Podologija objedinjuje znanja koja su vezana za anatomiju i fiziologiju stopala, a preventivnim pregledom možete naučiti koju obuću i čarape trebate nositi.
Podologija je grana medicine koja se bavi dijagnostikom, prevencijom i liječenjem bolesti stopala. Proučava stopalo i brine o kostima, mišićima, zglobovima, koži i noktima zdravih i bolesnih stopala. U domenu podologije spada liječenje dijabetičkog stopala, uraslih noktiju, natisaka, kurjih očiju, deformacija nokta (zavinuti nokti, zadebljani nokti….), liječenje bradavica na stopalima, gljivičnih infekcija nokta i stopala, ugradnja korekturnih kopči, liječenje hallux valgusa taping metodom. Podologija objedinjuje znanja koja su vezana za anatomiju i fiziologiju stopala i uz pomoć niza dijagnostičkih procedura postavlja dijagnozu i određuje terapijske smjernice.
Podologija je usko povezana sa drugim granama medicine kao što su dermatologija, fizijatrija, ortopedija, endokrinologija-dijabetologija i vaskularna kirurgija.
Podolog je zdravstveni djelatnik koji uz edukaciju iz područja medicinske pedikure mora imati završeno dvogodišnje školovanje i licencu za obavljanje djelatnosti podologije izdanu od nadležne institucije.
Podolozi rješavaju problematiku stopala nastalu kao posljedica koštanih i zglobnih poremećaja u slučajevima artritisa, bolesti mekih tkiva i mišića i problematiku nastalu kao posljedica neuroloških i cirkulatornih poremećaja u stopalu.
Ozljede i infekcije stopala nastale u sportu ili drugim aktivnostima također spadaju u domenu podologa.
Tretman medicinskog pedikera i podologa se bitno razlikuje. Domena pedikera je skraćivanje nokta i uklanjanje zadebljane kože sa stopala što je za zdrave pojedince dovoljno. Podološkim pregledom se analizira problematika stopala, traže uzroci nastanka i daju preporuke o mogućnostima rješavanja. Ovisno o problematici ona može uključiti i podološki tretman.
Tretman se u podološkoj ordinaciji obavlja instrumentima steriliziranim u autoklavu prema nacionalnim standardima. Na taj način se isključuje mogućnost širenja infekcije među klijentima. Podolozi tretmane izvode posebnim instrumentima i vještinama tako da su rezultati uklanjanja natisaka, kurjih očiju i zadebljanja kože stopala dugotrajniji.
Oni imaju i znanje i iskustvo koje im uz klasičnu medicinsku pedikuru omogućava uspješno rješavanje problematike deformiranih noktiju (uraslih, zadebljanih, zarolanih noktiju) i stopala (natisci, kurje oči).
Zadatak podologa je savjetovanje klijenta vezano za oblik i veličinu cipela, čarapa i svakodnevne njege stopala. Tretman podologa uključuje i mogućnost masaže stopala posebnim tehnikama.
Domena podologa je:
Liječenje:
– gljivičnog oboljenja nokta i stopala
– virusnih oboljenja stopala (bradavice, moluske)
– bakterijskih infekcija nokta i stopala
– uraslog nokta,
– “zarolanog” nokta
– bolnog oboljenja nokta u području nokatnog zida
– razvojnih promjena nokta
– zadebljanja nokta bez značajne promjene forme nokta,
– zadebljanja uz promjene forme nokta,
– listanja nokatne ploče,
– zadebljanja nokatnog žlijeba,
– zadebljanja kože ispod nokta,
– granulacijskog tkiva ispod nokta,
– kurjeg oka ispod nokta
– “tvrdog“ kurjeg oka
– “mekog“ kurjeg oka koje je pozicionirano između prstiju stopala
– kurjeg oka prožetog krvnim žilama
– kurjeg oka prožetog živcima
Što uključuje pregled podologa?
1. Inspekciju – vizualni pregled
– cipela, čarapa
– načina hodanja
– pregleda oblika stopala s ciljem otkrivanja abnormalnosti i deformiteta
– pregled noktiju i kože stopala
2. Palpacijski pregled (pregled opipom)
– palpacijom se mogu utvrditi brojne abnormalnosti stopala koje se ne vide golim okom
– pregled mobilnosti stopala i gležnja
– procjena cirkulacije
– procjena senzibiliteta
– procjena stanja mišića stopala
– procjena stabilnosti gležnja
Kada otići podologu?
– kod postojanja problematike stopala
– preventivno
Problematika stopala
Infekcije i deformiteti nokta i stopala najčešći su razlog odlaska podologu.
Potrebu za pregledom podologa imaju i sve osobe koje osjećaju bol i nelagodu u stopalima, gležnju ili potkoljenicama.
Pregled je bitan zbog otkrivanja uzroka i pronalaženja adekvatnog rješenja. Pojedina stanja se pogoršavaju ukoliko nisu pravovremeno dijagnosticirana.
Preventivni odlazak podologu?
Problematika stopala je vrlo česta. Većina populacije ne znajući nosi neadekvatnu obuću i čarape. Obzirom da se adekvatnim savjetovanjem mogu izbjeći brojni problemi, podloško savjetovanje se predlaže dijabetičarima, sportašima i djeci.
Podolog i pomagala
Pomagala koja se preporučaju za bolesna stopala su ortopedski ulošci, ortoze za stopala, ortopedska obuća ,“ taping „ metoda, korekturne nokatne kopče.