Često se događa da nositelj spolno prenosivih bolesti uopće ne shvaća svoje stanje jer simptoma nema. Nastavlja se tako začarani krug prijenosa virusa jer kliconoša godinama živi naizgled zdrav. Ove vrste bolesti mogu nanijeti velike štete zdravlju. Jeli potrebno još jednom napomenuti da je siguran seks najbolja zaštita?
Spolno prenosive bolesti (SPB) su infekcije koje se prenose seksualnim odnosom, dok se neke (pogotovo HIV i sifilis) mogu prenijeti tijekom trudnoće i porođaja, te preko krvi i transplantacije organa.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije godišnje se u svijetu registrira oko 250 milijuna novih slučajeva SPB-a od čega:
- oko 7 milijuna novih slučajeva HIV-pozitivnih
- oko 50 milijuna novih slučajeva infekcije C. trachomatis
- oko 2,5 milijuna novoregistriranih infekcija virusom B hepatitisa.
Faktori koji pogoduju pojavi bolesti
Prije svega dob. Zbog imunološki nezrelosti vrata maternice upalni se procesi lakše odvijaju i težeg su oblika: često je bolest prikrivena i otkrije se tek kad nastanu trajna oštećenja općeg i reproduktivnog zdravlja
Spol je također bitan faktor. Na žalost, podložnije su djevojke, i to posebno mlade, koje zbog često neredovitih menstruacija, (bez ovulacije) nemaju progesterona zbog čega je cervikalna sluz rijetka što pak olakšava mikroorganizmima lakši put do gornjih dijelova spolnih organa.
- broj partnera: tri i više partnera znatno povećavaju rizik od SPB
- spolni odnosi bez zaštite
- spolni odnosi pod utjecajem alkohola i drugih sredstava ovisnosti: povećana je vjerojatnost odnosa bez zaštite, s više partnera
- ako već imate jednu SPB
Kako prepoznati da imamo spolno prenosivu bolest?
Mnoge spolno prenosive bolesti imaju blage ili uopće nemaju simptome. Isto tako, simptomi mogu proći sami od sebe, ali to ne znači da je osoba izliječena. Zato su vrlo važni redoviti posjeti ginekologu ukoliko ste seksualno aktivni, te ukoliko zamijetite neki od ovih simptoma:
- neugodan miris ili iscjedak iz rodnice
- bol u zdjelici
- bol ili krvarenje prilikom spolnog odnosa
- krvarenje izvan menstruacije
- bol prilikom mokrenja
- mjehurići ili čirevi u genitalnom i analnom području
- upala ždrijela (oralni seks)
Preventiva je vrlo važna i trebala bi početi što ranije u vidu kvalitetne edukacije mladih ljudi o uzročnicima spolno prenosivih bolesti i bolestima koje oni uzrokuju, o načinima prijenosa kao i o adekvatnoj zaštiti od moguće infekcije.
A. A.