Ove "dobre" navike zapravo bi mogle biti loše za vaš imunitet, tvrde stručnjaci - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Ove “dobre” navike zapravo bi mogle biti loše za vaš imunitet, tvrde stručnjaci

Shutterstock

Održavanje jakog imunološkog sustava ključno je za sveukupno zdravlje budući da djeluje kao prva linija obrane od infekcija i bolesti. Međutim, mnogi naši izbori u načinu života i prehrani mogu imati dubok utjecaj na to kako se naše tijelo bori s bolešću ili infekcijom.

Neke stvari koje zvuče dobro za vas možda i nisu tako dobre za vaše imunološko zdravlje. Stručnjaci otkrivaju neke “dobre” stvari koje bi mogle biti loše za vaše imunološko zdravlje.

Prekomjerna konzumacija cinka

Cink je popularan dodatak koji ljudi uzimaju kad im je loš period, a postao je još popularniji kada su podaci pokazali da dodaci cinka mogu imati pozitivan učinak na ishod infekcije COVID-om.

Shutterstock

Pretjerano uzimanje dodataka cinka može oslabiti apsorpciju željeza i bakra, upozorava registrirana dijetetičarka Lisa Andrews.

Bakar igra ključnu ulogu u održavanju zdravog imunološkog sustava, jer je neophodan za razvoj i funkciju imunoloških stanica, osobito neutrofila i limfocita, koji su vitalni za obranu tijela od infekcija.

Andrews preporučuje unos cinka prirodnim putem odnosno konzumacijom cjelovitih žitarica, orašastih plodova, sjemenki, graha, leće, mesa peradi i obogaćenih žitarica.

Prehrana s niskim udjelom masti

Prehrana s malo masnoće može se činiti dobrom, ali problem je ako propustite zdrave masnoće koje su vitalne za imunološku funkciju i cjelokupno zdravlje, kaže nutricionistica Michelle Rauch.

Zdrave masti uključuju nezasićene masti poput onih koje se nalaze u maslinovom ulju, avokadu i određenim orašastim plodovima te višestruko nezasićene masti poput onih koje se nalaze u masnoj ribi (losos i sardine), chia sjemenkama i orasima.

Shutterstock

Dvije vrste polinezasićenih masti – omega-3 i omega-6 masne kiseline – važne su za imunitet, dodala je.

Rauch je objasnila da su omega-3 i omega-6 masne kiseline bitne za proizvodnju eikosanoida. Ove važne molekule igraju ulogu u imunološkom odgovoru govoreći našem tijelu kako da odgovori na ozljede ili infekcije.

Pretjerano čišćenje

Održavanje dobre higijene ključno je za sprječavanje bolesti, ali pretjerana čistoća može paradoksalno narušiti imunološko zdravlje. Stalna dezinfekcija našeg okoliša i tijela može ograničiti našu izloženost raznim mikroorganizmima od kojih naš imunološki sustav treba učiti.

Ovo je pet načina za podizanje razine željeza u krvi

Ovaj koncept je dio “hipoteze o higijeni”, koja sugerira da nedostatak izloženosti u ranom djetinjstvu infektivnim agensima, simbiotičkim mikroorganizmima i parazitima povećava osjetljivost na alergijske bolesti i autoimune poremećaje. Kada se zaštitimo od tih organizama, naš imunološki sustav može postati manje učinkovit i skloniji pretjeranoj reakciji na bezopasne tvari, što može dovesti do alergija ili drugih stanja povezanih s imunitetom.

To ne znači da biste trebali preskočiti osnovne higijenske korake, poput pranja ruku. Higijena ruku igra najvažniju ulogu u aktivnostima kontrole infekcija.

Shutterstock

Pretjerano vježbanje

Dok je redovita tjelesna aktivnost neophodna za održavanje snažnog imunološkog sustava, pretjerana tjelovježba može imati suprotan učinak.

