Napokon je došlo i to doba godine – sezona godišnjih odmora. Unatoč pandemiji koronavirusa, mnogi Hrvati razmišljaju kako i gdje provesti ljetni godišnji odmor.
I bez obzira putovali na more, u inozemstvo ili odmor jednostavno provodite kod kuće, za kvalitetno se opustiti potrebno je slijediti neka pravila. Bez brige, pravila su vrlo jednostavna, problem je što ih često ignoriramo ili zaboravljamo. I prije nego se okrenemo, odmor je gotov i slijedi ona rečenica, najčešće upućena kolegama na radnom mjestu nakon nekoliko radnih sati: Osjećam se kao da nisam ni bio na godišnjem odmoru…
Kako bi izbjegli ovaj scenarij, naučite se opustiti, naučite i kada reći ne; kako i organizam odmoriti prehranom te koliko vježbanja je dovoljno vježbanja na odmoru…
Ovih 6 popularnih namirnica nutricionisti ne kupuju i ne jedu!
1. Birajte opuštajuće aktivnosti
Prije odmora dobro razmislite što vas najbolje opušta i držite se tih aktivnosti. Nemojte raditi stvari koje vam ne odgovaraju, a za koje se podrazumijeva da se rade na godišnjem odmoru (poput cjelodnevnog boravka na plaži). Nemojte rješavati sve svoje probleme dok ste na godišnjem odmoru. Umjesto toga, iskoristite tih dva tjedna za opuštanje i punjenje baterija.
2. Promjena rutine
Što je više moguće promijenite rutinu. Ne pregledavajte mailove, ne tratite puno vremena na surfanje internetom, a zvukove na mobitelu – isključite.
3. Zabavite djecu
Za najmlađe na odmor svakako ponesite nekakvu zanimaciju poput društvenih igara, knjiga, igrica… U suprotnom će vas iscrpiti.
4. Zaboravite na pogreške
Pretvorite negativne misli u pozitivne i iskoristite vrijeme da razmišljate o svojim postignućima umjesto o svojim pogreškama.
5. Igrajte mudro
Ako putujete u rodni grad, dobra je ideja da dogovorite s rodbinom da oni obiđu vas umjesto da u raspored ugurate obilaske na deset različitih adresa.
Kako se hraniti na odmoru?
Godišnji odmor je vrijeme opuštanja i zato si smijete dopustiti više ugljikohidrata i duži san. No, zašto ipak ne biste ostali u formi i na ljetovanju? Kad se vratite vaše tijelo neće osjetiti razliku i bit će vam lakše prilagoditi se ponovno obavezama.
1. Odabir hrane
Ribu pripremajte na roštilju, a ne prženu na tavi te krumpire kuhane, a ne pečene u pećnici. U restoranu slobodno pitajte koje jelo dolazi s kojim prilogom i kako se priprema. Jedite što više svježega voća i povrća. Pripazite na umake i dodatke koji dolaze sa strane, ni to nije bezazleno, iako je u malim količinama.
2. Izbor alkohola
Na godišnjem si možete dopustiti koje piće dok ste na večeri u društvu, ali što piti? Piva ima 180 kalorija, čaša vina 160 kalorija i čašica žestice oko 55 kalorija, zato pripazite kako ne biste odjednom unijelo 500-1000 kalorija jer vam je piće bilo ukusno. Pazite na kalorije i šećere u već miješanim pićima, a to vrijedi i za to ona koja se rade s pićima „bez šećera“.
Reese Witherspoon otkriva recept za napitak koji pije već 8 godina i ne namjerava prestati!
3. Ostanite aktivni
Nema potrebe da tražite teretanu na ljetovanju, ali zato postoje drugi načini tjelovježbe. Uvijek možete trčati plažom predvečer ili u planine te plivati jer ipak je to najzdraviji oblik tjelovježbe prilikom kojeg se aktiviraju svi mišići, a ne radi pritisak na zglobove. Zadržite tijelo u formi i kondiciji!
4. San
Mnogi ljudi pate od nedostatka sna. San je važan za oporavak, obnavljanje, rast i borbu sa stresom. Pokušajte se odmoriti tijekom noći, a na odmoru možete spavati i poslijepodne.
5. Voda
Ostanite hidrirani, a pogotovo ako se nalazite često na suncu. Držite dvije litre vode pored sebe na plaži i pijuckajte tokom dana. Ako navečer odete na piće s prijateljima, uvijek zatražite i čašu vode.
Izbjegavajte pekare!
Najveći problem debljanja na godišnjem odmoru je u činjenici da se prilikom odmora, zaista želimo odmarati te rjeđe pripremamo doručak, ručak ili večeru, a lakše posežemo za pekarskim proizvodima, kolačima, brzom hranom (prženom i pohanom), slanim suhomesnim proizvodima te sladoledom kao glavnim osvježenjem ljeti. Svi su ti proizvodi puni šećera i ugljikohidrata koji se teže razgrađuju u organizmu, lakše ulaze u krv te zbog učestale konzumacije primjećujemo rast broja kilograma.
Boje, boje, boje…
Narančasto, žuto i crveno voće i povrće sadrži biljne pigmente koji potiču pigmentaciju i ujedno posjeduju antioksidativno djelovanje. Stoga je tijekom ljeta uputno uživati u marelicama, breskvama, dinjama, lubenicama, mrkvi… – objašnjava doc. dr. sc. Darija Vranešić Bender, nutricionistica te upozorava kako bi masnu, prženu, dimljenu i začinjenu hranu trebalo izbjegavati tijekom cijele godine, a posebice ljeti.
Mediteranska prehrana je najbolji ljetni izbor
Kao ljetni ideal, nutricionistica ističe upravo mediteransku prehranu. Znanstvena istraživanja svaki put iznova potvrđuju blagodati ove prehrane, a svježi začini koji se koriste doprinose prevenciji bolesti uz već dobro poznate namirnice poput ribe, maslinovog ulja, cjelovitih žitarica…
Hladno ne rashlađuje bolje…
Krvne žile i mozak od štetnih radikala štiti i umjerena konzumacija vina, pogotovo crnog, ali ne valja pretjerivati. Ljeti kako bismo utažili žeđ, najčešće posežemo za hladnim napitcima. No, bolje ćemo se rashladiti ako pijemo tekućine sobne temperature ili konzumiramo tople čajeve i napitke. U zemljama gdje vrućine ne prestaju tijekom cijele godine, tradicionalno se piju topli čajevi kako bi rashladili organizam, savjetuje Darija Vranešić Bender.
Što s mliječnim proizvodima?
Organizam ljeti za vrijeme vrućih dana prirodno traži hranu koja je lagana za probavu, bogatu sadržajem vode i minerala koji se gube znojenjem, s više vlakana, a manjom količinom masnoća i proteina. Svježi voćni sokovi i fermentirani mliječni proizvodi s niskim udjelom masti korisni su izvor enzima, prijateljskih bakterija, vlakana, te vitamina i minerala.
M. P.
Foto: Shutterstock