Eterična se ulja u aromaterapiji primjenjuju na dva načina, kroz kožu i udisanjem. Najkorištenija je njihova blagodat pri inhalacijama ili u kompresama, masažama, opuštajuæim
kupkama, aromalampicama te kao prirodni dodatak kozmetičkim preparatima.
Najčešće je prvi kontakt s aromaterapijom korištenje eteričnih ulja u aromalampici u svrhu osvježavanja prostorije u kojoj se boravi. Za takvo djelovanje aromaterapije, aromalampica se napuni vodom u koju se doda pet do 10 kapi eteričnih ulja.
Sva su eterična ulja pogodna za primjenu u mirisnoj svjetiljci. Bilo bi dobro da voda koju upotrebljavate za lampice bude destilirana ili filtrirana.
Izrazito antistresno djeluju melisa, bergamot, lavanda, neroli, mandarina. U radnim se prostorijama pak za bolju koncentraciju i lakše izdržavanje napora koriste limun, metvica, eukaliptus, bosiljak, ružmarin i timijan. U prostorima gdje se okuplja puno ljudi (trgovine, proslave, obiteljski skupovi) koristite mandarinu, geranij, limun, naranču…
Eterična ulja prema namjeni
Uporaba aromalampe može se upotrijebiti za pročišćavanje zraka za vrijeme infektivnih bolesti. Također je idealna za uklanjanje neugodnih mirisa, odbijanje insekata, za bolje raspoloženje ili jednostavno za stvaranje ugodne atmosfere u kući ili radnom prostoru.
U trgovinama se, također, mogu naći keramičke figurice različitog oblika na koje se može nakapati eterično ulje. Takve je figurice potrebno prethodno namočiti u vodi kroz nekoliko sati.
Za svaku prostoriju postoji primjereno eterično ulje
dnevna soba – ruža geranija, bergamot, naranča, ruža, cedar, limun trava, lavanda, mirta,
radna soba – limun trava, limun, bergamot, mirta, bor, pepermint, kamilica, mandarina, naranča, klementina
spavaća soba – ruža, neroli, lavanda extra, ylang ylang, sandal, naranča, cedar, melisa, mažuran, komorač
za regeneraciju zraka u bolnicama ili nakon pušenja – kadulja, čajevac, borovica, bor, limun, limba
za opuštanje i meditaciju – ruža, tamjan, sandal
Čari večernje kupke
Eterično ulje možemo jednostavno dodati u kupku zbog ugode, za bolji san, kao pomoć kod problema s kožom, kao olakšanje kod mišićnih i drugih bolova ili za bolje raspoloženje.
Nakapajte četiri do osam kapi eteričnog ulja u žlicu meda, soli, slatkog vrhnja ili punomasnog mlijeka i dodajte u kadu punu vode. Dodate li eterično ulje dok puštate vodu u kadu, isparit će velik dio eteričnog ulja prije nego li uopće otpočnete kupanje.
Aroma kupka trebala bi trajati oko 15 do 30 minuta, a za savršeni ugođaj i ciljano djelovanje preporučamo vam sljedeća ulja:
večernja opuštajuća kupka – lavanda, geranij, melisa, ylang ylang, kamilica, ružino drvo, naranča, neroli, mandarina, sandal, ruža, jasmin
osvježavajuća kupka – limun, ružmarin, metvica, naranča
za jačanje imuniteta i protiv prehlade – bor, eukaliptus, mirta, ružmarin, čempres, lovor, jela, borovica, lavanda
senzualna kupka – ylang ylang, sandal, vetiver, neroli
Blagodat obloga
Komprese predstavljaju dragocjeni način tretiranja mišićnih bolova, iščašenja i modrica, a isto tako pomažu ublažavanju bolova kod zastoja u radu pojedinih organa. Vrlo je važno znati kada upotrijebiti hladne, a kada tople komprese.
Hladni oblozi idealni su za svježe povrede kao što su iščašenja, modrice, otekline i upale, za glavobolje i groznicu. Vrući oblozi namijenjeni su za stare povrede, mišićne bolove, zubobolju, menstrualne grčeve, upalu mokraćnog mjehura, čireve i apscese.
Za pripremu vrućih obloga dodajte oko pet kapi eteričnog ulja u posudu s oko 500 mililitara vode (da bude vruća koliko god to možete podnijeti). Namočite mali ručnik ili mekano laneno ili pamučno platno, ocijedite ga i položite na površinu koju ćete tretirati. Ostavite kompresu na tom mjestu sve dok se ne ohladi na temperaturu tijela.
Hladne komprese upotrijebite na isti način kao i vruće, ali umjesto vruće upotrijebite hladnu vodu. Ostavite komprese na odgovarajućem mjestu dok se ne zagriju na temperaturu tijela.
Obloge koristite u svim slučajevima kada masaža nije preporučljiva, na primjer kod oteklina i upala.
Eterična ulja idealna za korištenje za komprese su ružmarin, metvica, kadulja, borovica…, a za komprese za umirenje kamilica, geranij, ylang-ylang, melisa i lavanda.
Mješavina za lokalno utrljavanje spravlja se kao i mješavina za masažu, u baznom ulju, ali koncentracija eteričnih ulja je veća – na 10 mililitara baznog ulja dodajemo 10 kapi eteričnih ulja. Tako pripremljenom mješavinom tretiramo samo bolna mjesta na tijelu.
Lavandom protiv glavobolje
Inhalacije mogu pomoći kod prehlade, gripe, upale sinusa, katara, visoke temperature i drugih manjih respiratornih tegoba. Pridonose i poboljšanju pamćenja te boljem raspoloženju.
Eterična ulja se mogu koristiti i kao suha inhalacija. Kako biste olakšali disanje za vrijeme prehlade ili gripe stavite jednu do dvije kapi eteričnog ulja eukaliptusa ili mente na maramicu i udišite.
Kako biste olakšali glavobolju, dovoljno je kapnuti jednu kap eteričnog ulja lavande na maramicu ili protrljati između dlanova te duboko udahnuti. Eterično ulje također se može nakapati na jastuk da bi se olakšalo disanje i omogućio miran san. Ukoliko ne želite staviti eterično ulje direktno na jastuk, stavite ga na čistu maramicu i ostavite je u blizini.
Puno jače djelovanje na prohodnost dišnih putova ima inhalacija vodenom parom. Na 500 mililitara kipuće vode stavite jednu do dvije kapi eteričnog ulja zatim inhalirajte paru pet minuta, ali ne duže. Da biste što bolje iskoristili aromatičnu paru, pokrijte glavu.
Imate li astmu, izbjegavajte inhalacije vodenom parom jer koncentrirana para može izazvati astmatični napad.
Slične savjete o njezi tijela i očuvanju vitalnosti možete pročitati u
najnovijem broju časopisa PRO Wellness.