Kad perfekcionizam sabotira naš osobni, životni i fitness napredak - Ordinacija.hr
Psiha

Psiha

Kad perfekcionizam sabotira naš osobni, životni i fitness napredak

Shutterstock

Koliko ste puta odustali od vježbanja jer niste mogli odraditi savršen trening? Perfekcionizam nas često uvjeri da je bolje ne učiniti ništa nego učiniti nešto manje od savršenog. A upravo tu počinje problem

Preskočili ste vježbanje, pospremanje ili učenje jer niste uspjeli stvoriti idealne uvjete – onu savršenu tišinu, uredan stol i šarene markere koji će čudesno potaknuti vašu produktivnost? 

Što je perfekcionizam i zašto je toliko zavodljiv? 

Perfekcionizam je zapravo trauma response koji nam se usadio negdje usput u životu dok smo učili kako se nositi sa svim očekivanjima koja imamo od sebe, očekivanjima naših roditelja, profesora i okoline koja nas definira do neke razine. 

Kada je vježbanje u trudnoći sigurno, a kada ga treba pod svaku cijenu izbjegavati

Perfekcionizam je unutarnji glas, naš interni life coach koji nam šapuće da ćemo biti vrijedni tek kad odradimo sve besprijekorno. Uvjerava da savršenstvo nije samo poželjno, nego obavezno. Na prvi pogled, čini se kao vrlina – tko ne bi želio raditi najbolje što može? Ali stvarnost je drugačija. Perfekcionizam često nije motivacija, već blokada. 

On nije težnja ka izvrsnosti; on paralizira. Ako savršenstvo nije dostižno, bolje da ne pokušavamo. I tako, umjesto da radimo na malim pomacima, čekamo neki imaginarni trenutak kad ćemo biti dovoljno spremni, dovoljno organizirani, dovoljno “savršeni.” 

Kako prepoznati perfekcionista u sebi? 

Perfekcionizam se često skriva pod maskom “standardnih očekivanja”. Evo nekoliko znakova da možda sabotirate sami sebe: 

Shutterstock

1. Sve ili ništa mindset:
Ako ne možete odraditi puni trening, radije nećete raditi ništa. Ako ne možete   posložiti sve bilješke, nećete ni započeti učiti. 

2. Opsjednutost detaljima:
Gubite sate na sitnice, umjesto da se fokusirate na ono što je zaista važno. 

3. Odgađanje zadataka:
Prokrastinacija često ide ruku pod ruku s perfekcionizmom jer nikad nije “pravo vrijeme”. 

4. Strah od pogrešaka:
Više se bojite neuspjeha nego što želite uspjeti. 

5. Previše vremena na planiranje:
Umjesto da krenete u akciju, zapinjete u fazi osmišljavanja “idealne” strategije. 

Shutterstock

Kako zaustaviti perfekcionista u sebi na vrijeme? 

Ključ je naučiti prepoznati te obrasce prije nego što se pretvore u spiralu odgađanja i frustracije. Evo nekoliko savjeta kako se uloviti u trenutku: 

  • Postavite si pitanje: “Što je najmanje što mogu učiniti momentalno sada?” Ako planirani trening ne može trajati 60 minuta, možete li odraditi samo jednu vježbu ili 10 minuta istezanja? 
  • Prihvatite nesavršenstvo kao dio procesa. Podsjetite se da je bolje krenuti i pogriješiti nego stajati u mjestu. 
  • Razmišljajte o napretku, a ne o savršenstvu. Svaki mali korak vodi bliže cilju. 

Bolje išta nešto nego ništa 

Ljudska priroda voli radikalne promjene, ali često zaboravljamo da velike promjene dolaze iz malih promjena koje se akumuliraju malo pomalo. Ako uspijemo promijeniti samo 1% dnevno, kroz dane, tjedne, mjesece i godine, postat ćemo biti neprepoznatljivi. 

Koliko vremena trebate provoditi u teretani za dobre rezultate? Evo što kaže struka

Evo primjera: 

  • 10 minuta yoge vs. 0 minuta: Možda vam 10 minuta zvuči nevažno, ali čak i toliko može poboljšati vašu fleksibilnost, smanjiti stres i osigurati bolji san. 
  • 20 minuta treninga vs. preskakanje: Čak i pola planiranog treninga aktivira vaše mišiće, ubrzava metabolizam i podsjeća vaše tijelo da je aktivno. 
  • 15 minuta učenja kako radi neki program vs. 0 minuta: Učenje jednog segmenta ili jedne funkcije je korak naprijed, a taj mali korak često inspirira na daljnji rad sljedećeg dana pa dana nakon. 15 minuta će nekih dana biti 45 minuta, a nekih sat i pol pa opet 15 ili 10. Nije bitno, bitno je da je svakog učinimo nešto. 

Napraviti nešto pa makar je to goli minimum znači pobijediti inerciju. Kad jednom krenemo, lakše je nastaviti. 

Kolika je moć minimalnog?  

Perfekcionizam voli grandiozne planove, ali naš mozak voli male pobjede. Kad se fokusiramo na sitne korake, osjećamo uspjeh, a to nas motivira za više. Umjesto da čekate idealan trenutak za promjenu, počnite sada – s minimalnim, najmanjim pomakom. 

Shutterstock

Na primjer: 

  • Ako nemate vremena za cijeli trening, napravite 10 čučnjeva. 
  • Ako vam nedostaje inspiracije za pisanje, napišite samo jednu rečenicu. 
  • Ako ne možete očistiti cijelu sobu, pospremite jedan kutak. 

