Ako vas netko pita da nabrojite najpopularnije svjetske sportove koji se igraju reketom, na vašem popisu bi se zasigurno našli tenis, stolni tenis, sqash ali…jeste li čuli za padel?
Priča o padelu krenula je davne 1969. godine kada je u Meksičkom gradu Acapulcu Enrique Corcuera izgradio prvi teren za padel u svom dvorištu. On je želio napraviti jednostavniju inačicu tenisa, jer je smatrao da je tenis prekomplicirana igra, pogotovo za početnike. Iako je padel kao sport otkriven i osmišljen u Meksiku, svoju punu afirmaciju doživio je u Argentini i posebno u Španjolskoj. Upravo u Španjolskoj se od 1992. godine, pod pokroviteljstvom Svjetske padel organizacije, organizira Svjetsko prvenstvo u padelu koje se održava svake dvije godine.
Padel je zamišljen kao igra koju apsolutno svi vrlo brzo mogu naučiti. I u tome se uspjelo. U Španjolskoj, gdje je padel najrašireniji, već danas ima preko pet milijuna registriranih padel igrača.
Kako se igra padel?
“Padel se igra na terenu dimenzija 20×10 koji je ograđen sa svih strana s reketom dužine najviše 45.5 cm, i širine 26 cm, ravne površine s rupama. Brojanje je identično kao u tenisu, a igra je specifična jer se igra u parovima a loptica, koja je ista kao i u tenisu, može se odbijati od mantinela, što daje dodatnu dinamiku igri.”, pojašnjava vlasnik Padel centra Janko Janković.
Ovaj svjetski hit sport oduševio je i brojne hrvatske poklonike sportova i one željne novih izazova. Naime početkom prošle godine otvoren je prvi Padel centar u Hrvatskoj na Zagrebačkom Velesajmu koji se prostire na više od 3000 kvadrata i sadrži 8 terena za padel. Vlasnici, Robert Prosinečki i Janko Janković, i sami poklonici ovog sporta, kažu da su sretni jer svakim danom pristižu novi igrači. Kako i ne bi kada, kako kažu oni koji ga igraju, jednom probaju uvijek se vraćaju.
Padel i zdravlje
Padel, kao i svi ostali sportovi, pruža brojne pogodnosti našem zdravlju. Kada je riječ o padelu, on ne samo da nam pomaže u gubitku tijelesnih kalorija i poboljšanju fizičke spreme, već nam je koristan i za poboljšanje agilnosti tijela i refleksa.
“Budući da je padel više aerobni nego anaerobni sport, koristan nam je i za kardiovaskularni sustav te za prevenciju srčanih bolesti. Ozljede su u padelu dosta rijetke, no ima ih. Da bi se izbjegle moguće ozljede važno je da zagrijemo i istegnemo mišiće prije nego što krenemo igrati. ” dodaje Janković te pojašnjava kako je s psihološke strane padel jedan od najsocijalnijih i najboljih sportova za naše mentalno stanje jer se igra u parovima i suigračima je dopušteno komunicirati za vrijeme samog trajanja igre. Potvrdio nam je da je padel, osim navedenih zdravstvenih pogodnosti koje nam pruža, i jako zabavan i zanimljiv sport te ga upravo zbog toga igraju sve generacije i uživaju u njemu.
A. A.
Foto: Shutterstock