Rješenja za svaki problem vezan uz vašu kosu (bilo da se radi o suhoj, ispucanoj, masnoj, beživotnoj…) na jednom mjestu.
Kad je naša kosa zdrava, osjećamo se slobodnije, opuštenije i rado je pokazujemo raspuštenu u punom sjaju. No, svatko ima dana (tjedana, mjeseci ili stalni problem) kad mu kosa odbija surađivati, unatoč pozornosti koju joj poklanjamo… a to je, ironično, najčešće i problem. Ravnanje i kovrčanje, bojanje i stavljanje pramenova, stezanje u rep, nanošenje tone laka za kosu ili drugih styling proizvoda – tijekom vremena čini puno štete.
Prvi korak na putu do divne, ukroćene i sjajne kose – je da ocijenite kakvu kosu i koji problem u stvari imate kako biste znali kako dalje postupiti. Otkrijte simptome koji opisuju stanje vaše kose, a zatim ovdje pronađite i najbolje rješenje!
Ispucani vrhovi i kosa sklona lomljenju
Simptomi:
vaši vrhovi su se suočili s više prekida od brakorazvodnih odvjetnika
- vlasi su krhke i pucaju i za vrijeme najuobičajenijeg češljanja
- kosa vam se jako petlja
Uzrok: Maltretiranje kose je krivo. Kemijsko tretiranje kose (minival, agresivne boje…), utjecaj vrućine (pegla za kosu, uvijač za kosu, vrući vikleri, pretjerano korištenje fena) i veoma duga kosa razlog su što vam je kosa sklona pucanju.
Izuzetno krhka kosa može razviti mala napuknuća (oni izgledaju kao popucala grančica), gdje je dlaka pukla.
Rješenje: Izaberite polutrajnu boju umjesto boja koje sadrže amonijak ili peroksid, one su nježnije i neće toliko štetiti kosu. Izbjegavajte posvjetljavanje kose i nemojte je prečesto prati (svaki drugi dan je dovoljno), jer je kosa sklonija pucanju kada je mokra (zato je nemojte češljati mokru). Odlučite se za šampone i proizvode namijenjene oštećenoj kosi – one sadrže sastojke za više hidratacije i ojačavanje vlasi.
Suhoj kosi treba vlažnost kako bi joj se poboljšala elastičnost, a ako je ona krhka sklona lomljenju – potražite proizvode koji sadrže keratin, ekstrakt pšenice ili sojine proteine, oni se vežu za proteine kose i jačaju krhke vlasi. Prilikom šamponiranja suhe kose budite nježni, jer agresivno pranje dodatno može pridonijeti pucanju vlasi, kao i iritiranju vlasišta.
Kod češljanja ili feniranja četkom – nemojte je čupati ili jako povlačiti, jer će još više pucati i trgati se. Najbolje je da koristite drveni češalj ili četku s gumenim vrhovima, koja minimalno oštećuje vašu kosu. Pazite i kad je brišete ručnikom.
Zaboravite na kvantitetu i mislite na kvalitetu: nema smisla imati dugu kosu ako ona izgleda oštećeno. Podrezujte vrhove svakih četiri do šest tjedana – tek toliko da se riješite mogućih ispucanih vrhova. Neka dulje vrijeme prođe između bojanja. Ako želite obnoviti boju – učinite to samo na izraslom korijenu.
Što se frizure tiče – za održavanje je lakše ako je kosa ravno odrezana, jer ako je nepravilno i postepeno odrezana može se dogoditi da frizerka ne može uvijek isto odrezati kosu , pa da ostanu neki ispucani vrhovi. Uz to, mekše frizure – blago valovita kosa bolje će prikriti oštećene vrhove.
