Nekad je krema bila jednostavno – krema, a danas je “bezbroj” različitih vrsta kozmetičkih proizvoda i njihovih sastojaka! Donosimo vodič za lakše snalaženje među pojmovima s kojima se potrošači kozmetike susreću, ali često nisu sigurni što zapravo znače.
AHA kiseline
Alfa-hidroksi kiseline najčešće se nazivaju voćnim kiselinama. Nalaze se u plodovima (npr. citrusi, grožđe, jabuka), ali i u šećernoj trsci (glikolna kiselina). Skupini AHA kiselina pripada i mliječna kiselina. Ove kiseline pospješuju uklanjanje površinskog sloja kože, a time i njezinu obnovu. AHA kiseline pomažu u tretiranju bora, hiperpigmentacija, akni i ožiljaka.
Antioksidansi
Naziv obuhvaća različite prirodne tvari koje štite organizam od štetnog djelovanja slobodnih radikala, spojeva koji nastaju kao nusprodukti tjelesnog metabolizma. Antioksidansi se često dodaju u kozmetiku za revitalizaciju kože. Antioksidativno djelovanje imaju neki vitamini (npr. C i E) i razni biljni sastojci poput flavonoida, a najjačim antioksidansom u kozmetici smatra se spoj ibedenon.
Arganovo ulje
Dobiva se iz orašastih plodova stabla argana koje raste samo u Maroku. Od davnina se koristi u tradicionalnoj marokanskoj medicini i prehrani, a u modernoj kozmetici ima kultni status kao čarobno ulje za kožu i kosu.
BB, CC, DD kreme
Preparati za brzo usavršavanje tena križanci su kreme i pudera. Ustvari su to varijacije istog proizvoda. Na tržištu se prvo pojavila BB krema (blemish balm, beauty balm) koja istodobno njeguje i prekriva poput tekućeg pudera te štiti od vanjskih utjecaja. CC krema (color correcting) navodno još uspješnije prikriva nepravilnosti, a DD krema (daily defense, dynamic do-all) još bolje “pegla“ bore.
Blur
Engleskim izrazom za “zamagliti“ odnosno “zamutiti“ označavaju se proizvodi koji trenutačno prikrivaju bore, proširene pore, neujednačen ten i druge nepravilnosti. Blur preparati imaju posebne “optičke efekte“ zahvaljujući silikonskim i reflektirajućim česticama koje stvaraju “iluziju“ besprijekornog tena.
Ceramidi
Posebna skupina lipida (vidi pod L), nazivaju se još fosfolipidima i sfingolipidima. Ceramidi su zaštitni crijep površinskog sloja kože. Izvrsno vežu vlagu i “popunjavaju“ kožu vraćajući joj jedrinu.
Cold krema
Naziv cold cream obično imaju kreme za zaštitu suhe i osjetljive kože. Obiluju hranjivim i umirujućim sastojcima pa su odlične za njegu u hladnim danima.
Dvofazno (dvokomponentno)
Riječ je o proizvodu koji se sastoji od dvije različite teksture, na primjer vodene i uljne, a prije upotrebe se protrese kako bi se one prožele.
Emolijens
Emolijensi su kozmetički ovlaživači i omekšivači, odnosno proizvodi koji sprečavaju isušivanje kože i pomažu održavanju njezine vlažnosti. Preporučuju se za njegu suhe i jako osjetljive kože.
Fileri
Naziv potječe od engleskog izraza fill (puniti). Filerima se nazivaju tretmani popunjavanja bora i pomlađivanja lica ubrizgavanjem revitalizirajućih tvari pomoću injekcija (popularni su fileri s hijaluronskom kiselinom). Sve češće oznaku filler nose i kreme za popunjavanje bora.
Hibrid
Najčešće se ovaj pojam koristi za nove generacije stikova za usne koji su praktični “mješanci“ jer ujedinjuju svojstva ruža, sjajila i balzama.
Hijaluronska kiselina
Sastavni je dio ljudskog organizma, a u koži djeluje poput spužve – veže vodu, održavajući jedrinu i punoću tena. No, starenjem, prirodna proizvodnja hijaluronske kiseline slabi pa se koža pojačano isušuje i sklonija je stvaranju bora. Kozmetičke inačice hijaluronske kiseline među najpopularnijim su sastojcima u hidratantnim kremama protiv bora.
Kiseline kao izvor života, dobrog zdravlja i mladenačkog izgleda
Hipoalergen
Takvu oznaku imaju proizvodi za koje se tvrdi da su maksimalno oslobođeni sastojaka koji mogu iritirati kožu i izazvati alergije. Preporučuju se za njegu osjetljive kože.
Karite maslac
Poznat je i kao shea maslac, a dobiva se iz orašastog ploda istoimenog afričkog stabla. Sveprisutan je u kozmetici je izvrsno hrani, hidratizira i štiti kožu.
