Svako godišnje doba zahtjeva i donosi promjene načina života, pa tako i jesen koja zahtjeva da koži pružimo dodatnu njegu kako bi postigla balans zdravlja i ljepote.
Doduše, temperature su preko dana još uvijek vrlo visoke, no niske jutarnje temperature možda vas mame na duge, vruće kupke s puno pare. Nažalost, to je zadovoljstvo kojeg biste se trebali odreći i zamijeniti ga umjereno toplim i kraćim tuširanjem. Dugo tuširanje, kao i ono s vrućom vodom ispire površinski, zaštitni sloj kože pa je preporuka tuširati se do 10 minuta.
Hidratacija je ključan proces u njezi kože. Osim kvalitetne površinske hidratacije, potrebno je stvoriti zaštitnu vodonepropusnu barijeru koja sprječava gubitak vlage. Ona se sastoji od dva sloja puna dobrih bakterija
Još mnogo savjeta zlata vrijednih daje je Željana Bolanča, dr. med. spec. dermatovenerologije.
U nastavku slijedi osam korisnih savjeta
1. Svakodnevno čišćenje kože s neagresivnim sredstvima
Nakon napornog dana, nerijetko zaboravimo da i prije spavanja trebamo brinuti o svojoj koži. Iako joj ponekad ne stignemo pridati pažnje koliko zahtijeva, najbitnije je ukloniti svaki sloj šminke s lica prije spavanja kako bi se koža regenerirala preko noći, bez bojazni da će šminka zatvoriti pore. Nikako ne preskačite čišćenje!
Postoje dvije glavne vrste bora – botoks ne djeluje na sve
2. Korištenje boostera ili seruma s hijaluronskom kiselinom
Jedan je od sastojaka derme hijaluronska kiselina. Hijaluronska kiselina je prirodni sastojak derme koji djeluje kao spužva koja upija i lovi vodu. Njezina se količina i kvaliteta smanjuje s godinama. Neka kozmetika sadrži hijaluronsku kiselinu kao glavno djelotvorno sredstvo za popunjavanje bora.
3. Korištenje ovlaživača kože
Sunce isušuje kožu, a njoj je izrazito bitna vlažnost. Ovlaživač kože veže vodu i uravnotežuje hidrolipidni film na koži pa ga to čini esencijalnim proizvodom za potrebnu njegu kože. Kad je koža osjetljiva, nužno je ne samo obnavljanje vanjske barijere nego i očuvanje njene mikrobiotičke barijere – nevidljive barijere koja prirodno štiti kožu kako bi smanjila njenu osjetljivost. To je uloga prebiotika koji pružaju 48 sati hidratacije, a ujedno obnavlja i štiti barijeru kože. Uz to intenzivno smiruje i smanjuje iritaciju kože.
Ožiljci nakon operacije dojke – kako ih tretirati?
4. I vrat stari…
Tretirajte vrat i gornji dio prsa kao nastavak lica. Često zaboravljamo kako i navedeni dijelovi imaju osjetljivu kožu na kojoj se vide tragovi starenja i prekomjernog izlaganja na suncu. Kako biste održali vrat i prsa hidriranima te mladenačkog izgleda, koristite bogate kreme za lice koje će ukloniti nečistoće i rehidrirati kožu.
5. Pripazite kakve proizvode koristite
Pronaći idealan proizvod za njegu kože ponekad nije lako. Treba uložiti truda i naći što i kako odgovara koži, a rezultat toga će sigurno biti lijepa i zdrava koža. Treba se suzdržati korištenja agresivnih kozmetičkih preparata i zadržati principa „manje je više“.
6. Dobro je znojiti se!
Iskoristite posljednje sunčane dane ove godine i izađite u prirodu, trčite, rolajte, vozite bicikl, planinarite ili bilo što drugo što će potaknuti žlijezde znojnice. Upravo će one izbaciti toksine iz organizma koji se znaju nakupljati ispod kože.
6 razloga zbog kojih vam se kosa brzo masti
7. Pušenje isušuje kožu
Izbjegavajte pušenje, solarije i dugo izlaganje na suncu jer loše utječu na vašu kožu i ubrzavanju starenje.
8. Piti što više vode
Kao što smo već spomenuli, osim što na našu kožu utječemo izvana raznim tretmanima, potrebno je unositi i dovoljnu količinu tekućine, odnosno vode. Voda je izvor života, a u našem tijelu čini preko 60% i tako doprinosi održanju normalne psihičke i kognitivne funkcije te sudjeluje u normalnoj regulaciji tjelesne temperature. Njezinih uloga u tijelu ima mnogo, poput liječenja glavobolje, topljenje masnoće, rješavanje kožnih iritacija, jačanje imuniteta i čišćenje organizma.
Foto: Shutterstock