Kod opeklina od sunca, uboda insekata, posjeklina, laserskog pilinga, iritacije, crvenila… koristite emulziju u čijem su sastavu beta-glukan, hijaluronska kiselina i alginati
Sve više sunčanih dana, sve više provođenja vremena u prirodi i na suncu donosi nove izazove, a ubodi insekata, opekline od sunca, opekline nastale tijekom roštiljanja, posjekline i rane od padova zahtijevaju trenutačnu njegu i zacjeljivanje, odnosno hlađenje, hidrataciju i obnovu. Dermatolozi u slučajevima dermatoloških i estetskih tretmana kože, opeklina od sunca, opeklina 1. i 2. stupnja, kod bolesnika kod kojih je provođena terapija zračenjem, kemijskih i laserskih pilinga, površinskih čireva, tretmana radioterapije, iritacije, crvenila i osipa kože, dermatitisa, malih ogrebotina kao i kod suhe i ispucale kože, upala i herpesa preporučuju emulziju u čijem su sastavu betaglukan, hijaluronska kiselina i alginat. Naime, takav sastav jamči obnovu hidrolipidne barijere, vraćanje normalnih uvjeta fiziološke obrane kože, umirenje opeklina i upalnih procesa, dubinsku hidrataciju i ubrzanu regeneraciju kožnog tkiva.
Hrana i tvari koje pomažu pripremiti kožu za sunce: Ovo je jedini vodič koji vam treba prije ljeta
Beta-glukan
Aktivira i regenerira obrambene procese kože te djeluje na dva načina: potiče stvaranje koštane srži, a time i proizvodnju leukocita i trombocita, koji su prva crta obrane organizma, i potiče aktivaciju makrofaga – stanica koje čine “energetsku centralu” imunološke aktivnosti, i time izaziva cijelu kaskadu događaja u organizmu pretvarajući tijelo u “arsenal obrane”. Stvara zaštitni sloj, djeluje obnavljajuće i hidratizira.
Hijaluronska kiselina
Sastavni je dio naše kože, koja je i proizvodi putem stanica vezivnog tkiva donjeg sloja. Upravo je hijaluronska kiselina zaslužna da koža djece sadrži čak 65 posto vode.
Alginati
Naširoko se koriste u liječenju i zacjeljivanju rana te djeluju iznimno upijajuće pa osiguravaju stvaranje vlažnog okruženja koje podržava zacjeljivanje kože.
Njega kože nakon kozmetičkih tretmana
Pripreme za ljeto u punom su jeku, a samim time i više kozmetičkih tretmana dolazi na red kako bismo bili spremni za odlazak na plažu. Koža nakon depilacije, lasera i ostalih tretmana postaje osjetljiva jer se radi o postupku koji oštećuje folikule dlake i kožu oko njih. Nakon tretmana laserom koža je osjetljiva i ugrožena pa se mora tretirati isključivo proizvodima koji je neće iritirati. Za čišćenje kože poslije tretiranja laserom preporučuje se korištenje nježnih proizvoda bez sulfata.
Treba izbjegavati vruću vodu, uređaje za čišćenje i grube krpice za pranje kako ne biste pogoršali situaciju. Koža tretirana laserom često je izrazito osjetljiva na sunčevu svjetlost, stoga je važno nositi visok faktor zaštite od sunca nakon tretmana, čak i tijekom oblačnih dana. Nakon laserske epilacije treba izbjegavati vruće kupke, a na kožu preporučuje se nanijeti losione za smirenje kože. Bitno je ne izlagati tretirano područje UV zrakama (sunčanje, solarij). Odgovarajuća njega pomaže da vaša koža ostane hidratizirana, nježna, meka i glatka.
Oprez prilikom izlaganja suncu
Sunčevo zračenje može biti štetno za kožu. Štetne posljedice sunčevog zračenja na koži nastaju prije svega izlaganjem ultraljubičastom (UV) spektru sunčevih zraka uz napomenu da i infracrveno zračenje značajno doprinosi oštećenju i starenju kože. UV zračenje izaziva opekline i crvenilo, ali ga ljudski organizam ne može direktno osjetiti. Osjećaj topline izazvan je djelovanjem topline i infracrvenog zračenja. Prije odlaska na plažu, osim nanošenja kreme za sunčanje, The Skin Cancer Foundation preporučuje korištenje proizvoda širokog spektra sa SPF od 30 ili više kad provodite dulje vrijeme na otvorenom. Također, uzmite kapu, sunčane naočale i prozračnu odjeću kojom se možete zaštititi od jakog sunca.
Odgovarajuća zaštita od sunca posebno je važna za djecu i mlade odrasle osobe jer je šteta od sunca kumulativna. Neki dijelovi tijela, iako su cijele godine izloženi sunčevom zračenju, često bivaju zanemareni i ne tretiramo ih potrebnom zaštitom od sunca kao što se to radi s drugim dijelovima tijela poput lica, leđa itd. Najčešći su primjer ruke, koje su cijele godine neprestano izložene suncu, a istovremeno pate od čimbenika iz okoline poput hladnoće, prljavštine ili čestog pranja.
Zaštitite uši, stopala…
To ih sve čini osjetljivim na bore i pojavu hiperpigmentacijskih mrlja protiv kojih se teško boriti. Također, dio koji često zaboravljamo zaštititi su i naše uši, a osjetljiva koža na tom području lako može izgorjeti. Nadalje, stopala su isto dio tijela koji često zaboravljamo iako je poznato da se zbog stalnog izlaganja suncu mogu lako iritirati, kako kod djece tako i kod odraslih. Najbolje rješenje za opekline od sunca su emulzije jer su laganih tekstura, brzo se upijaju, ne sadrže ulja ni sastojke koji zadržavaju toplinu na koži.