Kod pojedinaca koji se bave treninzima visokog intenziteta ili dugotrajnim treninzima bez odgovarajućeg oporavka, tijelo može iskusiti povišene razine hormona stresa, poput kortizola. Povišeni kortizol može inhibirati funkcioniranje imunoloških stanica, čineći tijelo osjetljivijim na infekcije i bolesti. Dodatno, pretreniranost može dovesti do umora, osobito kod sportaša, što može dodatno ugroziti njihov imunološki odgovor.

Shutterstock

Nadalje, pretjerana tjelovježba također može biti povezana s upalom i poremetiti ravnotežu korisnih crijevnih bakterija koje su ključne za zdravu imunološku funkciju. Oslabljeni crijevni mikrobiom može oslabiti sposobnost tijela da se brani od patogena, povećavajući rizik od gastrointestinalnih problema i drugih infekcija . Stoga je od vitalne važnosti za pojedince koji se bave napornim vježbanjem da prioritet daju odmoru i oporavku, osiguravajući da održavaju optimalnu ravnotežu koja podržava njihovo imunološko zdravlje, a ne narušava ga.

Pijenje alkohola – uključujući crno vino

Pijenje vina, osobito crnog, često se hvali zbog potencijalnih zdravstvenih dobrobiti, uključujući prisutnost antioksidansa poput resveratrola, za koji se vjeruje da pridonosi zdravlju srca i vjerojatno produljuje životni vijek.

Međutim, dok umjerena konzumacija može imati neke prednosti, prekomjerno ili često pijenje alkohola bilo koje vrste može imati negativne učinke na imunološko zdravlje.

Shutterstock

Alkohol, uključujući vino, može oslabiti imunološki odgovor tijela, čineći ga osjetljivijim na infekcije i bolesti. Redovita konzumacija može dovesti do slabljenja imunološkog sustava, jer utječe na proizvodnju imunoloških stanica i mijenja mikrobiom crijeva, što je ključno za uravnotežen imunološki odgovor. Stoga, potencijalne zdravstvene dobrobiti vina treba pažljivo odvagnuti u odnosu na njegove rizike, osobito za one koji su zabrinuti za održavanje snažne imunološke funkcije.

Oslanjanje samo na dodatke prehrani za hranjive tvari

Oslanjanje isključivo na dodatke prehrani za imunološko zdravlje može biti štetno iz nekoliko razloga. Dok dodaci prehrani mogu osigurati esencijalne vitamine i minerale, često im nedostaje kompleksan niz korisnih biljnih spojeva koji se nalaze u cjelovitim namirnicama.

Shutterstock

Ovi spojevi – uključujući flavonoide, polifenole i antioksidanse – igraju ključnu ulogu u podržavanju imunološke funkcije povećavajući sposobnost tijela da se bori protiv infekcija i smanjuju upalu. Osim toga, cjelovita hrana nudi raznolik raspon hranjivih tvari koje djeluju sinergistički, promiču bolju apsorpciju i korištenje unutar tijela. Zanemarivanje uravnotežene prehrane bogate voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i nemasnim proteinima znači propuštanje ovih ključnih komponenti koje pridonose optimalnom imunološkom zdravlju.

Na primjer, razmislite o onima koji se uvelike oslanjaju na dodatke vitamina C kako bi zadovoljili svoje potrebe, dok zanemaruju unos agruma, poput naranči i grejpa. Dok je vitamin C važan za imunološku funkciju, ovo voće također sadrži hesperidin, snažan flavonoid koji nudi dodatne zdravstvene prednosti, poput smanjenja upale i pružanja antioksidativne zaštite. Odabirom dodataka prehrani umjesto cjelovite hrane, možete nenamjerno propustiti određene spojeve, npr. hesperidin, koji može ponuditi zaštitna svojstva i druge sinergijske hranjive tvari koje se nalaze u hrani, što u konačnici ugrožava cjelokupno imunološko zdravlje.

H. A.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo