Nadustot je pojam koji označava povećanu količinu zraka u probavnom sustavu, stanje na koje utječe hrana koju konzumirano, ali i vrste bakterija koje imamo u crijevu i često je pod utjecajem je popratnih bolesti.
Pomanjkanje vremena za normalno konzumiranje hrane može biti jedan od razloga za pojavu nadutosti. Jedna od preventivnih mjera je uvođenje zdravih namirnica u svakodnevnu prehranu uz što manje konzumiranje brašna i šećera. Pravilno žvakanje hrane, dovoljan unos tekućine mogu biti dobri saveznici u prevenciji nadutosti.
Simptomi nadutosti
Simptomi se mogu razlikovati ovisno o uzrocima. Obično su prisutni težina i pritisak u želucu odmah nakon jela, uz povećanu količinu zraka u želucu. Mogu se javiti bolovi u trbuhu. Ponekad se bolesnik može žaliti na grčeve, a jedan od popratnih simptoma može biti i pojava opstipacije ili zatvora.
Kako smo rekli, pravilan odabir hrane može spriječiti ovaj problem, ali vam i pomoći ako ste već primijetili simptome.
Avokado
Ovo voće vam možda i nije omiljeno ali je prepuno kalija, a tijelu je potreban kalij kako bi reguliralo razine natrija, a zauzvrat će organizam lišavati zaliha vode u tijelu. Što bolje ovaj sistem funkcionira, to ćete manje biti naduti.
Banane
I banane sadrže puno kalija, a jedna je studija pokazala da žene koje jedu banane prije svakog obroka puno rjeđe dožive nadutost od onih koje ne jedu. Stručnjaci vjeruju da se radi o dozi bakterija koju pružaju crijevima i smiruju produkciju plinova.
Celer
Ako želite pospješiti probavu, grickajte celer, a kao bonus on nudi i flavonoide koje sprečavaju uplane procese u tijelu, pa i u crijevima.
Kurkuma
Ovaj začin jelima pruža divnu boju, a sve radi komponente koju sadrži, a zove se kurkumin. Studije pokazuju kako može umiriti simptome IBS-a, probleme s probavom, ali i problem nadutosti.
Menta
Kapsule koje ga sadrže pomažu kod opuštanja mišića u probavnom sustavu što znači da će i plinovi lakše prolaziti kroz crijeva i tako smanjiti osjećaj nadutosti. Čaj od mente isto tako može imati umirujući efeket.
Cimet i đumbir
Začini poput cimeta i đumbira čiste organizam, pa prije spavanja možete popiti čaj s ovim začinima. U tradicionalnoj medicini se koristi za smirivanje jutarnjih mučnina i proljeva, također je odličan za smirivanje nadutosti.
Šparoge
Možda su vam poznate po pričama kako od njih mokraća ima neugodan miris, ali se radi o dobrom izvoru inulina, netopivih vlakana koje hrane dobre bakterije u crijevima i potiču probavu.
Koromač
Možete žvakati njegove sjemenke ili ih zdrobiti pa od njih pripremiti čaj pomoću kipuće vode. Ljekoviti spojevi u spomenutim sjemenkama opuštaju mišiće u probavnom traktu i olakšavaju prolazak plina.
Ako pri ruci nemate aspirin, kurkuma i đumbir su neke od zdravih zamjena
Rajčica
Hrana koja uključuje rajčice će vam dati dobru dozu likopena, antioksidanta koji djeluje protuupalno u tijelu, a kako su dobaz izvor kalija, smanjit će razinu natrija u tijelu i tako pomoći kod nadutosti.
Kefir
Neke su studje pokazale kako ispijanje kefira pomaže kod nadutosti i to za čak 70 posto. Kefir pomaže pri razgradnji šećera u mlijeku koji može voditi do nadutosti.
Kruške
Kruške su jedno od voća koje obiluje vlaknima (šest grama po kruški srednje veličine). Prehrana koja obiluje vlaknima pomoći će vam u sprječavanju nadutosti, održavanju zdrave razine kolesterola, a vlakna su povezana i sa smanjenim rizikom od raka dojke, srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2.
Omega-3 masne kiseline
Istraživanja pokazuju da dijeta s visokim postotkom omega-3 masnih kiselina pomaže pri rješavanju masnih naslaga i osjećaja nadutosti nakon obroka. Možete ih pronaći u ribi ili orašastim plodovima.
Čaj od maslačka
Maslačak ima brojne zdravstvene prednosti. Jedna od njih je i ublažavanje osjećaja nadutosti i plinova. Možete ga pripremiti kao čaj ili ga dodati obrocima kao osušeni začin.
A. A.
Foto: Shutterstock