Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice u Republici Hrvatskoj provodi se od 2012. godine i uključuje provođenje testa probira, odnosno uzimanje konvencionalnog Papa-testa prema smjernicama ginekoloških i citoloških društava koje su u skladu s EU smjernicama.
Unatoč dobroj organiziranosti programa u kojem sudjeluju brojne institucije, informiranost pacijentica o karcinomu vrata maternice te općenito znanje o humanom papiloma virusu (HPV), nastanku i razvoju HPV infekcije te o mogućnostima cijepljenja protiv HPV-a zabrinjavajuće je mala.
“Velik dio pacijentica ne zna da se Papa-test koristi u dijagnostici karcinoma vrata maternice i da je znatno manje pouzdan u otkrivanju karcinoma endometrija ili jajnika. Upravo je prvi korak u sprečavanju raka vrata maternice kontinuirano informiranje žena o nastanku bolesti i mogućnostima prevencije kako da bi preuzele odgovornost za svoje zdravlje i umanjile mogućnost nepovoljnih ishoda i komplikacija”, ističe dr. sc. Lada Šumilin, dr. med. specijalistica ginekologije i opstetricije iz Poliklinike Aviva.
Nedovoljna informiranost o ozbiljnosti, napredovanju i posljedicama karcinoma vrata maternice te o učinkovitosti redovitih ginekoloških pregleda u postavljanju rane dijagnoze kada je stopa izlječenja velika glavna je prepreka u borbi protiv ove ozbiljne bolesti. Liječnica ističe da je zbog svega toga iznimno važno podizanje svijesti i edukacija populacije na višoj razini koja bi, osim državnih institucija i ginekologa, trebala uključiti liječnike obiteljske medicine, srednje škole i roditelje.
Simptomi raka pluća često su nespecifični, ovih 9 nemojte ignorirati
“Adekvatan pristup informacijama putem letaka, interneta ili predavanja pomogao bi mladim ženama stjecanje uvida o važnosti zaštite pri spolnom odnosu, redovitih preventivnih ginekoloških pregleda te o mogućnostima i dobrobiti cijepljenja protiv HPV-a”, navodi.
Koliko će biti uspješno liječenje, ovisi o stadiju bolesti
Dr. sc. Davor Kust dr. med. spec. onkologije, Ravnatelj Poliklinike Anova, osnivač onkološke mreže onkologija.net pojašnjava kako liječenje raka vrata maternice kao i kod drugih tipova malignih bolesti ovisi u velikoj mjeri o stadiju u kojem je bolest dijagnosticirana.
“U lokaliziranoj bolesti često se primjenjuje kirurško odstranjenje cijele maternice (histerektomija) s ili bez okolnih struktura te radioterapija (vanjsko zračenje i/ili brahiterapija kojom se izvor zračenja precizno umeće direktno u područje tumora te se zrači željeno područje). Što je stadij bolesti veći, raste i uloga sistemnog liječenja, prvenstveno kemoterapije kojom se osim učinka na primarni tumor nastoji uništiti i tumorske stanice u krvi. Osim kemoterapije, u novije se vrijeme sve više koristi potencijal ciljanih lijekova, ali i imunoterapije, osobito u bolesnica koje imaju metastatsku bolest. Važni su redoviti kontrolni pregledi jer je u ranom stadiju ove bolesti stopa izlječenja visoka – prema podacima 92 posto bolesnica živi 5 godina i dulje.”, pojasnio je.
Kako smanjiti rizik od raka debelog crijeva? Ovo je 6 važnih savjeta liječnika
Simptomi koji mogu otkriti uznapredovali stadij raka vrata maternice
Simptomi raka vrata maternice nespecifični su i rijetki. Pretklinički stadiji najčešće nemaju nikakve simptome.
Simptomi uznapredovalog stadija raka vrata maternice:
- nepravilno krvarenje
- krvarenje između dva menstrualna ciklusa
- krvarenje nakon spolnog odnosa
- neuobičajen iscjedak promijenjenog mirisa
- nespecifični bolovi u donjem dijelu trbuha
Ako pacijentica ima neki od navedenih simptoma, savjetuje se što hitniji ginekološki pregled.
Više o ovoj temi pročitajte sutra u magazinu Ordinacija.hr koji izlazi uz Večernji list.
Ana Abrahamsberg
Ordinacija.hr