Ako niste od onih koji će sigurno u danu popiti litru mlijeka, vjerojatno vam se ono i često kvari.
Ako mlijeko trošite samo na kolače i kao dodatak kavi, vjerojatno se često pitate može li se mlijeko zamrznuti? Dobra je vijest da može! Ovo vrijedi za svaki tip mlijeka – svježe, dugotrajno ili ono na bazi bilja. Evo što morate znati;
Kako zamrznuti mlijeko?
Ako ste zamislili samo gurnuti karton mlijeka u hladnjak, odmah odustanite od ideje. Dobro je mlijeko zamrznuti u posebnoj posudi, plastičnoj. Mlijeko se širi kad se smrzava, što bi moglo uzrokovati pucanje kartona u kojem se nalazi i tako napraviti pravi nered u zamrzivaču.
U 40 dana izolacije, stalno je pripremala ovo jelo jer je – genijalno!
Ideja je da mlijeko stavite u posudu – ili više njih, te ostavite nekoliko centimetra praznog prostora. Poslužiti može i plastična vrećica za zamrzavanje namirnica. Ako ste kupili malo više mlijeka s namjerom da ga zamrznete, svakako to učinite prije isteka roka trajanja, a najbolje dok je mlijeko svježe.
Kako ga koristiti?
Može stajati do 3 mjeseca u zamrzivaču bez straha da se pokvarilo, iako ga je bolje iskoristiti što prije kako ne bi apsorbirao mirise drugih namirnica koje jednako dugo stoje. Prije korištenja ga stavite u hladnjak da se otopi, što može trajati i cijeli dan – ovisi o količini. Najbolje ga je iskoristiti u roku od par dana.
Kako se masnoće odvajaju zbog zamrzavanja možda primijetite „mrvičastu“ teksturu mlijeka, ali to je sasvim normalno. Iz tog je razloga bolje zamrzavati mlijeko s nižim postotkom masnoće.
Znate li kada je najbolje vrijeme za piti mlijeko? Ne, nije jutro!
Kako biste došli do one poznate teksture mlijeka, samo dobro protresite posudu ili stavite u blender. Ako niste zadovoljno teksturom i dalje, onda mlijeko koristite za pripremu kolača, kuhanje i napitke!
A. A.
Foto: Shutterstock