U potrazi za oblikom vježbanja koji će donijeti najbolje rezultate, često znamo i pogriješiti. Prije svega se pitajte: jeste li svjesni svoje kondicije i jeste li odabrali dobar sport?!
Krenimo redom. Tjelesnu aktivnost dijelimo na aerobnu i anaerobnu. Ovi pojmovi zapravo govore o načinima na koji tijelo dobiva energiju za pokretanje kroz različite tjelesne aktivnosti.
Važno je odmah spomenuti da nijedna tjelesna aktivnost nije isključivo aerobna ili anaerobna. Ovisno o njezinom intenzitetu, dominira jedan ili drugi način dobivanja energije.
Aerobna tjelesna aktivnost
U aerobne aktivnosti ubrajamo hodanje, plivanje, trčanje, biciklizam, planinarenje i slične aktivnosti. Energija za pokretanje mišića dobiva se biokemijskim reakcijama u kojima se tvari iz hrane razgrađuju uz pomoć kisika. Ovakav oblik vježbanja je nižeg intenziteta, a izvođenje samih vježbi duže traje.
Aerobna tjelesna aktivnost čuva zdravlje jer osposobljava tijelo da dostavi što više kisika stanicama. Na taj se način jačaju srce, krvne žile i pluća. Također, dugotrajni i niski intenzitet aerobnih vježbi pojačano iskorištava masti iz tijela kao izvor energije.
Ove su vježbe dobre za psihičko rasterećenje i smanjenje stresa. Zbog razmjerno niskog intenziteta napora koji treba uložiti u vježbanje, aerobna se tjelesna aktivnost preporuča i starijim osobama.
Anaerobna tjelesna aktivnost
U anaerobne aktivnosti spadaju veslanje, trbušnjaci, sklekovi, tenis, squash, vježbanje utezima, kratka i brza trčanja u rukometu ili nogometu. Iako ne izgara masnoću poput aerobnog, ali ovakva vrsta vježbanja zato pomaže izgraditi mišiće.
Kod anaerobne aktivnosti mišićne stanice stvaraju energiju iz hranjivih tvari, pa im u biokemijskim reakcijama nije potreban kisik. Ovaj se proces događa u trenutku kad je tijelu potrebna energija istog trenutka.
Za razliku od aerobne, anaerobnu aktivnost karakterizira kratko izvođenje vježbi i visoki intenzitet, a između vježbi ili aktivnosti potrebni su kratki odmori.
Stručnjaci savjetuju da bi rekreaciju trebalo započeti aerobnim aktivnostima. Tek kada krvožilni sustav i pluća ojačaju, preporuča se početi s anaerobnim vježbama.
D. Šorgić