Kako smiriti perfekcionista u vama 

Perfekcionizam često dolazi iz straha – straha od osude, grešaka, neuspjeha. Zato je ključno razviti nježniji unutarnji glas koji će vas motivirati, a ne kritizirati.  Meni je pomoglo sljedeće, probajte, sigurno će i vama. 

1. Prakticirajte samosuosjećanje:
Zamislite da ste vi vaš najbolji prijatelj. Što biste rekli prijatelju koji odustaje jer nije savršen? Ja imam sreće što mi je najbolji prijatelj isto perfekcionist pa se međusobno prozivamo i pomažemo kad jedno od nas započne svoju borbu s traženjem savršenstva. Rasprave koje se dogode između perfekcionista u nama su nešto neprocjenjivo jer si uspijemo osvijestiti da smo opet u obrascu traženja nerealnog i podcjenjivanja trenutačnog i mogućeg u ovom momentu.  

Shutterstock

Ako se spremate na borbu s perfekcionistom u sebi, spremite se na unutarnju borbu monologa sa samim sobom. Sami morate naučiti prepoznati kad upadnete u potragu za savršenim, kad se opravdavate samima sebi zašto baš sad nije trenutak zato nešto. Fokusirajte se na pronalaženje razloga zašto baš sad je najbolji trenutak da krenete.  

Kad misli navru, oglušite se, ponavljajte mantru: bolje išta nego ništa ili mali napredak je veći od nikakvog i krenite, dignite se i počnite raditi. Ne idite za mislima koje vam ne koriste, borite se, nije lako, znam, ali VI TO MOŽETE –  možete svaki trenutak pretvoriti u pravi trenutak za pokret, trening, učenje, yogu… 

2. Postavite si realne ciljeve:
Umjesto “svaki dan ću trenirati sat vremena”, ciljajte na “3 dana u tjednu po 20 minuta.” 

3. Priznajte si svoj napredak:
Redovito se podsjetite koliko ste već postigli, umjesto da fokusirate na ono što niste. 

4. Smanjite očekivanja:
Što bi bio vaš “vrlo dobar” trud danas umjesto „odličnog-sjedni 5“? Dajte si dopuštenje za prosječnost jer i ona vodi naprijed. 

Savez s nesavršenstvom

Zamislite da nesavršenstvo nije vaš neprijatelj, već saveznik. Što ako je baš taj trenutak kad sve nije savršeno – ključan? Umjesto da ga doživljavate kao prepreku, nesavršenstvo vas zapravo može osloboditi od straha, odgađanja i pritiska da sve bude idealno. 

Kao društvo, često glorificiramo savršenstvo. Divimo se savršenim fotografijama, besprijekorno uređenim prostorima, vrhunskim izvedbama. No, ono što ne vidimo su pogreške, propusti i pokušaji koji stoje iza tih trenutaka. Perfekcionizam je majstor skrivanja te stvarnosti. On nas uvjerava da nije vrijedno truda ako nije savršeno, a pritom nam ne dozvoljava prostor za proces – za učenje, prilagodbu i rast. Perfekcionizam traži gotov proizvod, odmah i sada. 

Shutterstock

Ali što ako taj gotov proizvod nije ono što nas ispunjava? Što ako je ljepota i snaga upravo u procesu? Kad sklopite savez s nesavršenstvom, otvarate vrata napretku i oslobađate se tiranije savršenstva. 

Prigrliti nesavršenstvo ne znači odustati od svojih ciljeva ili težnje za boljim. To znači prepoznati vrijednost svakog koraka na putu, čak i kad nije idealan. Život nije crno-bijel, već paleta nijansi u kojoj greške nisu mane nego lekcije. 

Prihvatite nesavršenstvo – i napredujte 

Prihvaćanje nesavršenog nije slabost. To je izraz hrabrosti. To je spremnost da pokušate, čak i kad niste sigurni u ishod. Da nastavite, čak i kad ne ide po planu. 

Kako prihvatiti nesavršenstvo i iskoristiti ga u svoju korist: 

  • Postavite realna očekivanja. Ne mora svaki dan biti savršen. Fokusirajte se na ono što je izvedivo u datim okolnostima. 
  • Slavite male korake. Svaki napor – bez obzira na veličinu – vrijedan je priznanja. Čak i najmanji koraci vode prema cilju. 
  • Budite nježni prema sebi. Perfekcionizam može biti jako strog i nemilosrdan. Prihvaćanje nesavršenstva znači dati sebi suosjećanje i razumijevanje. 

Kad samokritiku i ljutnju jer nešto nismo odradili kako je bilo po planu zamijenimo s nježnosti prema sebi samima, kad sami sebi kažemo da je ok tako kako je i da se možemo opustiti jer smo ipak napravili nešto – osjećaj bude oslobađajući.  

Fokusirajte se na proces, a ne na rezultat

Umjesto da se opsjedate time je li nešto savršeno, uživajte u samom činu stvaranja, učenja ili vježbanja. Jer na kraju dana, ono što nas zaista ispunjava nisu savršeni rezultati, već osjećaj da smo dali najbolje od sebe – to bude nesavršeno, malo traljavo, ali nama autentično.  

Proces je neuredan, zamusan, nenaspavan, često čangrizav i može biti malo bahat kad si uzme maha.  

Prvo mora biti kaos da bi mogao biti red  – a kaos je daleko od savršenog, no bez njega nema procesa, nema reda, nema ničega. 

Prihvaćanje nesavršenstva nije samo životna filozofija; to je način da oslobodite svoj puni potencijal. Počnite danas, počnite momentalno sada – ne čekajte savršen trenutak, jer on sigurno nikada neće doći. Vi ga morate stvoriti. 

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo