Sada je pravo vrijeme da „oporavimo“ kožu i kvalitetno je pripremimo za nadolazeći dio godine, u kojem nas opet očekuju neki malo drukčiji, ali opet uvjeti koji nisu u potpunosti blagotvorni za kožu.
S obzirom na to da znamo da bez kisika nema života, to se također odnosi i na stanice naše kože. Metabolički procesi u stanicama jednostavno nisu mogući bez tako nam važnog kisika. Jedan izuzetno učinkovit tretman za pripremu za zimske uvjete je dermoinfuzija kisika ili popularno zvani „tretman kisikom“.
Riječ je o potpuno prirodnom, neinvazivnom tretmanu u kojem se putem aparata koji proizvodi kisik čistoće od oko 93-95% na površinu kože, pod tlakom, aplicira taj gotovo čisti kisik. Tretman započinje pilingom kako bi se uklonile mrtve stanice s površine kože te tako omogućilo bolje prodiranje aktivnih sastojaka koji se koriste tijekom tretmana. Nakon pilinga i masaže lica koja će potaknuti cirkulaciju kože, započinje aplikacija seruma i gotovo čistog kisika. Tretman je izuzetno ugodan, u potpunosti bezbolan, a čak se može reći i da ima umirujuće djelovanje.
Sinergijom odgovarajućih seruma i kisika, ovisno o individualnoj potrebi kože koja se tretira, rezultati su trenutačno vidljivi te stoga i ne čudi da upravo ovaj tretman medijski eksponirane osobe koriste prije važnih događanja na kojima moraju posebno zablistati. Prirodni kisik povećava metabolizam kožnih stanica tako da tretman pruža trenutačno vidljivi anti-aging učinak čineći kožu zategnutijom, mlađom, osvježenom i jednostavno zdravijeg izgleda. Bore će biti manje vidljive, a osim toga bit će poboljšana i mikrocirkulacija.
Potaknut će procese u stanicama kože koji dovode do proizvodnje kolagena i time će poboljšati elasticitet kože.
Ovisno o problematici koja se želi riješiti ili poboljšati na koži, najčešće se preporučuje provođenje četiri do šest uzastopnih tretmana s razmakom od tjedan dana, a nakon toga dovoljno je održavanje stanja jednim tretmanom mjesečno.
Čim nam sunce oslabi, ako želite i smatrate da bi bilo korisno za vašu kožu, možete posegnuti i za aktivnim sastojcima koji su nepoželjni u ljetnim mjesecima poput retinoida, kiselina ili vitamina C.
Prve bore vide se već s 25 godina, a kad navršite 30 ključna postaje jedna stvar u njezi kože
Što morate znati o retinoidima?
Retinoidi su naziv za derivate vitamina A koji se upotrebljavaju u liječenju akni, psorijaze, ali i vrlo uspješno sprečavaju degenerativne promjene uzrokovane starenjem kože poput bora i hiperpigmentacija.
Postoje razni oblici retinoida i, ovisno o koncentraciji, neki su dostupni isključivo na liječnički recept. Nepobitan je i mnogo puta znanstveno dokazan uspjeh retinoida u tretiranju znakova starenja, ali njegova uporaba često može imati i popratne nuspojave.
Retinoidi su poznati kao isušivači kože i to je najčešći razlog odustajanja od daljnje uporabe. S obzirom na to da je potrebno dugotrajno korištenje retinoida kako bi se dosegla njegova maksimalna učinkovitost, tijekom korištenja potrebno je posebnu pažnju posvetiti hidratizaciji kože.
Od ostalih nuspojava, učestali su crvenilo kože, njena osjetljivost i ljuštenje. Preporuka za početak uporabe retinoida je postupno uvođenje, svaku drugu ili treću večer, a nakon nekog vremena može se upotrebljavati i svakodnevno. Potrebno je napomenuti da se trudnicama i dojiljama nikako ne preporučuje korištenje retinoida. Unatoč tome što se koristi u mjesecima kada sunce nije jako, visoki zaštitni faktor obvezan je tijekom korištenja bilo kojeg oblika retinoida.