Suha i neposlušna /isušena kosa
Simptomi:
- na prvi nagovještaj vlage vaša kosa poludi
- patite od SNLK-a (sindroma nekontrolirane lepršavosti kose)
- kosa je oštrija na dodir
Uzrok: Za suhu su kosu krivi geni, dok za isušenu pretjerano tretiranje kose (farbanje, korištenje fena ili pegle za kosu…), što kod prirodno suhe kose dodatno pogoršava problem. Žene s ovim tipom kose obično u prosjeku imaju oko 80.000 vlasi na tjemenu (u usporedbi s prosječnih 100.000) , tako da manje žlijezdi lojnica pokriva veću površinu. Nije ni čudno da vam je kosa žedna.
Vi vjerojatno imate prirodno valovitu ili kovrčavu kosu, takvoj kosi nedostaje prirodnih lipida kojoj poput zaštitne barijere zadržavaju vlažnost u vlasima, zbog toga porozna površina postaje sve hrapavija i više suha, pa dlaka izgleda beživotno i neukroćeno.
Rješenje: Kada perete kosu nemojte stavljati previše šampona, jer prečesta upotreba je jedan od glavnih uzroka suhe kose i nemojte je prečesto prati. Dehidrirana kosa treba puno vlage, pa koristite proizvode koji će joj to pružiti. Koristite proizvode koji sadrže dimethicone, shea maslac, orahovo ili čičkovo ulje. Pod tušem, ovi će sastojci zadržati vodu u vlasi prije nego se zatvore kutikule.
Nakon svakog šamponiranja obavezno na kosu nanesite balzam, a jednom tjedno i masku za njegu. Koristite one regeneratore sa malo ili nimalo alkohola. Ako vam je kosa zbilja jako suha (poput slame) pokušajte s noćnim regeneratorom. Obilno ga nanesite na kosu i ostavite da djeluje preko noći i tek ujutro isperite.
Okrenite se prirodnijoj ili tamnijoj boji kose. Posvjetljivači i svjetliji pramenovi naglasit će i pogoršati suhoću kose. Držite se polu-trajnih boja koje daju sjaj kose, one ne sadrže štetni amonijaka ili peroksid, a traje oko 25 šamponiranja. No, ostanite unutar dvije nijanse od vaše prirodne kose.
Pripazite na toplinu. Ovdje mislimo na feniranje, peglanje i kovrčanje… Za početak nanesite sredstvo za zaštitu od topline, zatim kosu prosušite gotovo do kraja i tek onda krenite s feniranjem.
Ako kosu želite nakon feniranja peglati – dajte joj nekoliko minuta da se ohladi prije nego ju ponovo izložite vrućini.
Što se frizure tiče – odlučite se za dugu kosu s mekanim slojevima već od brade. Dulja kosa je teža, pa neće toliko lepršati, a slojevi će pridonijeti izgledu punoće kose. Naravno, slojevi moraju biti veoma stručno ošišani.
Masna kosa
Simptomi:
- kosa bez volumena
- već idući dan nakon pranja kosa je masna i u rezancima
- kosa samo visi, ne da se oblikovati
Uzrok: Okrivite roditelje. Geni kontroliraju veličinu i oblik vašeg folikula. Vaše tanje vlasi imaju slabiju unutrašnju strukturu i iako vi vjerojatno imate više vlasi od žena s debljim vlasima, vi u stvari djelujete kao da imate manje kose i volumena. Svaki folikul vlasi ima uz sebe najmanje jednu žlijezdu lojnicu, kosa se više masti i zato samo visi. Moguće je i da patite od neke vrste poremećaja u funkciji vlasišta, što znači da žlijezde lojnice proizvode previše masnoće.
Rješenje: Kosu perite po potrebi, može i svakodnevno, kako biste isprali sebum iz kose. Koristite šampone za masnu kosu (ne preagresivne, bolji su blagi biljni šamponi) bez teških ulja i silikona kao što je dimethicone. Ovo su sastojci namijenjeni za suhu ili oštećenu kosu, jer na kosu ostavljaju film koji zatvara kutikule, a to će vam samo otežati kosu.
