Što ste stariji, to je teže metabolizirati alkohole, a evo i razloga zašto je to tako
Štetni učinci alkohola na zdravlje naširoko su dokazani stotinama znanstvenih studija i priznati su od strane međunarodnih organizacija poput Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Međutim, neke su skupine stanovništva osjetljivije na negativne učinke alkohola, posebice kako stare.
Prema temeljitoj studiji američkih novina Washington Post, tolerancija na alkohol i njegovi učinci variraju sa starenjem. Ispijanje čaše vina u 40. ima drugačiji učinak nego u 70. To je zato što mozak s vremenom prolazi kroz strukturne promjene, povećavajući rizik od padova, prijeloma, prometnih nesreća i depresivnih stanja.

Kako starimo, naš se metabolizam usporava, dopuštajući alkoholu da duže ostane u tijelu i pojačava njegove učinke. Nadalje, uzimanje više različitih lijekova, česta je pojava kod starijih osoba. To povećava rizik od ozbiljnih nuspojava pritiskom na jetru i potenciranjem oštećenja, čak i uz minimalne količine alkohola. Također, mnogi lijekovi nisu kompatibilni s konzumiranjem alkohola:
- statini (snižavaju kolesterol)
- antikoagulansi (sprečavaju zgrušavanje krvi)
- antiagreganti (sprečavaju stvaranje trombova)
- anksiolitici (za liječenje anksioznosti)
- benzodiazepini (lijekovi za smirenje)
Gubitak enzima i kognitivni pad
Nakon 65. godine života tijelo postupno gubi dva temeljna enzima: laktazu, koja je odgovorna za probavu laktoze, te alkoholnu dehidrogenazu, potrebnu za metaboliziranje alkohola.
Toplina i lijekovi: Obratite pozornost na nuspojave
Smanjena prisutnost ovih enzima uzrokuje sporiju eliminaciju alkohola iz organizma, s produljenim i štetnim učincima.
Struktura mozga također se mijenja s godinama: korteks postaje tanji, neuroni se gube i učinci alkohola se mogu ubrzati.
N. M.