Ljepota

Ljepota

Menopauza utječe i na izgled kože: Ovo su pravila njege kojih se morate pridržavati

Razdoblje predmenopauze i menopauze je prirodan period u životu žene, ali isto tako može biti izuzetno zahtjevno

Osim prestanka menstruacije, smanjena proizvodnja hormona, dovodi i do raznih, uglavnom negativnih promjena u tijelu, pa tako i na koži žene.

Kako padaju razine estrogena u tijelu, tako i koža gubi sposobnost da proizvodi prirodna ulja. Proizvodnja kolagena je također usporena, a i koža ostaje bez vlage, a kada se sve zbroji, koža može ostati suha, pojavljuje se mrlje, a i gubi se punoća. Na sreću postoje stvari kojima možete ublažiti probleme, ali vaša koža u tom razdoblju sigurno zahtjeva nešto drugačiju njegu. Evo kako ona mora izgledati.

Potrebna je dodatna vlaga

Američka akademija za dermatologiju savjetuje da se ne koristi sapun, već da se lice pere nježnim sredstvima, a češće morate nanositi i kreme koje daju vlagu, ili par puta u danu ili kad god osjećate da vas koža zateže. Bilo bi dobro da sadrže glicerin ili hijaluronsku kiselinu, ali svakako neka bude krema a ne emulzija.

Budite posebno oprezni s pilingom

Uz starenje se javljaju i fine bore, ali i one duboke, a sigurno ćete prijetiti i puno više ljuštenja kože. Ako vam instinkt kaže – piling, kako biste se riješili tih mrtvih stanica, ili možda izravnali bore, možda licu činite više štete nego koristi. Koža je puno tanja u tom periodu života i samim time je osjetljivija pa dobro pazite kakve proizvode koristite za čišćenje.

Ovih 5 tajni dermatologinje otkrivaju samo najboljim prijateljicama

Lena Korres, osnivačica linije Korres savjetuje da tražite blage pilinge, a nemojte ih koristiti više od 2 puta u tjednu. Za nešto jače tretmane, svakako posjetite dermatologa.

Akne se mogu opet pojaviti na licu

Akne su obično cijena koja se plača u mladosti, ali nije neobično da se pojave opet u razdoblju menopauze jer hormoni i dalje imaju posljednju riječ. Vrijeme je da nabavite sve preparate koje ste imali i u mladosti kako biste riješili ovaj problem? Dermatolozi kažu da to nije dobar način. Kako je starija koža manje otporna i teže podnosi neke sastojke, savjetuju da koristite nježne preparate za akne, pa recimo možete koristiti sredstava za umivanje koje će odčepiti pore ili čistiti lice gelovima koji ih čiste.

Zaštita od sunca je primarna

Izlaganje kože suncu zbog smanjenja melanina u stanicama može dovesti do pojava hiperpigmentacijskih mrlja koje je teško ukloniti. No kako sunce ne može izbjeći čak i ako se ne sunčamo na plaži, ne zaboravite stalno nanositi kremu sa zaštitnim faktorom. Zaboravite dakle na sve stare navike i uvijek pri ruci držite upravo takvu kremu. Kako smo naveli, koža je u tom razdoblju puno tanja pa odaberite kremu s faktorom 30 za svakodnevnu upotrebu, koja štiti i od UVA i od UVB zraka. Ne zaboravite mazati ruke i vrat. Osim što sunčeve zrake mogu ubrzati nastanak bora, mogu uzrokovati i karcinom! Isto tako je potrebno redovito u ovim godinama pregledavati kožu kod dermatologa jer je rano otkriveni melonom i lakše izlječiv.

Izbjegavajte alkohol i cigarete

Alkohol je glavni krivac za dehidraciju kože stoga se preporučuje izbjegavanje alkoholnih pića. Također prekomjerno konzumiranje alkohola dovodi do pucanja kapilara. Pušenje uzrokuje pojavu sitnih bora iznad gornje usnice i oko očiju gdje je koža tanka.

Prirodni recepti: Napravite sami jednostavan serum za nokte ili bogatu kremu za ruke

Nahranite kožu maskom od banane

Banane su izuzetno hranjive jer sadrže vitamine A, B i E, cinkom, magnezij i kalij. Vašem licu darovat će svjež i čist izgled, a koža će vam biti baršunasta i meka. Ova maska ukloniti će mrlje i podignuti kožu lica koja je nažalost krenula zbog gubljenja čvrstoće kože.

Postupak:

Vilicom izgnječiti bananu i dodati jednu jušnu žlicu meda i maslinovog ulja. Ostaviti da djeluje 10 minuta te isperite kožu u mlakoj vodi.

A: A.

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo