Ljepota

Ljepota

Imate 30 i više godina? Ovih pet sastojaka bilo bi mudro uvrstiti u njegu kože

Shutterstock

Lijepa i zdrava koža lica, vrata i dekoltea, ideal ljepote većine žena, nakon tridesete godine vrlo je teško postići oslanjajući se samo i jedino na genetiku.

Čak i oni s najboljom prirodnom predispozicijom i kožom koja odolijeva promjenama koje godine nose treba pomoć. Prije svega misli se na zdrav životni stil – bez pušenja, s puno kretanja i balansiranom prehranom, ali i na pomoć u bočici.

Aktivni sastojci spašavaju kožu

Kozmetika koja nam je danas na raspolaganju vrlo je usko specijalizirana, gotovo personalizirana i zaista je moguće naći idealnu formulu za svoju kožu. Ono o čemu svakako valja voditi računa aktivni su sastojci u proizvodima koje kupujemo, a koji, dokazano, djeluju blagotvorno na različita stanja kože. Jedan su od najbitnijih sastojaka antioksidanti, koji sprečavaju štetno djelovanje slobodnih radikala.

Enzimski, kemijski ili mehanički: Odabir vrste pilinga ovisi o tipu kože

Retinol (vitamin A) ima snažno anti-age djelovanje, to je vitamin koji regulira važne procese i ključan je u životu kože te regulira lučenje žlijezda lojnica. Vitamin C s druge pak strane snažno stimulira produkciju kolagena i smanjuje hiperpigmentacije. Primjena ovog vitamina preporučljiva je navečer jer ne reagira dobro u direktnom kontaktu sa sunčevom svjetlošću. Najspominjaniji sastojak u posljednje vrijeme bez sumnje je hijaluron, točnije hijaluronska kiselina koja ima važnu sposobnost vezanja molekula vode, a usto je i ovlaživač kože.

Veliki dio hijalurona iz naše kože gubimo starenjem, kao i volumen lica. Njegovim vraćanjem na mjesta gdje je nekad bio, koža postaje svježija i sjajnija te bore postaju neprimjetne. Hijaluron u kremama je u tragovima i on može djelovati samo površinski, zato su hijaluronski fileri nezamijenjivi za popunjavanje već postojećih bora na licu, objašnjava dr. sc. Ivana Nola, spec. dermatovenerologije.

Zahvaljujući sve većoj popularnosti brenda The Ordinary, koji je u kozmetičkoj industriji povoljnim cijenama napravio pravu revoluciju, na sceni su sveprisutne postale i AHA (alpha hidroksi kiseline). Riječ je o kiselinama koje se koriste radi eksfolijacije površinskog sloja epidermisa. Matične stanice vrlo su zanimljive medicini i kozmetologiji zbog potencijala koji u sebi nose – za stvaranja novog tkiva – matične stanice mogu se pretvoriti u bilo koju vrstu stanica, a ovisno o mjestu gdje se nalaze, na koži se pretvaraju u vezivno tkivo kolagen, elastin i hijaluronsku kiselinu. Koenzim Q10 je snažan antioksidans, sudjeluje u staničnom metabolizmu.

Obratite pažnju na sastojke

Omega masne kiseline ključne su komponente lipidne barijere kože, a peptidi i aminokiseline sadrže velike molekule poput kolagena za koji možemo reći da je kostur naše kože. No, poznavanje svih tih sastojaka ne znači puno ako ne znate koja je količina potrebna da bi, zapravo, djelovali. Naime, da bi proizvod bio djelotvoran, nije dovoljno da sadrži neki od navedenih sastojaka, vrlo je bitna koncentracija. Često se tako događa da se neki proizvodi reklamiraju s nekim od navedenih aktivnih sastojaka, a zapravo sadrže minimalnu (nedostatnu) količinu. Kao i s prehrambenim artiklima, navođenje sastojaka u kozmetici ide redoslijedom od sastojka kojeg ima najviše prema onom kojeg ima najmanje, stoga obratite pažnju na kojem je mjestu aktivni sastojak zbog kojeg kupujete proizvod.

Pazite da su kreme bez parabena

“Potrebno je koži osigurati učinkovitu rutinu njege što nije lako i mijenja se kroz godine. Zato su posjeti dermatologu neophodni. Na tržištu imamo raznoliku ponudu, ali teško je pronaći proizvode koji su potpuno učinkoviti. Zato je dobro kombinirati tretmane kod dermatologa koji će dubinski vratiti sve što je potrebno koži, a kozmetikom održavati kožu. Postoje određeni sastojci koji će vam koristiti bez obzira na tip kože i poželjno je uključiti ih u svoju svakodnevnu rutinu njege kože, a to su sigurno vitamin C, retinol i hijaluron, objašnjava dr. sc. Ivana Nola, dermatovenerologinja i dodaje:

Iako se mnogima čini da je životna dob od 25 ili 30 godina još rano za tretiranje kože hijaluronom, biološki to nije rano, jer svi mi počinjemo stariti već od 25. godine života. Retinol je već neko vrijeme zvijezda u beauty industriji te svi luksuzni brendovi razvijaju preparate s retinolom. Čudesan je sastojak u borbi protiv starenja kože, sitnih bora, ali i akni. Vitamin C je snažan antioksidant, bitan za proizvodnju kolagena. Uz to, također pomaže u zaštiti od UV zraka i liječi hiperpigmentaciju. Uz redovite dermatološke tretmane koji imaju dugotrajni učinak i najučinkovitije zaustavljaju starenje kože, uvijek preporučam kreme obogaćene karite maslacem koji obnavlja epidermis i regenerira kolagen te poboljšava teksturu kože lica i održava prirodnu vlažnost. Dnevne kreme obavezno moraju biti obogaćene UVA i UVB zaštitnim faktorom 15, a noćne sadržavati ulje noćurka. Pazite da kreme budu bez parabena.   

Sastojci koje bi bilo mudro uvrstiti u njegu nakon 30. godine     

1. Hijaluronska kiselina

Hijaluronska kiselina ključna je molekula u procesu starenja kože. Odgovorna je za elastičnost i potpornu funkciju, odnosno visokoelastična svojstva kože. S padanjem razine hijaluronske kiseline u koži, do koje dolazi s godinama, smanjuje se i mogućnost da zadržava vodu.

Rezultat toga je to da koža postaje suha i gubi mogućnost održavanja vlažnosti. Hijaluronska kiselina popunjava prostor vežući vodu i na taj način održava kožu bez bora. Svaka molekula te dragocjene kiseline može na sebe vezati 1000 puta svoje težine u vodi, što osigurava dubinsku hidrataciju kože.     

2. Retinol

Potiče proizvodnju kolagena, prevenira i reducira bore, ubrzava proces izmjene stanica kože, pomaže kod problema s porama i hiperpigmentacijama, posvjetljuje ten… Iako se radi o sastojku koji ćete u proizvodima naći u različitim postocima, retinol pozitivno djeluje na kožu u bilo kojem postotku, jedina je razlika što oni koncentriraniji brže postižu rezultate.     

3. Koenzim Q10

Glavna uloga koenzima Q10 proizvodnja je stanične energije, čime se omogućuje optimalno funkcioniranje cijelog tijela. U žena znatno opada nakon 40. godine. Kao i vitamin C, on je moćan antioksidans koji sprečava propadanje stanica. Najčešće se u visokim koncentracijama nalazi u kremama.     

4. Vitamin C

Iako ima mnogo korisnih funkcija za ostatak našeg tijela, posljednjih godina naglasak je stavljen na benefite vitamina C za našu kožu. On je, naime, nužan čimbenik u sintezi kolagena koji čini kožu čvršćom i mlađom. Vitamin C peterostruko povećava sintezu kolagena, poboljšava elastičnost kože, posvjetljuje ten i ublažava bore.     

5. AHA kiseline

Kiseline su postale omiljeni saveznici za njegu kože zato što djeluju na znakove starenja, a bitno je odabrati pravu kombinaciju za svoj tip i stanje kože. Ove kiseline možemo naći i u serumima, kremama i maskama, no najčešće se na njihovo djelovanje oslanjaju proizvodi za eksfolijaciju i regulaciju sebuma – čistači i pilinzi.     

Cijelo vrijeme kosu perete pogrešno! 10 savjeta kako je najbolje njegovati tijekom zime

Martina Strukić

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo