Ukoliko ste nakon uživanja u svim poslasticama koje se nude tijekom blagdana odlučili očistiti svoje tijelo i posvetiti se zdravoj prehrani, postoje pravila koja morate slijediti
Nakon blagdanske trpeze koja je više nego obilata za početak je potrebno ne nastaviti u „revijalnom tonu“; smanjiti obroke, podijeliti ih na više manjih porcija i reducirati unos rafinirane hrane bogate suvišnim masnoćama i kalorijama kao što su kolači, masna i slana pečenja te kalorične salate s preljevima i dodacima poput vrhnja i majoneze.
Bijeli šećer, proizvodi od bijelog brašna, sol i nezdrave masnoće posebno su štetni za naš organizam jer stvaraju sluzi u tijelu, debljaju i opterećuju probavu. Za takvim namirnicama posežemo najčešće u dva slučaja – kada je blagdansko opušteno raspoloženje ili kada smo jako gladni i više nam nije važno što ćemo pojesti.
Zdrava prehrana bez dijete
Preporuča se nakon blagdana ne držati stroge dijete nego jesti lagane i zdravije obroke tokom cijelog dana kako ne bi osjetili veliku glad i ponovo posegnuli za nezdravim namirnicama.
Na primjer, za doručak neku voćku ili zobenu kašu sa suhim voćem koja će potaknuti probavu i eliminaciju štetnih tvari a opet će nas dugo držati sitima jer će se spori ugljikohidrati iz kaše i voća polako oslobađati do ručka. Za užinu se preporuča konzumirati neka voćka ili voćni sok (može i čaj zaslađen medom ili stevijom) te lagani jogurt, a za ručak i večeru kuhano nemasno meso ili riba (može i na grillu), lagana juha, puno salate i skroman dodatak ugljikohidrata (šnita crnog kruha, žlica integralne riže ili tijesta).
Bez obzira na koji se program dijetne detoksikacije odlučili, za sam početak, imajte na umu da postoje namirnice koje se svakako trebaju uvrstiti u jelovnik i one koje, barem za vrijeme detoksikacije, treba izbjegavati.
Koje su namirnice poželjne, a koje nisu?
Namirnice koje se preporučuju lake su za probavu, ne stvaraju dodatne sluzi u tijelu, ubrzavaju metabolizam te imaju razna ljekovita svojstva:
- integralne žitarice (riža, ječam, zob i proso)
- mahunarke (grah, grašak, bob i leća)
- klice (alfa alfa, azuki grah, brokula, kres, pšenica, rotkvica, raž, sezam, zob)
- zdrave masnoće (hladno prešano maslinovo, sezamovo i kokosovo ulje)
- neprženi orašasti plodovi i sjemenke
- začinske i ljekovite biljke
- jabučni ocat
- med, stevija, sladić ili ječmeni slad
- voda
- kozje, rižino, zobno i sojino mlijeko
- bijela riba i nemasna piletina
Namirnice koje treba izbjegavati ili ih treba konzumirati umjereno jer dodatno iscrpljuju organizam, obiluju ugljikohidratima, bjelančevinama, konzervansima i aditivima koji se nakupljaju u tijelu kao višak i toksin:
- kofein
- alkohol
- sol
- rafinirani šećer
- kravlje mlijeko i mliječni proizvodi
- crveno i masno meso
- gotova i prerađena hrana
- industrijski sokovi
Autor: Mary Novosel, autor knjige “Detoks – za čisto tijelo i um”
Foto: Shutterstock