Ako koristite mnogo proizvoda za oblikovanje kose – jednom tjedno kosu operite šamponom za dubinsko čišćenje. Regenerator koristite umjereno, od sredine kose pa do vrhova te izbjegavajte i tuš s vrućom vodom – jer pretopla voda samo nadražuje skalp i tjera lojne žlijezde da proizvode više masnoće.
Posegnite za bojom za kosu. Trajna boja proizvoda otvara kutikule i proširuje vlas i čini je punijom i lepršavijom. Posvijetljeni pramenovi naglašavaju vizualnu dimenziju i kontrast, što daje iluziju da imate više kose. Osim toga nabavite lagane proizvode za kosu koji daju volumen. Za stvaranje volumena u korijenu – nasprejajte sprej pri korijenu kose, okrenite glavu (i kosu ) prema dolje, protresite je i prstima prođite kroz kosu. Ako stvarno imate problema s masnom kosom, ali nemate vremena za pranje kose – nabavite šampon za suho pranje – no odlučite se za prirodniju varijantu, primjerice Klorane šampon za suho pranje sadrži ekstrakt zobi s omekšavajućim i zaštitnim učinkom.
Što se frizure tiče – ne preporuča se predugačka kosa jer će još više otežati kosu, a i teže ju je održavati. Radije se odlučite za mali bob do iznad ramena ili do brade, s mekanim slojevima oko lica koji će dati volumen.
Beživotna kosa bez sjaja
Simptomi:
- Sam naslov već kaže – kosa bez sjaja
- kosa je tanja, beživotna i samo visi
- boja kose izgleda isprano
Uzrok: I ovdje je problem što je kosa previše tretirana. Kada vlas mučimo teškim bojama, ili velikom vrućinom, vanjski slojevi kutikule se oštećuju i skidaju i izlažu oštećenjima glavni unutarnji sloj vlasi koji se naziva korteks (sastoji se od proteina keratina), te kosa postaje porozna. Kao rezultat, vlasi više ne prihvaćaju boju najbolje, a i boja se brže ispire. A i previše proizvoda za kosu mogu je učiniti beživotnom.
Rješenje: Dulje boju zadržite pomoću specijalnih šampona za očuvanje boje. Oni djeluju polaganjem više pigmenta na površinu vaših vlasi. No oni ne djeluju poput stalne boje – pa se rezultati isperu ako ih ne koristite redovito. Također koristite styling proizvode koji sadrže filtere protiv širokog spektra UV zraka i tako smanjite propadanje pigmenata.
Pranje par puta tjedno dovoljno je za redovito održavanje higijene vaše kose. Prečesto pranje također može izazvati gubitak sjaja i smanjiti volumen kose. Osim toga, ispiranje kose hladnom vodom zaglađuje vlas, ostavljajući glatku i sjajnu površinu. To isto vrijedi i za sušenje, pa nakon feniranja uključite opciju hladnog zraka na vašem sušilu.
Izbjegavajte proizvode koji sadrže alkohol jer lišava kosu sjaja. Većina pjena za kosu sadrži alkohol, pa radije probajte koristiti kremu koja zaglađuje kutikulu ili serum prije feniranja. Za dodatni sjaj kose odličan je silikon – no umjereno ga koristite jer ako stavite previše silikonskog seruma, riskirate da vaša kosa izgubi volumen i izgleda masno. Za one s tanjom kosom, odličan je serum u spreju.
Što se frizure tiče – potrebna vam je slojevitost kako bi kosa dobila na volumenu, ali i kako bi se svjetlost lijepo reflektirala u njoj. Prijelazi neka budu mekanih, a ne oštrih linija. Tapiranje kose i previše volumena naglašava beživotnost kose, pa ne pretjerujte. Kosa neka bude uredno počešljana i glatka kako bi se svjetlo bolje odbijalo od nje. Koristite silikonski sprej za sjaj.
Izvor: Žena.hr