Keratin
Riječ je o prirodnom proteinu (bjelančevini) koji održava čvrstoću i vitalnost kože, kose i noktiju. Kozmetičke inačice keratina često se dodaju u šampone i proizvode za njegu i stiliziranje kose.
Koenzim Q10
Enzimi su posebna vrsta proteina koji su organizmu nužni za proizvodnju energije i brojne druge biokemijske procese. U kozmetiku se često dodaju koenzimi, manje molekule koe enzimi vežu. Najpoznatiji je koenzim Q10, koji tijelo i prirodno proizvodi. Q10 je važan za dobivanje energije u stanicama, a kreme se njime obogaćuju za energiziranje kože, da bude svježija i blistavija.
Kolagen
Protein (bjelančevina) odnosno proteinsko vlakno prirodno je prisutno u organizmu, a nužno je za čvrstoću i napetost kože. Kozmetičke inačice kolagena sadrže mnoge kreme protiv bora.
Lipidi
Masnoće koje proizvode stanice površinskog sloja kože štite je od vanjskih utjecaja i zadržavaju vodu. Najzastupljeniji lipidi u kozmetici su ceramidi, esencijalne masne kiseline i steroli. Osobito suha koža pati od nedostatka lipida.
Maglica
Drugi naziv za osvježavajuće vodice u spreju, obogaćene termalnom i morskom vodom, biljnim ekstraktima… Vodica/maglica je odlična dodatna hidratacija prije nanošenja kreme ili ulja, koje se tako lakše upija u kožu.
Micelarna otopina
Iznimno blaga tekućina za čišćenje lica, obogaćena termalnom vodom, biljnim ekstraktima i drugim blagotvornim sastojcima, sadrži mikročestice micele koje poput magneta vežu na sebe nečistoće (npr. šminku i masnoću), a pritom ne narušavaju prirodnu ravnotežu kože. Micelarna voda najčešće se ne treba ispirati.
Nekomedogen
Neki kozmetički sastojci mogu izazvati stvaranje mitesera (komedona) koji nastaju zbog pojačane proizvodnje loja u koži i začepljenja žlijezda lojnica. To može prouzročiti upale i akne. Zato proizvođači nastoje izbjeći sastojke koji bi mogli “opteretiti“ kožu. Oznaka nekomedogen znači da proizvod ne začepljuje pore.
Pantenol
Poznat kao provitamin B5, štiti kožu od gubitka vlage, obnavlja je i zaglađuje. U kozmetici se obilno koristi dekspantenol zato što je izvrstan ovlaživač i omekšivač te pospješuje zacjeljivanje kože. Često se dodaje u kreme za ruke.
Pekmez
Najčešće se tako nazivaju proizvodi bogatih “slasnih“ tekstura koji ubrzavaju tamnjenje kože na suncu. Obogaćeni su njegujućim prirodnim uljima koja potiču preplanulost, ali ne sadrže zaštitne faktore pa se ne preporučuju za osjetljivu kožu ni pri izlaganju jakom suncu.
Perlice
Novi serumi protiv bora imaju teksturu u “perlama“ u kojima su koncentrirani sastojci za pomlađivanje kože. Pritiskom na pumpicu serum se “oslobađa“ iz perle. Proizvođači kažu da se kozmetički sastojci “spremaju“ u perle kako bi se posve očuvali baš do trenutka kada se serum nanosi na kožu.
Primer
Engleski izraz koji znači prvi/početni/osnovni, uobičajen je naziv za bazu odnosno podlogu koja se koristi prije šminke. Takvi proizvodi ujednačuju i zaglađuju ten te produljuju trajnost šminke, sprečavajući njezino “razlijevanje“.
Retinol
Nazivaju ga i derivatom vitamina A. Riječ je aktivnom obliku vitamina A koji se često dodaje u kreme protiv bora, a koristi se i za njegu kože sklone aknama. Retinol uravnotežuje rad lojnih žlijezda u koži, potiče proizvodnju elastina i kolagena (vlakana važnih za gipkost i čvrstoću kože), pospješuje hidrataciju i regeneraciju tkiva, ujednačuje ten…
Suho pranje
Šamponi za suho pranje u spreju brzo revitaliziraju i osvježavaju kosu pa su praktično (ali samo privremeno) rješenje ako nemate vremena za uobičajeno pranje. Sprej se rasprši po kosi, a potom iščetka.
Suho ulje
U pravilu je to mješavina finih prirodnih ulja s laganom teksturom koja se dobro upija u kožu, ne ostavljajući masne tragove. Odlično njeguje i kosu i nokte.
Urea
Spoj koji je i prirodno prisutan u organizmu, izvrsno zadržava vlagu u koži pa je čest sastojak kozmetičkih proizvoda za njegu suhe, osjetljive i oštećene kože sklone iritacijama i alergijama.
Znate li kako odabrati i nositi parfem?
I.V.
Foto: Shutterstock