Tisućama godina cijenjen u ajurvedskoj medicini kao “seoska ljekarna”, ovo čudesno drvo nudi rješenja za brojne zdravstvene, kozmetičke i vrtlarske izazove.
Zbog izvanrednih učinaka, nim je u ajurvedi prozvan “Kraljicom kože”. Njegovo ulje i prah koriste se u borbi protiv akni, ekcema i psorijaze, smirujući upale i uništavajući bakterije. Zahvaljujući masnim kiselinama i antioksidansima, nim dubinski hrani kožu, smanjuje vidljivost bora i vraća joj mladenački sjaj. Blagodati se protežu i na kosu; šamponi s nimom jačaju folikule, potiču rast i učinkovito rješavaju problem peruti. Ekstrakt sjemenki nima dokazano je sredstvo i u borbi protiv ušiju.
Napravite i čaj
Unutarnja primjena nima, najčešće u obliku praha ili čaja, pruža snažnu podršku zdravlju. Tradicionalno se koristi za poboljšanje probave i ublažavanje nadutosti, a istraživanja su potvrdila da ekstrakt kore pomaže kod čireva na želucu. Djeluje kao detoksikator, čisteći krv od toksina i podupirući zdravlje jetre. Njegova antimikrobna svojstva pomažu u uspostavljanju ravnoteže crijevne flore uništavanjem štetnih mikroorganizama, što izravno jača imunološki sustav i čini organizam otpornijim na infekcije.
Prije pojave komercijalnih četkica, ajurvedski praktičari preporučivali su žvakanje grančica nima za oralnu higijenu. Danas je nim aktivni sastojak brojnih prirodnih pasti za zube jer njegovo antibakterijsko djelovanje sprječava nakupljanje plaka, smanjuje rizik od upale desni, karijesa i lošeg zadaha. Istraživanja također ukazuju na potencijal nima u regulaciji razine šećera u krvi, što ga čini mogućim saveznikom osobama s dijabetesom. Sposobnost zaštite stanica od oksidativnog stresa dodatno potvrđuje zašto ga s pravom nazivaju “čudesnim drvetom”.
Kako koristiti nim: Od ulja do praha
Nim je dostupan u raznim oblicima. Ulje nima, dobiveno hladnim prešanjem sjemenki, idealno je za vanjsku upotrebu. Za tretiranje akni, nanesite ga nerazrijeđeno na prištić. Kod većih površina suhe kože, ekcema, razrijedite desetak kapi u baznom ulju poput bademovog ili kokosovog. Prah od lišća nima, koji možete napraviti i sami, miješa se s vodom, medom ili jogurtom kako bi se dobila ljekovita pasta za lice ili vlasište. Za unutarnju upotrebu, prah se uzima s vodom, a od lišća i kore može se pripremiti gorak, ali ljekovit čaj.
Kao što je već rečeno, skoro se svi dijelovi drveta mogu koristiti kao lijek, a pripremajte ih na ove načine:
- masku za lice od nim praha pripremite s malo tople vode, tek toliko da dobijete smjesu konzistencije paste te stavite na lice i držite oko sat vremena
- čaj od nim praha možete pripremiti s tek prstohvatom praha, a pripremite se na gorak okus
- čaj se može skuhati i od lišća nima
- ako nim želite koristiti za liječenje zubnih oboljenja, izravno prah nanesite na meso i zube
- za kožna oboljenja pripremite kupke ili koristite prah u obliku paste i stavljajte izravno na oboljele dijelove
- prah nima možete i pomiješati s glinom umjesto s vodom za pastu, a za zdravlje kose, možete ga pomiješati i s maslinovim ili kokosovim uljem.
Nim u vrtu i za kućne ljubimce
Osim za ljudsko zdravlje, nim je saveznik u organskom vrtlarstvu. Ulje nima djeluje kao prirodni insekticid i fungicid protiv stotina vrsta štetnika i bolesti, a uglavnom je siguran za pčele ako se primjenjuje pažljivo. Jednostavan sprej napravite miješanjem čajne žličice ulja i par kapi sapuna u litri vode. Za pse, razrijeđeno ulje nima može se koristiti kao topikalni sprej ili dodatak šamponu za odbijanje buha i krpelja. Važno je naglasiti da ljubimci nikada ne smiju oralno unositi nim jer je za njih toksičan.
Mjere opreza i moguće nuspojave
Iako je nim siguran za vanjsku primjenu, osobe s osjetljivom kožom trebale bi ga razrijediti. Unutarnja konzumacija može uzrokovati probavne smetnje, a prekomjerna upotreba potencijalno oštetiti jetru i bubrege. Najvažnija kontraindikacija je utjecaj na plodnost; nim ima spermicidno djelovanje i može djelovati kao privremeni kontraceptiv. Stoga ga osobe koje pokušavaju začeti, trudnice i dojilje trebaju izbjegavati. Prije bilo kakve terapijske upotrebe, osobito ako imate autoimune bolesti ili dijabetes, neophodno je posavjetovati se s liječnikom ili stručnjakom. ( Ordinacija.hr )