S topljenjem snijega i nešto višim temperaturama, dolazi i vrijeme proljetnih alergija i prehlada. U obrani od šmrcanja, kihanja i kašljanja od velike vam pomoći može biti hrana!
Doduše, s povećanim unosom vitamina i minerala valja početi na vrijeme kako biste ojačali imunitet i odoljeli prehladama. Što jesti?
1. Probiotički jogurt
Dobre bakterije koje se nalaze u probioticima zdrave su za održanje pravilne ravnoteže u našem probavnom sustavu. Istraživanje Sveučilišta iz Beča pokazalo je kako je svakodnevna konzumacija jogurta učinkovita u ojačanju imuniteta. Također, jednom je švedskom studijom ustanovljeno kako osobe koje svakodnevno piju jogurt koji sadrži Lactobacillus reuteri (probiotik koji stimulira stvaranje bijelih krvnih zrnca – makrofaga) idu na bolovanje 33 posto manje nego osobe koje uzimaju placebo. Vrijedi probati, zar ne?
Svoj dan započnite šalicom probiotičkog jogurta s bobičastim voćem i zobenim mekinjama. Unijet ćete dovoljno proteina, vitamina, minerala i vlakna za savršen početak dana i puno energije.
2. Voda
Našem je tijelu potrebna voda kako bi održala membranu nosne sluznice
vlažnom i glatkom. Na taj način će se onemogućiti stvaranje sićušnih
pukotina koje mogu dozvoliti ulaz patogenih mikroorganizama i dovesti do
prehlade.
Dehidracija se mora izbjeći! Kvaka je u tome što u trenutku kada
osjetimo žeđ naše je tijelo već dehidriralo. Stručnjaci ističu kako
moramo svakodnevno popiti najmanje dvije litre vode. Svakih sat i pol
popijte gotovo čašu vode, nipošto više.
3. Cjelovite žitarice
Ne samo da su vlakna dobra za zdravlje srca nego su i sjajna za probavni sustav te borbu protiv bakterija i virusa. Beta glukan iz vlakna (pogotovo zobi i ječma) može aktivirati bijela krvna zrnca koja pomažu imunitetu sa zaraštavanjem rana, u obrani od “uljeza” te pospješuju djelovajne antibiotika.
Vlakna pomažu u snižavanju lošeg kolesterola, riziku srčanih bolesti, pa čak i nekih oblika raka (kolorektalni karcinom). Ujedno poboljšavaju rad crijeva. Ako pokušavate smršavjeti, ona se svakako moraju naći na vašem meniju u većoj količini.
Trebate više vlakna? Znamo kako!
4. Zeleno lisnato povrće
Cvjetača, brokula, kelj i prokulice pomažu u borbi protiv raka i infekcija. Predstavljaju bogati izvor beta karotena, vitamina C i E, folata te kalcija. Brokula osigurava tijelu visok postotak karotenoida koji sudjeluju u borbi protiv bolesti. Oni u tijelu formiraju vitamin A koji pomaže proteinima koji reguliraju međustaničnu komunikaciju – a to je osnova imunološkog sustava. Studije su dokazale kako vitamin A doprinosi i zdravlju respiratornog sustava, a ovo je važno kada ste prehlađeni ili imate gripu.
Mali savjet – povrće je najbolje jesti sirovo i kuhano na pari, jer u takvom obliku zadržava najviše hranjivih sastojaka.
5. Kamenice
Sada je pravo vrijeme za konzumaciju kamenica, koje su idealna u drugoj polovici ožujka i početkom travnja. Iako su one najpoznatije po svojoj afrodizijačkoj ulozi, kada je u pitanju jačanje imuniteta, one se nemaju čega sramiti. Zahvaljujući mineralu cinku, koji je osim s povećanom muškom plodnošću povezan s protuvirusnim djelovanjem, kamenice su prava namirnica za dane kada morate ojačati svoj imunitet.
6. Ehinacea
Zbog svojih aktivnih svojstava, ehinacea je jedan od najboljih
imunostimulansa koji postoje. Koristi se kod dječjih bolesti, raznih upala,
herpesa, liječi akne, lišajeve i ubode kukaca.
“Ehinacea se koristi od davnina u oblika tinktura, tj. kapi, sirupa i
tableta. Sigurna je za djecu, potiče proizvodnju t i b limfocita, aktivira
leukocite, makrofage – jednostavnije rečeno, linije našeg obrambenog mehanizma;
ima antivirusno djelovanje, a čak je i učinkovita protiv gljivica. Sjajna je kod
kroničnih infekcija dišnih i mokraćnih sustava, te ubrzava zacjeljivanje rana
kože. Ona djeluje oralno, što znači da se njene kapi otope u vodi”, objasnila je magistra farmacije Maja Čamber za Ordinaciju.
K. Pužar