Osnovne napadačke tehnike u boksu čine udarci. Razlikujemo tri tipa udaraca, a to su izravni udarci (direkti), bočni udarci (krošeji) i vertikalni udarci (aperkati).
Kako i sami nazivi sugeriraju, udarci se razlikuju po obliku gibanja te ćemo u narednom tekstu opisati koje su to ravnine ljudskog tijela u kojima pojedini udarci djeluju, kao i same osnove udaraca.
Fizika udarca
U osnovnom boksačkom stavu (gardu) tijelo posjeduje energiju koju može iskazati na protivniku (potencijalna energija). Primjera radi, Mike Tyson je izbacio udarac jačine 130 kp (jednako kao da 1300 kg padne sa visine 1m na tlo), dakle posjeduje potencijal udariti tu snagu, međutim nije mu svaki udarac jednako snažan.
Boks je ponovo hit, a trenira ga i chef Ivan Pažanin
Kada tijelo krene u gibanje, ta potencijalna energija pretvara se u kinetičku energiju i energiju rotacije. Tijelo se kreće u naprijed i rotira kod svih udarca da bi moglo pogoditi protivnika, a samim time i premješta masu u pravcu protivnika.
Ravnine
Svaki udarac definiran je prijašnjim opisom, međutim što ih razlikuje?
Udarce razlikuju gibanja i osnovne ravnine tijela koje sijeku. U školskoj tehnici svaki udarac sječe samo jednu ravninu.
Osnovne ravnine su: frontalna (koronalna), sagitalna (središnja) i transferzalna (vodoravna)
Nije svaki sport za svako dijete i u svakoj dobi! Kada odabrati nogomet, plivanje, tenis…?
Udarci
Direkt (izravni udarac) siječe samo frontalnu ravninu, dok je najčešća greška da presječe i središnju.
Krošej (bočni udarac) siječe samo središnju, dok je najčešća greška da uslijed povlačenja presječe i frontalnu.
Aperkat (vertikalni udarac) siječe samo transferzalnu ravninu, dok uslijed nepravilnog gibanja presječe i sagitalnu ravninu i frontalnu ravninu povlačenjem težišta tijela prema natrag.
Ostali udarci u boksu su varijante i kombinacije navedenih udaraca i pripadaju naprednoj tehnici napada.
Foto: Shutterstock