Stručnjaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u utorak su donijeli odluku o etičnosti upotrebe eksperimentalnog, nedovoljno testiranog lijeka ili cjepiva kao potencijalno učinkovitog postupka ili prevencije u liječenju epidemije ebole u zapadnoj Africi.
Zdravstvena agencija UN-a objavila je da opskrba eksperimentalnim lijekovima protiv virusa ebole zahtijeva “suglasnost, slobodu izbora, povjerljivost, poštovanje osobe koja prima lijek, očuvanje njezina dostojanstva i uključenost zajednice”.
Stručnjaci su u Ženevi raspravljali o tomu mogu li se eksperimentalni lijekovi i cjepivo protiv ebole upotrijebiti u borbi protiv te bolesti, s obzirom na to da do sada nisu dovoljno testirani ili nadležna tijela još nisu izdala odobrenje za njihovo primjenjivanje. Sastanak je organiziran nakon što je eksperimentalni lijek, koji je proizvela američka tvrtka Mapp Biopharmaceutical, upotrijebljen u liječenju dvoje američkih zdravstvenih radnika zaraženih ebolom u Liberiji.
Ta je zemlja u utorak izvijestila kako će se isti medikament dati i dvojici liberijskih liječnika zaraženih istim virusom.
Od ožujka, kada su zabilježeni prvi slučajevi zaraze ebolom u udaljenoj jugoistočnoj regiji Gvineje, do ovog tjedna od posljedica bolesti smrtno je stradalo 1013 osoba, izvijestio je WHO.
Što znate o eboli?
Ebola ili ebola hemoragijska groznica je bolest koja se pojavljuje
rijetko, no karakterizira je pojava teške kliničke slike u oboljelih i
visoki postotak smrtnosti. Prenosi se neposrednim kontaktom s krvlju i
ostalim tjelesnim tekućinama osobe zaražene ebolom.
Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je eskalaciju ebole u
Zapadnoj Africi, međunarodnom zdravstvenim izvanrednim događajem. Bolest je do sada zabilježena u četiri afričke države: Gvineji, Liberiji, Sierra Leoneu i Nigeriji.
Saznajte kako se ebola prenosi i koji su njeni simptomi!
K.P.