Kolumnisti i blogeri: Govor kože

“Trokut smrti” – ne istiskujte prišt na ovom dijelu lica jer je opasno!

Prva znanstvena zapažanja o ovoj zoni lica se javljaju 1852.godine i većina tadašnjih teorija je danas stvar prošlosti te su znanstveno pobijene.

No da se uistinu radi o zoni lica na koju treba obratiti posebnu pažnju te ne glumiti eksperta u istiskanju prištića i čupkanju dlačica iz nosa pred ogledalom u kupaonici, svakako treba i ovdje spomenuti.

Zbog čega je to tako?

Opasna zona lica započinje na uglovima usnama i proteže se do dorzuma nosa prateći nazolabialne brazde i tvoreći trokut. Koža tog područja je tanka, izložena trajnoj traumatizaciji, a istovremeno je vrlo prokrvljena što omogućava dobru povezanost sa intrakranijalnim prostorom. Vezivno tkivo koje dominira u ovoj zoni je slabo otporno na infekcije. Najčešći uzročnik infekcija je Staphylococcus, bakterija koja se brzo širi potkožnim pleksusom te angularnom i oftalmičkom venom te se na početku manifestira kao karbunkul ili furunkul, ali razvojem, koji uključuje razmnožavanje i sirenje bakterija te stagnacijom cirkulacije, mogu nastati tromboflebitis, tromboza kavernoznog sinusa, meningitis, sepsa, metastatski apscesi. Za to je zaslužna anatomska činjenica da se iste vene koje odvode krv iz tog dijela lica i nosne šupljine susreću s venama koje odvode krv iz mozga.

Ispod nosa i usne šupljine se protezu kranijalni živci koji kontroliraju funkcije lica. Ako nastane infekcija nekog od navedenih živčanih vlakana, može doci do paralize određenih dijelova lica i oštećenja motornih funkcija, uključujući i gubitak vida.

Kavernozni sinusi su smješteni na bazi lubanje, odvode vensku krv iz vena lica. Tromboza je na sreću izrazito rijetka infekcija čestih infekcija lica, najčešće furunkula nosa, infekcije zuba, a posljedice su meningoencefalitis, moždani apscesi, moždani udar, sljepoća, insuficijencija hipofize, a nije isključen i smrtni ishod.

Dermatologinja otkriva kako njeguje kožu prije spavanja

Nos i usta su puni bakterija, a koža i sluznica su prva linija obrane od invazije i ako oštetimo barijeru, bakterije imaju značajno kraci put do vitalnih organa zbog čega su i posljedice fatalnije od onih koje nastaju oštećenjima na kozi i sluznici drugih dijelova tijela. Na žalost ta oštećenja mogu nastati jednostavnim manipulacijama kao sto su cupkanje dlačica iz nosa ili istiskanjem prištića u neadekvatnim uvjetima, prljavim rukama, ili ne sterilnim instrumentima. Ipak, zahvaljujući obrambenim mehanizmima to se ne događa toliko često.

Simptomi

Simptomi koji se javljaju i koji se moraju ozbiljno shvatiti su konfuzija, ukočenost vrata, neuobičajeni sijevajući ili podmukli bolovi.

U ranoj fazi infekcije, dakle dok je još lokalizirana na koži ili sluznici, treba sto prije uvesti antibiotsku terapiju, a ako postoji upaljena i gnojna cista, sto prije je treba izdrenirati i to je najbolji scenarij dok ne nastanu gore navedene komplikacije.

Najvažnija je prevencija, a počinje razmišljanjem koliko ne smijemo u lošim higijenskim uvjetima raditi bilo kakve manipulacije u ovoj regiji (brijanje, cupkanje, istiskivanje, pirsanje…). Izbjegavanje diranja lica rukama (koristiti maramice za čišćenje lica ili nešto drugo namijenjeno skidanju šminke ili čišćenje lica), pogotovo ako nisu neposredno oprane.

U najboljem slučaju, neprofesionalnim istiskanjem prištića, nastati će ožiljci, postinflamatorne hiperpigmentacije, ali i nepotrebne površinske upale.

Ako madež brzo raste, svrbi ili pecka, posjetite liječnika jer se može raditi o melanomu

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo