U 4 koraka do savršeno čiste kože lica - Ordinacija.hr
Ljepota

Ljepota

U 4 koraka do savršeno čiste kože lica

Šminkanje i čišćenje kože u svojevrsnom su začaranom krugu. Ako našminkate lice bez prethodnog čišćenja i njege, koža će biti podložna iritacijama, upalama i preranom starenju, a make-up će loše izgledati.

 Ako nakon šminkanja nepravilno čistite i njegujete lice ili to uopće ne činite, ne trebate se čuditi zašto vam je koža postala iznimno osjetljiva i problematična.

Mnoge žene pažljivo se šminkaju, a površno i brzopotezno skidaju šminku. Upravo će pravilnom njegom koža zadržati mladolikost i biti bolja “podloga“ za make-up. Često žene, osobito one mlađe, nisu sigurne koji tip kože imaju, a kozmetiku kupuju pod utjecajem reklama ili po preporuci prijateljice. Tako tek na temelju pokušaja i pogrešaka dolaze do odgovarajućeg proizvoda za skidanje šminke. Doista je bitno da poznajemo svoju kožu, pa se svakako treba savjetovati s dermatologom, osobito ako imate probleme poput crvenila i prištića. Možda birate dobar proizvod, no stručnjak može odabrati još bolji – kaže make-up artistica Marija Koprtla, autorica knjige “Lice u ogledalu“.

Dermatovenerologinja dr. Ljiljana Škrinja ističe kako čišćenje lica treba biti ugodno, tako da koža ostane mekana i glatka, a s druge strane, treba potpuno ukloniti nečistoće i šminku. Ipak treba pripaziti da kozmetički čistači ne budu agresivni jer zbog upotrebe prejakih preparata – koža može postati krhka, preosjetljiva, počinje svrbjeti i peči. 

Najčešća je to pogreška u njezi masne kože koja se ne smije pretjerano “odmašćivati“ jer ćete tako još više potaknuti izlučivanje sebuma. Bolji je izbor blaga micelarna otopina prilagođena masnoj koži. Suha koža više “voli“ kremasta sredstva za čišćenje ili losione mliječne teksture, no i njoj odgovaraju posebno prilagođene vodice, osobito one na bazi termalnih voda – objašnjava dermatovenerologinja dr. Ljiljana Škrinjar.

Bitno je očistiti lice i prije šminkanja te nanijeti odgovarajuću hidratantnu kremu, tako je koža idealno pripremljena za podlogu odnosno puder. Za skidanje šminke s lica, dr. Ljiljana Škriljar savjetuje da uklonite maskaru uljnim tonikom, kojim ćete lako izbrisati i jako pigmentirane ruževe. Dok puder i preostalu šminku možete “u globalu” ukloniti pomoću vlažnih maramica za skidanje šminke, ali to nije dovoljno.

Mlijeko za čišćenje lica (ili micelarna otopina, ako vam bolje odgovara) je sljedeći korak. Vidjet ćete na pamučnoj blazinici koliko je šminke još preostalo bez obzira na to što ste prethodno koristili vlažne maramice. Pamučne blazinice, od 100% češljanog pamuka, najbolji su izbor: najnježnije su pri dodiru s kožom te imaju svojstvo lakog upijanja. Sljedeća faza u skidanju šminke je tonik kojim ćete osvježiti kožu nakon čišćenja. Za kraj, nanesite kremu – očišćena koža voli biti “nahranjena” za zdravi sjaj –  navodidr. Ljiljana Škrinjar

Glavna 4 koraka za čisto lice!

  1. Prije čišćenja lica operite ruke kako biste izbjegli prenošenje nečistoća i štetnih mikroba na lice.
  2. Pri čišćenju nježno masirajte lice i vrat kružnim pokretima.
  3. Ako ispirete sredstvo za čišćenje s lica (u skladu s uputama o korištenju proizvoda), umivajte se umjereno toplom, a ne vrućom ili hladnom vodom.
  4. Kožu nemojte grubo trljati ručnikom, nego je osušite laganim tapkanjem.

Proizvod za uklanjanje šminke treba odgovarati tipu i stanju kože. Pojedini proizvođači preporučuju svoj protokol čišćenja, pri čemu npr. tonik služi za završnu hidrataciju i umirivanje kože ili se tonikom uklanjaju ostaci mlijeka za čišćenje lica.

U čišćenju vrijedi pravilo manje je više, osobito ako je koža osjetljiva. Naime, uporaba različitih pripravaka i njihovo često mijenjanje uzrokuju iritacije i alergije. Stoga je poželjno koristiti jedan proizvod (npr. micelarnu otopinu za osjetljivu kožu) ili protokol čišćenja prema preporuci proizvođača.

Za kožu s aknama, rozacejom, seboreičkim dermatitisom ili nekom drugom bolešću, najsigurniji su proizvodi prema preporuci dermatologa. U čišćenju lica odlično pomaže piling, no s njime ne valja pretjerivati, dovoljno je koristiti ga nekoliko puta tjedno. Sve su popularniji uređaji za čišćenje lica s rotirajućim četkicama, no oni se ne preporučuju za kožu sklonu crvenilu, upalama i aknama. Važno je slijediti upute o pravilnoj primjeni te održavati četkicu čistom.

Foto: Shutterstock

Maja Posavec/Moje zdravlje

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo