Prehrana siromašna vitaminima i mineralima usljed brzog načina života i dijeta može za posljedicu imati prorjeđenost vlasišta.
Iako su vitamini skupine B poznati kao veliki saveznici lijepe kose, za njezinu obnovu itekako su važni i vitamini A i C. Ukoliko je prehrana duže vremena lišena tih bitnih vitamina kao i minerala željeza, cinka, bakra i silicija, može doći do pojačanog gubitka kose.
Stres je sljedeći faktor rizika za čvrstu i zdravu kosu.
Istraživanja pokazuju da se visok postotak žena suočava s problemom ispadanja i lomljenja kose, a posljedica tog procesa je sve manji volumen kose. Za žene sa srednje dugom i dugom kosom dodatni je problem koji utječe na volumen i kvalitetu kose i njezino lomljenje. Da bismo djelovali na sve čimbenike koji utječu na ispadanje kose i smanjenje njezine gustoće, moramo pravilno njegovati kosu izvana i iznutra, pravilnom prehranom i životom sa što manje stresa.
Najčešće greške koji pacijenti rade je da na kosu gledaju kao na izolirani problem. Kosa je kao „lišće na stablu“ i ukoliko postoje problemi vlasišta, potrebno je otkriti što organizmu nedostaje.
Preporuka za njegu kose
- Preporuča se: pranje kose blagim šamponima koji sadrže čim manje sastojaka, brisanje suhim, toplim ručnikom, sušenje kose po mogućnosti prirodno ili nižom jačinom sušila za kosu. Izbjegavati češljanje mokre kose i grubu manipulaciju kose.
- S bojanjem kose čekati čim dulje (minimum do 16. godine ) dok sve dlake u vlasištu ne pređu u terminalni oblik. Posebice se preporuča izbjegavati bojanje kose u kućnoj radinosti. Kod bojanja kose primjenjivati prirodne boje.
- Pomodno šišanje kose (stanjivanje) otvara vlas i čini ju nezaštićenom prema vanjskim utjecajima. Oštećena vlas zahtijeva posebni tretman njege kojim se zatvara nastali defekt na vlasi a uključuje preparate koje u sebi sadrže silikone i mineralna ulja.
Koje su bolesti vlasišta češće kod žena, a koje kod muškaraca? Liječite na vrijeme
Foto: Shutterstock