Vitamin C važan je antioksidans koji snažno podupire sintezu kolagena, potiče poliferaciju fibroblasta, povećava elastičnost kože, brani je od slobodnih radikala i štetnih utjecaja iz okoliša, ublažava bore, uspješno posvjetljava hiperpigmentacijske mrlje i ujednačava boju tena te tako osigurava mladenačkiji i svježiji izgled kože. Na tržištu su dostupni različiti preparati s vitaminom C pa ga tako nalazimo u kremama, fluidima te serumima. Njegovi su nedostaci teško prodiranje kroz epidermis i nestabilnost molekule vitamina C na zraku, no kozmetička industrija kontinuirano usavršava formulacije kako bi se nedostaci uklonili. Rezultati uporabe vitamina C vidljivi su u vrlo kratkom roku.
Upotreba kiselina u kozmetici datira još iz Kleopatrina doba, a u modernom dobu neizostavan su dio kozmetičkih i dermatoloških tretmana za tretiranje raznih kožnih problema. Ovisno o rezultatu koji se želi postići, dermatolog ili kozmetičar odabrat će vrstu kiseline i njenu koncentraciju.
Jedna od popularnih kiselina koje se koriste za poboljšanje izgleda kože je mandelična kiselina, koja će učinkovito ukloniti površinske odumrle stanice koje narušavaju izgled kože. Osim toga povoljno će djelovati i ubrzati regeneraciju kože. Nakon njene uporabe koža poprima sjajniji, zdraviji i mladenačkiji izgled.
Salicilnom kiselinom poboljšat će se izgled masnije kože kao i kože sklone aknama. Njome se uklanjaju odumrle stanice na površinskom sloju kože i pročišćavaju pore. Trudnicama se preporučuje poseban oprez u korištenju ove vrste kiselina.
Glikolna kiselina često se koristi za tretiranje bora, akni, ožiljaka i pigmentacijskih mrlja. Ova je kiselina biljnog podrijetla i stručnjaci je vole koristiti jer daje izuzetne rezultate s obzirom na to da ima mogućnost dubokog prodiranja u kožu.
Svaka od navedenih kiselina vidljivo je pridonijeti poboljšanju izgleda kože, no potreban je oprez i pridržavanje uputa proizvođača pri njihovu korištenju.
Svaka promjena godišnjih doba i okolišnih uvjeta za našu kožu znači određeni stres. Na nama je da joj olakšamo prilagodbu kako bi nam uzvratila svojim zdravljem i ljepotom. Redovito čišćenje kože neagresivnim sredstvima, dostatna hidratacija, aplikacija hranjivih i aktivnih sastojaka putem preparata za njegu, dovoljno sna i zdrava prehrana osnovni su preduvjeti za očuvanje zdravlja i ljepote našeg najvećeg organa.
Zašto probati tretmane kisikom?
- Kisik će ojačati obrambeni mehanizam kože, omogućit će bolji i brži prodor antioksidansa i ostalih aktivnih sastojaka u dublje slojeve kože i znatno pridonijeti revitalizaciji kože.
- Kod kožnih problema poput akni djelovat će protuupalno i antibakterijski te poboljšati izgled kože s aknama.
- Povećavanjem tlaka pod kojim se kisik aplicira na kožu učinkovito dolazi i do pročišćavanja pora.
- Općenito je nakon tretmana kisikom koža osjetno hidratizirana, oksigenizirana, vidljivo njegovana i s posebnim zdravim sjajem.
- Osim estetskih problema, koristi se i kao pomoć za liječenje kožnih bolesti poput rozaceje i težih oblika akni.
- Nakon invazivnijih estetskih tretmana poput abrazija, dermarolera, laserskih tretmana ili kemijskih pilinga, pomoći će koži da se brže umiri i oporavi.
- Osim lica, moguće je tretirati i ostale dijelove tijela poput ruku i dekoltea.
Pametna komabinacija za lijepu kožu
Odabirom seruma koji uz pomoć kisika prodiru u dublje slojeve kože učinkovito se tretiraju najučestaliji i neželjeni estetski problemi poput:
- bora
- akni
- proširenih pora
- suhe, dehidrirane i osjetljive kože
- hiperpigmentacije
- beživotne i sive kože koja je česta u pušača
Što kozmetičarka iskreno preporuča nakon otvaranja salona? Jedan tretman nemojte nikako izostaviti
Foto: Shutterstock