Ne zanemarujte! Dermatologinja otkriva kada je suha koža rezultat bolesti - Ordinacija.hr
Ljepota

Ljepota

Ne zanemarujte! Dermatologinja otkriva kada je suha koža rezultat bolesti

Shutterstock

Trenutno se nalazimo u dobu godine kada saniramo posljedice koje su ljeto i sunce ostavili na koži, a istovremeno pripremamo kožu za najhladniji dio godine.

Kako pravilno izgleda ta “prijelazna” njega i što možete učiniti za svoju kožu da ona cijelu zimu ostane zdrava i blistava, upitali smo dr. sc. Jelenu Meštrović Štefekov, dr. med., spec. dermatovenerologije.

“Jesen i zima idealno su vrijeme za sve vrste intervencija na koži, kako onih estetskih, tako i onih medicinskih. UV zračenje ljetnog sunca maksimalno iscrpljuje kapacitete (samo)obrane i obnove kože ostavljajući je više ili manje oštećenom, što se u jesen očituje kroz njezin umoran, “potrošen”, stariji izgled. Oštećenje koje koža doživi tijekom ljeta proporcionalno je dužini vremena provedenog na suncu. Zato je i najočitije na foto(naj)eksponiranijim dijelovima tijela poput lica, vrata, dekoltea i ruku” objašnjava liječnica i dodaje da kako bi oporavili kožu, neutralizirali oštećenja i pomogli mehanizmima njene samoobrane, često nije dovoljna samo intenzivna njega, već i dermoestetski preparati-kozmeceutici, te dermoestetski tretmani. Oni se nakon ljeta moraju bazirati primarno na antioksidansima (poput visokokoncentriranih seruma s vitaminom C), ali i preparatima korekcije poput hidroksi kiselina, kasnije, prema potrebi, i retinolskim preparatima. Dermoestetski tretmani podižu razinu učinkovitosti i skraćuju vrijeme oporavka kože. Osobito su učinkovite kombinacije kemijskih pilinga/mikrodermoabrazije i mezoterapije.

Kasna jesen i zima su idealna godišnja doba za dermoestetske tretmane

Dozvoljavaju nam korištenje koncentriranih preparata, jačih kemijskih pilinga, supstaciji i intervencija koje nije moguće izvoditi u sunčanim mjesecima u godini, prvenstveno zbog mogućnosti nastanka hiperpigmentacija.

No hladni mjeseci u godini imaju i svoja određena pravila njege i zaštite kože.

Koža zimi traži bogate kreme i balzame. Osobito koža lica koja nije pokrivena odjećom (iako ju je ove godine dobila – masku!). To se odnosi i na ruke i usnice koje su također izloženije zimskim uvjetima. Ono što kožu zimi osobito isušuje je dugo tuširanje pretoplom vodom. Treba izbjegavati agresivna sredstva za čišćenje kože, koristiti sindete prilikom pranja, kožu odmah nakon tuširanja namazati bogatijom, masnijom kremom ili balzamom. Losioni i moisturiseri običmo zimi nisu dostatni”.

Trendovi u pomlađivanju: Zašto vam nekoliko tisuća kuna godišnje nije dovoljno za rezultate?

Dermatologinja Meštrović Štefekov upozorava kako su jesen i zima idealno vrijeme za pregled i uklanjanje madeža i drugih izraslina na koži.

Cijeljenje kože tijekom hladnijih mjeseci olakšano je jer ga ne kompromitira znojenje (nema odljepljivanja flastera, vlaženja i iritacije rane), smanjena je mogućnost infekcija i hiperpigmentacija. Isto vrijedi i za laserske intervencije, sklerozantnu terapiju proširenih vena i dr.

Jedan od najčešćih problema s kojim se susrećemo tijekom hladnijih mjeseci u godini svakako je suha koža, a pripaziti trebaju i oni koji muku muče s psorijazom, dermatitisima, rozacejom.

