40-e su”, kazala je.
Redovni pregled za žene u četrdesetima
Iz tog razloga, Američko onkološko društvo predlaže da žene između 45 i 54 godine trebaju odlaziti na mamografiju svake godine dok se za one s preko 55 godina preporuča odlazak na mamografiiju svake dvije godine ili nastavak odlazaka svake godine.
Bez obzira na godine, tvrde, važno je pregledati se jer rak dojke možete dobiti u svakoj godini života.
Osim toga, na odlaske na mamografiju utječe i genetika. Tako se navodi kako žene čije su majka, baka ili sestra imale dijagnosticiran rak spadaju u rizičnu skupinu te bi kao takve trebale češće odlaziti na mamografiju.
“Ako vam je majka dijagnozu dobila s 45 godina, vi mamografiju napravite kad napunite 35 godina”, kazala je dr. Margolies.
Ukoliko ne znate povijest bolesti svoje obitelji, dr. Margolies preporuča odlazak na mamografiju s napunjenih 40 godina.
Mamografija je snimanje dojke
Kod odlaska na mamografiju važno je i dovoljno se informirati kako bi sam pregled bio lakši.
“Mamografijom se slikaju grudi, a kako bi to bilo moguće sama je dojka lagano pritisnuta plastičnom plohom kako bi se ravnomjerno raširilo tkivo te da bi se vidjele sve moguće abnormalnosti”, kazala je dr. Margolies.
Nakon slikanja pritisak se popušta i na red dolazi druga dojka.
Što se tiče radijacije uređaja za mamografiju, dr.Margolies navodi kako ona nije ni najmanje zabrinjavajuća.
“Trenutna tehnologija kojom se obavlja mamografija sadrži niske razine radijacije tako da je rizik jednak nuli”, kazala je.
Mamografija uključuje bolne preglede?
Mamografski pregledi individualno su iskustvo koje za neke može biti bolno, a za druge ne mora.
“Starije žene mogu iskusiti neki oblik boli prilikom mamografije, a ta bol povezuje se s nešto osjetljivijom i suhom kožom”, tvrdi.
Tada može doći i do nastajanja rana koje se mogu tretirati kremom i antibioticima.
“Bol može nastati, ali u konačnici traje jednu minutu”, zaključuje.
Naposljetku, pregled dojki važno je provoditi i u tinejdžerskim godinama i ranim 20-ima, tvrdi liječnica.
“Važno je biti svjestan svojih grudi i steći naviku pregledavanja istih. Poznavanje grudi olakšat će pronalazak bilo kakvih promjena zbog kojih bi bilo dobro posjetiti liječnika. Te promjene mogu biti oko bradavice, može biti iscjedak iz bradavice ili pak opipljiva masa”, zaključuje.
Rak dojke kod žena i muškaraca – rizični čimbenici i liječenje
M. V.
Foto: Shutterstock