Djeca koja su u dobroj formi imaju bolje ocjene od njihovih vršnjaka koji se bore s viškom kilograma, pokazalo je još jedno američko istraživanje.
Ne samo da će pretili mališani imati veći rizik od razvijanja šećerne bolesti ili astme, nego će i njihov uspjeh u školi biti lošiji, zaključili su istraživači Sveučilišta Missouri.
“Naša studija sugerira da pretilost u ranim školskim godinama, pogotovo gojaznost koja je konstantna u osnovnoj školi, može štetno utjecati na društvenu i emocionalnu dobrobit djece, kao i na njihov akademski uspjeh”, objasnila je Sara Gable, voditeljica istraživanja.
“Naša studija sugerira da pretilost u ranim školskim godinama, pogotovo gojaznost koja je konstantna u osnovnoj školi, može štetno utjecati na društvenu i emocionalnu dobrobit djece, kao i na njihov akademski uspjeh”, objasnila je Sara Gable, voditeljica istraživanja objavljenog u časopisu Child Development.
Njen je tim pratio mališane od vrtićke dobi (od treće godine) sve do devete godine. Tijekom ovog razdoblja učitelji su u pet navrata dali svoje mišljenje o međuljudskim vještinama i emocionalnoj dobrobiti djece, roditelji su ažurirali obiteljske podatke, djeca su vagana i mjerena, a njihove su ocjene analizirane.
Usporedno s djecom koja nikad nisu bila pretila, gojazni mališani koji su od samog početka studije bili pretili imali su lošije ocjene iz matematike za vrijeme cijele studije, “što se djelomice može objasniti time što su oni bili tužniji, usamljeniji i tjeskobniji od druge djece”. Također, konstantno pretile djevojčice su imale manje socijalnih vještina.
Dječja pretilost u Hrvatskoj
Prema podacima Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo, u našoj je
zemlji broj pretile djece udeseterostručen od sedamdesetih godina do
danas. Činjenica da je dječja pretilost uzela maha pokazuju podaci kako u
predškolskoj dobi ima oko 11 posto pretile djece, a u školskoj i više.
Najčešće je riječ o prekomjernoj konzumaciji kalorija, a roditelji se
pozivaju na promjenu stila života svojih mališana kako bi uspjeli
spriječiti opasne bolesti svoje djece. Naime, istraživanja su pokazala
kako se pretilost u dječjoj dobi samo povećava u odrasloj te tako osobu
izlaže povišenom riziku od mnogih bolesti krvožilnog sustava, ali i
raka.
Saznajte što možete učiniti za svoje mališane kako biste osigurali njihovu vitkost i zdravlje: Kako spriječiti dječju pretilost?
K. Pužar