Aloja vera prava je čudotvorna biljka! Poznata je kao eliksir mladosti, što i nije iznenađujuće, s obzirom na to da mnoge linije kozmetičkih preparata upravo sadrže nju kao glavni sastojak. Pripada porodici ljiljana, a najčešće raste u Africi i na Karibima. Poput kaktusa, i ona zadržava tekućinu kako bi preživjela u toplim, sušnim klimatskim uvjetima.
U svijetu postoji oko 200 vrsta aloje vere, ali samo četiri imaju ljekovita svojstva. To su: Aloe ferro, Aloe saponaria, Aloe arborensis i Aloe perrvi.
Raspon ljekovitih svojstava aloje vere je šarolik i impresivan. Uglavnom se koristi za liječenje opeklina (od vatre i od sunca) i oteklina, za povrat elastičnosti koži, ublažavanje akni i prištića, protiv pelenskog osipa, herpesa ili lišajeva. Njena antibakterijska svojstva očistit će kožu, ukloniti bakterije i smanjiti nastajanje prištića i akni. Koža će lakše zadržavati vlagu, a kako je aloja prepuna antioksidansa, ona će također izgledati mlađe.
Tretman za masnu kožu
Ako je vaša koža masna i muči vas prekomjerno lučenje sebuma, prokuhajte listove aloje vere u vodi pa ih sameljite štapnim mikserom u pastu. Listovi moraju očišćeni od trnja! U pastu umiješajte malo meda i nanesite na očišćeno lice. Ostavite masku neka djeluje 20 minuta te isperite.
Ovaj tretman provodite jednom tjedno.
Tretman za osjetljivu kožu
Ako je vaša koža osjetljiva i sklona izbijanju prištića ili crvenilu, pomiješajte gel aloje vere sa sokom svježeg krastavca, jogurtom i ružinim uljem. Nanesite ovu pastu na lice i područje vrata te ostavite 15 minuta. Umjesto ružnog ulja možete koristiti i neko drugo ulje koje odgovara vašoj koži. Isperite lice hladnom vodom.
Tretman za suhu kožu
Aloja vera idealna je za isušenu kožu kojoj vraća potrebnu vlagu. Pomiješajte gel aloje s malo kravljeg sira, datulja, svježim krastavcem i par kapi limunovog soka. Pastu nanesite na lice i vrat te ostavite neka djeluje pola sata. Isperite i uživajte u nahranjenoj koži.
K. Pužar