Tehnika uvlačenja trbuha poznata je u svijetu fitnessa, a omogućit će toniranje dubokih trbušnih mišića
Abdominalni vakuum je popularna praksa u svijetu fitnessa i koristi se u raznim disciplinama poput joge i bodybuildinga, a ako se izvodi pravilno i dosljedno, može donijeti brojne dobrobiti.
Tehnika uvlačenja trbuha, koja stvara vakuum u želucu, je tehnika disanja koja vam omogućuje toniranje dubokih trbušnih mišića. Uključuje kontrakciju poprečnog mišića koji igra ključnu ulogu u stabilizaciji kralježnice tijekom kretanja.
Ako znate što jesti prije, a što poslije treninga, prije ćete vidjeti i rezultate
Kako se izvodi vježba?
Možete vježbati u različitim položajima, kao što su ležeći, četveronožni, sjedeći ili stojeći, što vam omogućuje modulaciju težine. Ujedno je čini i vrlo praktičnom jer možete vježbati i dok stojite u redu u dućanu.
Za vježbanje vakuuma abdomena nisu vam potrebni nikakvi alati. Evo nekoliko savjeta za početak:
- udahnite duboko i polako
- izdahnite pokušavajući izbaciti sav zrak iz pluća. Gurnite pupak i trbuh prema unutra, prema kralježnici.
- Zadržite položaj oko 5-20 sekundi, koliko možete
- postupno otpuštajte kontrakciju, normalno dišući.
- ponovite vježbu 3-4 puta
- broj ponavljanja i trajanje povećavajte s vremenom
Koje su prednosti?
Među glavnim prednostima abdominalnog vakuuma je jačanje jezgre tijela (mišići trupa), što pomaže u sprečavanju bolova u leđima, poboljšanju stabilnosti tijela i držanju. Nadalje, koristan je u slučaju abdominalne dijastaze, stanja koje karakterizira povećanje udaljenosti između dva mišića, osobito često nakon porođaja.
Iako sama ova vježba nije dovoljna za smanjenje masnog tkiva na ovom dijelu tijela, može pomoći da imate ravan trbuh, poboljšati njegov estetski izgled i zategnuti trbušne mišiće.
Najbolji doručak za mozak prema preporuci doktorice s Harvarda
Ova vježba je sigurna za većinu ljudi, čak i za one koji imaju problema s bolovima u leđima ili vratu. Međutim, posebno za početnike, važno je postupno ga uvoditi u svoju fitness rutinu i izbjegavati prenaprezanje ako osjetite bol.
Može predstavljati neke kontraindikacije, posebno za one koji pate od patologija kao što je ingvinalna kila, tijekom trudnoće ili u slučaju nedavne abdominalne operacije. Ako imate bilo kakvih nedoumica ili posebnih zdravstvenih tegoba, preporučljivo je posavjetovati se s liječnikom prije početka ove prakse.
N. M.