Kad pređemo 40. godinu nismo stari, no to je otprilike vrijeme kada je potrebno uvesti neke nove navike. Tako ćete očuvati zdravlje i ostati vitalni i u drugom dijelu života.
Promjene su očite jer prolazimo kroz hormonalne promjene, metabolizam se usporava, a mijenja se i način na koji tijelo proizvodi i troši energiju. Ako radite sve isto kao i do sada, rezultat može biti neočekivano nakupljanje masnih naslaga na području trbuha. Zato metabolizmu treba pomoći izbacivanjem praznih kalorija.
Ako ste stariji od 40, obratite pažnju na ove rane znakove raka bubrega
Smanjite unos kofeina i alkohola
Vjerojatno ste već čuli da biste trebali piti manje kave, ali upravo je sad vrijeme da to i napravite. Šalica kave na dan je dovoljna jer sve više od toga bit će previše kofeina, a to može uzrokovati nesanicu i nervozu.
Alkohol ne donosi nikakve prednosti, a može pogoršati sve već postojeće zdravstvene probleme. Također može biti izuzetno opasno ako dođe u interakciju s određenim lijekovima.
Radite vježbe snage
Mišići s godinama obično gube fleksibilnost, snagu i izdržljivost, što može imati veliki utjecaj na vašu stabilnost, ravnotežu i koordinaciju. Ne izbjegavajte vježbanje! Pogotovo koristan može biti trening snage.
Većina ljudi pogrešno misli da vježbanje i zdrav život uključuju kardio aktivnosti kao što su hodanje, trčanje ili vožnja bicikla. No nakon 40., a pogotovo 50. godine, zapravo je najbolje što može učiniti za zdravlje treniranje snage i izgradnja mišićne mase.
Pravilno se hranite
Važno je doručkovati kako biste pokrenuli metabolizam. Također se savjetuje da jedete svaka 4 sata kako biste tijelu dali dovoljno energije, što može pomoći kod topljenja kalorija.
Antioksidansi iz voća i povrća, vlakna te omega-3 masne kiseline također sada igraju važnu ulogu.
Strukturne promjene u debelom crijevu povećavaju vjerojatnost zatvora kod starijih osoba. Nedovoljna tjelesna aktivnost, premalo vode i premalo vlakana također mogu dovesti do zatvora, objašnjava Klinika Mayo.
Pržena hrana, grickalice, ultraprecesuirana hrana… smanjite. Ili izbacite u potpunosti. Dokazano je da izaziva upale u organizmu i utječe na zdravlje mozga što može dovesti do demencije.
Socijalizirajte se
Društvena izolacija i osjećaj usamljenosti glavni su rizici razvoja depresije kod starijih osoba. Također mogu povećati rizik od razvoja demencije i drugih ozbiljnih zdravstvenih problema. Istraživanja čak pokazuje da socijalna izolacija povećava šanse od rane smrti.
Zato izađite, prošećite, nazovite prijatelje, obitelj, upišite se na neku aktivnost… Radite što vas veseli i ne dopustite da se s vremenom zatvorite u kuću.
N. M.