Uz ljetne vrućine nije najveći užitak stajati za vrućim štednjakom. Zato ovo ljeto isprobajte nešto sirovo. “Art of raw” i Darko Jurić donose ljeto bez kuhanja. Osim što su recepti vrlo jednostavni, prehrana sa sirovom hranom izuzetno je zdrava i isprobat ćete nešto novo.
“To je kuhinja u kojoj je obrada namirnica svedena na minimum. Termički neobrađena hrana je živa i puna vitalnosti i tako i utječe na nas, ostajemo življi i vitalniji. Vjerujem da je kvalitetna hrana, dnevno vježbanje i zdravlje temelj za sreću i lifestyle budućnosti. Sve što radimo je osnovano na principima povezivan.”, kaže Darko Jurić šef kuhinje ”art of raw”, pisac, holistički orijentirani savjetnik za zdrav život i sirovu hranu.
No Risto Čebedžija, stručni savjetnik za prehranu i sportsku suplementaciju, ipak upozorava da uz ovakav način ishrane morate pripaziti da unosite dodatne količine proteina, željeza, kalcija i drugih vitamina i minerala kao što je B12, koji možete unijeti samo mesom. Kuhanje nije uvijek loše jer pojačava učinke nekih hranjivih tvari, kao što su beta-karoten i likopen. Ubija bakterije, a neke namirnice mogu se jesti samo kuhane. Ovakvom prehranom vjerojatno ćete izgubiti na težini jer je sirova kuhinja niskokalorična, bez masti i natrija, a bogata vlaknima. Unijet ćete veliku količinu vitaminima, mineralima i fitokemikalija.
Darko Jurić kaže da je sirova namirnica jedina cjelovita namirnica. Njeni glavni nutrijenti su boja, okus, temperatura, a tek onda svi mikro i makro nutrijenti. Termičkom obradom iznad 45°C uništavamo većinu njenih aktivnih svojstava. Kuhanjem enzimi postaju neaktivni, vitamini uništeni, esencijalne masne kiseline promijenjene, a životna energija u namirnici svedena je na minimum. Kroz oči holističkog nutricionista sirova prehrana bi trebala biti osnova i bilo kojeg terapeutskog pristupa radu s hranom.
Ako ne namjeravate prijeći na vegansku raw food prehranu, barem tu i tamo ubacite nešto slično na tanjur. Tijelo će vam biti zahvalno. Šef kuhinje otkriva dvoja dva brza i ukusna recepta za sirove obroke.
Miran san (povrtne rolice)
- rižin papir
- tamari umak
- ½ glavice kelja
- 1 crvena paprika
- 2 mrkve
- ½ šalice suncokretovih sjemenki
Za veganski sir:
- 1 šalica indijskih oraščića
- 1 žličica himalajske soli
- Sok od pola limuna
- 1 šalica vode
Umak od rajčice:
- 1 rajčica bez sjemenki
- 5 suhih namočenih rajčica
- 2 žlice maslinovog ulja
- 4 suhe namočene smokve
- 1 žličica himalajske soli
Priprema:
Sastojke za veganski sir i umak od rajčice zasebno izblendajte u glatke mase. Ostale sastojke za punjenje rolica izblendajte na grubo. Rižin papir namočiti u mlakoj vodi. Dodati izmiksane sastojke i sve zamotati u papir. Poslužiti s umakom od rajčice i veganskim sirom. Ukrasiti svježim timjanom i crnim sezamon.
Mudrost istoka (sushi)
- 1 list nori algi
- ¼ crvene paprike narezane na trakice
- ½ mrkve narezane na trakice
- ½ krastavca nasjeckanog na trakice
- 1 šalica nasjeckanog crvenog kupusa
Slatki umak od senfa
- 2 žlice senfa
- 2 žlice maslinovog ulja
- 2 žlice agave sirupa
Namaz od oraha:
- 1 šalica oraha
- 1 stabljika celera
- ½ crvene paprika
- 1 žlica maslinovog ulja
- 1 žličica himalajske soli
- 1 žlicica crvene paprika
- kurkuma i kari po želji
Priprema:
Sastojke za namaz od oraha izblendati.
Sastojke za umak od senfa ručno umješajte.
Na podloga za izradu sushija stavite list nori alge. Na jednu polovicu namažite namaz od oraha, a na sredinu stavite narezano povrće. Počnite rolati list alge od sebe prema van. Krajnji rub malo navlažite vodom i dovršite rolanje. Servirajte sa slatkim umakom od senfa, tamarijem, wasabi pastom i mariniranim đumbirom.
Saznajte sve o sirovoj prehrani te kako pripremati zelene sokove!
Izvor: Moje zdravlje/Mia Bednaž