Tableta za jutro poslije pokazala se nedovoljnom zaštitom protiv tinejdžerske trudnoće.
Tinejdžeri mlađi od 16 gopdina mogu besplatno dobiti tabletu za
jutro poslije u ljekarni, bez liječničkog recepta u mnogim dijelovima Engleske.
Kada su tabletu za jutro poslije ponudili “preko pulta”, tj. bez liječničkog recepta 1999. godine, britanski su se stručnjaci nadali da će taj korak prepoloviti stopu tinejdžerskih trudnoća do 2010. godine. Ne samo da se broj trudnih tinejdžerica povećao, nego se i povećao broj zaraza spolno prenosivim bolestima, ističu stručnjaci Sveučilišta u Nottinghamu.
Analizom brojki ustanovili su kako se stopa spolno prenosivih bolesti kod tinejdžera povećala za pet posto, tj. čak 12 posto u skupini mlađih od 16 godina.
Ustanovljen je početni pad stopa tinejdžerskih trudnoća na početku vladinog programa, a zatim je uslijedio porast 2004. godine, paralelno s vrhuncem implementacije programa diljem Engleske.
Kada su u pitanju spolne bolesti, one su imale konzistentan rast cijelo vrijeme, s time da se stopa zaraze ovim bolestima brže povećala kod tinejdžerske populacije.
Spolno prenosive bolesti: znate li ih razlikovati?
“Naša studije ocrtava kako vladine intervencije mogu ponekad dovesti do nesretnih i neželjenih posljedica. Činjenica da se broj dijagnoza spolno prenosivih bolesti povećao u područjima s ovim programom postavit će pitanje predstavljaju li oni najbolji način trošenja javnih sredstava”, pitaju se voditelji notingemskog istraživanja.
Studija je objavljena u časopisu Journal of Health Economics.
Hrvatska je pri dnu europske i svjetske ljestvice zemalja u kojima se
koristi kontracepcija – iza nas su samo zemlje kao Albanija, Turska,
Bugarska. Istraživanja pokazuju kako 40 posto mlađih parova ne koristi
kontracepciju, a 14 posto mladih se u spolnom odnosu štiti prekinutim
snošajem.
K. Horvat