Dok uživate u najraznovrsnijim slasticama, tortama i kolačima, mnogi od tih slatkih zalogaja svoju aromu, okus i posebnost duguju upravo začinima.
Bilo da se radi o vaniliji kao jednom od najzastupljenijih sastojaka u kolačima, ili pak o cimetu i njegovu specifičnom, prepoznatljivom mirisu kojim se mogu “pohvaliti” ponajbolji kolačići. No, jednako tako začine možemo naći u brojnim drugim slatkim jelima.
I kao što su začini poput celera ili lovora nezaobilazni u pripremi pečenja, raznih jela i variva, tako su vanilija, šafran, cimet i ostali začini sastavni dio slastičarstva u kojem su “točka na i” svakom desertu. No, klinčić, cimet, i anis ujedno su i začini koji liječe jer imaju ljekovita svojstva, te djeluju stimulirajuće na organizam u hladnim danima.
1. Vanilija – šećerna kraljica
Nemojte ju miješati s vanilin šećerom, riječ je o začinu koji potječe od istoimene biljke, čija se primjena nakon otkrića Amerike proširila i na ostatak svijeta. Ekstrakti vanilije su među najtraženijim, ali i najskupljim začinima u slatkim jelima, desertima, sladoledu, a ponajprije zbog svojih aromatičnih svojstava kojima poboljšavaju njihov okus. Kava, topla čokolada – i tu upotrijebite vaniliju ako želite dobiti poseban okus napitka.
2. Cimet
Na tržištu se može naći u obliku praha, te cimet u kori. Najbolje je da imate i mljeveni i u obliku štapića, jer svaki ima svoju primjenu u gastronomiji. Božićni kolačići bez cimeta? Nezamislivo, kažu i oni koji ih spravljaju i oni koji ih samo vole jesti u beskrajnim količinama. Cimet spada među najstarije začine, a najviše je cijenjen cimet sa Šri Lanke. Često se koristi u kombinaciji sa đumbirom, i to tako da se dodaje u čaj od đumbira.
Nezaobilazan je dodatak u pripremi kolača, pogotovo onih s jabukama. Djeluje stimulirajuće, smiruje probavne tegobe, djelotvoran je protiv prehlade.
3. Šafran
Poznat je i kao jedan od najskupljih začina, bogate je povijesti, pa se tako koristio već u antičko doba. Odlikuje ga intenzivna aroma, a u kulinarstvu ima vrlo široku primjenu. Ima ga u pudinzima, sladoledu, kolačima, pecivu, raznim voćnim desertima, primjerice pikantan je i poseban dodatak s dunjama ili kruškama. Zbog svoje žute, specifične boje zauzima posebno mjesto među začinima koji se koristi za bojanje peciva, sira.
4. Klinčić
Ako zima “miriše” po nekom začinu, onda je to zasigurno klinčić. To je tropsko drvo visoko najviše jedan metar, od kojeg se sušenjem cvjetnih palica dobiva aromatičan začin.
Klinčić sadrži mnogo aromatičnog ulja pa se upotrebljava za kuhanje kompota, kuhanog vina, punča i slatkih jela. Ima i ljekovita svojstva, ublažava dišne i probavne tegobe, pomaže kod zubobolje, štiti od upala. Najčešće ga koristimo u kuhanim vinima, mnogi ga vole u božićnim kolačima, a odličan je i u kompotima. U kulinarstvu, i to kod pripreme mesa i juha, slaže se s ružmarinom, mažuranom, majčinom dušicom, pimentom.
5. Anis
Od biljke anis plod se koristi kao začin, u kulinarstvu među ostalim i za kolače, a zanimljivo upotrebljava se i u pripremi likera te rakija. U slatkim jelima kao što su torte, keksi ili sladoled također se može koristiti. Dodajte ga i u pekmeze ili kompote koje će obogatiti osvježavajućim okusom. I ovaj je začin poznat po ljekovitim svojstvima, među ostalim, ublažava probavne tegobe, grčeve.
Izvor: Žena.hr