“Ona nije samo posljedica niskih temperatura i suhog zraka u grijanim prostorijama, već, najčešće, dugog tuširanja pretoplom vodom koje nas zimi opušta i grije. Voda tijekom tuširanja mora biti topla, no ne vruća, a tuširanje kratko, minutu-dvije. Ukoliko ne možemo bez kupke, možemo si jednom tjedno priuštiti uljnu kupku koja će obložiti našu kožu i spriječiti isušivanje. Odmah nakon tuširanja/kupanja (unutar 3 minute), potrebno je namazati kožu masnijom kremom ili balzamom. Prema potrebi, kremu možemo “podebljati” dodatkom nekoliko kapi ulja za tijelo. Ne savjetujem koristiti samo ulja za tijelo jer nisu u mogućnosti hidratizirati dublje slojeve kože (ostaju često samo na njenoj površini). Također, tijekom hladnih mjeseci u godini možemo očekivati pogoršanje onih dermatoza koje su povezane sa suhom kožom, manjkom sunca, velikim razlikama temperatura (unutra-van) poput atopijskog dermatitisa, psorijaze, seboroičkog dermatitisa, rozaceje, pa na neki način i akne. Ove godine navedene dermatoze može dodatno pogoršati i nošenje zaštitne maske”, upozrava ova liječnica.

No, kako je cijele ove godine jedan od glavnih izazova ojačati i čuvati imunitet, pitamo se možemo li imunitet ojačati i našoj koži i kosi?

Jačajući imunitet cijelog tijela, jačamo i imunitet kože. I to prvenstveno pravilnom prehranom, sezonskim namirnicama (nije slučajno da pojedina godišnja doba obiluju baš određenom vrstom namirnica – jesen i zima kiselim kupusom, repom, špekom, agrumima..), kretanjem (svakodnevno hodanje pola sata do sat vremenaveć jako puno znači), dovoljno sna – itekako će se odraziti i na našu kožu. Ako tomu dodamo antioksidanse, u vidu lokalnih preparata (serumi i kreme), a povremeno i peroralnih, uz dobre balzame i emolijense koji čuvaju zaštitnu barijeru kože, bit ćemo spremni za izazove zime, pa čak i ove, najposebnije do sada, zaključuje Jelena Meštrović Štefekov.

Pomlađivanje krvnom plazmom – sve popularniji tretman koji obećava mladolikost

Njega kože u hladnijim danima ima dva osnovna pravila

1. Izbjegavati agresivna sredstva za čišćenje i pranje, ne pretjerivati sa postupcima čišćenja kože (pilinzi, maske), izbjegavati (pre)vruću vodu

2. Ne dozvoliti koži da bude suha, dakle mazati, mazati, mazati, koliko je potrebno, osobito nakon pranja i tuširanja. Zima traži bogatije teksture, kreme i balzame. Naravno, oprez kod masne kože lice i kože sklone aknama koja zahtjeva dobro balansirane emolijense (prilagođene takvoj koži). Ne zaboraviti usnice, a osobito ruke, koje će ove zime zbog čestog pranja i upotrebe dezificijensa tražiti više no inače.

3 blic pitanja za dermatologinju

1. Koje proizvode spremamo do idućeg ljeta, a koje bi bilo dobro uvesti u rutinu?

Ukoliko nemamo problem s hiperpigmentacijama, zimi ne trebamo kreme s faktorom zaštite od sunca, osobito ne visokim faktorom zaštite. To se ne odnosi na sunčne zimske dane, osobito ukoliko ih provodimo vani, na snjegu.

2. Ima li novosti u tretmanima/sastojcima proizvoda kada je riječ o suhoj koži?

I dalje opravdano dominiraju preparati koji sadrže ceramide, ulja bogata omega masnim kiselinama, ureju, te u zadnje vrijeme vrlo popularnu hijaluronsku kiselinu. Kožu lica, vrata i ruku možemo tijekom zimskih mjeseci dodatno nahraniti povremenim korištenjem hranjivih maski na bazi navedenih sastojaka.

3. Kako prepoznati da je suha koža možda posljedica neke bolesti? Kada potražiti pomoć dermatologa?

Ukoliko je unatoč svim preporučenim mjerama njege koža i dalje suha, osobito ukoliko se jave i pridruženi simptomi poput crvenila, ekcema, pucanja kože (ragade), osjećaja svrbeža, zadebljanja kože i drugih, treba potražiti pomoć dermatologa.

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo