Koliko god pričali o zaštiti od sunca, još uvijek postoje neke nedoumice kada je riječ o kremama za sunčanje.
Zato vam donosimo odgovore na pet najčešćih pitanja, ali i najnovije proizvode dostupne na tržištu.
1. Koji faktor koristiti?
Najmanji faktor zaštite koji dermatolozi savjetuju koristiti tijekom cijelog ljeta, i onda kada potamnimo, je SPF 25-30. Tamna boja nas ne štiti od opeklina, kao ni od štetnog, kumulativnog djelovanja UV zraka na stanice kože koje je to veće što smo duže na moru.
2. Koliko često nanositi kremu?
Za učinkovitu zaštitu, fotoprotektivno sredstvo je nužno nanijeti 15 do 30 minuta prije izlaganja Suncu da se krema upije u površinski sloj kože te ponovno nanijeti sredstvo na fotoeksponirana područja 15 do 30 minuta nakon početka izlaganja kože suncu.
Zaštitno sredstvo potrebno je obnavljati nakon kupanja, brisanja ručnikom, znojenja jer se na taj način skine 30-40% zaštitnog sloja.
3. Koje dijelove tijela najčešće zaboravljamo?
Posebnu pažnju zahtijevaju oni dijelovi tijela koji su najizloženiji suncu – lice, vrat, leđa, ramena,dekolte, ruke, područje iznad koljena, a ono što se često zaboravlja (a vrlo je važno) su gornji dio stopala, nos, uši i zatiljak (kratka kosa), te usnice.
4. Što odabrati za djecu?
Djeca su najosjetljivija i najugroženija skupina. Zato na njihovu kožu uvijek treba nanositi kreme s minimalnim SPF 50. Također, djeca ne bi smjela biti aktivno i direktno na suncu između 11 i 17 sati dok je sunce jako, a djeca mlađa od 2 godine ni toliko.
5. Ako imam suncobran, ne treba mi krema?
Suncobrani predstavljaju zaštitu od sunca, ali njihov je učinak na plaži iznimno ograničen. Voda i pijesak reflektiraju ultraljubičaste zrake ispod suncobrana.
Većina ljudi vjeruje da je suncobran više nego dovoljan za zaštitu, ali to nije istina, poručuju stručnjaci. Maksimalni ćete učinak ostvariti jedino kombinacijom suncobrana, šešira i kreme za sunčanje.
Ordinacija.hr
Foto: Shutterstock, PR