Zaklada Hrvatska kuća disanja povodom obilježavanja Svjetskog dana kronične opstruktivne bolesti pluća (KOPB) organizira javnozdravstvenu akciju „Otkrij rano“ na Trgu Petra Preradovića (Cvjetni trg) u Zagrebu.
Kronična opstruktivna bolest pluća (KOPB) je kronična bolest pluća koju karakterizira smanjenje protoka zraka kroz dišne puteve.
Istraživanja pokazuju kako trenutno u svijetu od KOPB-a boluje 600 milijuna ljudi, dvostruko više od bolesnika sa šećernom bolesti. Pušenje je najčešći uzrok bolesti, a čak 95% oboljelih su pušači. Ostali uzročnici bolesti su respiratorne infekcije, onečišćeni okoliš, ali i genetsko nasljeđe.
Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB)
Od kronične opstruktivne bolesti pluća (KOPB) u Hrvatskoj trenutno boluje 400.000 ljudi, dok ova bolest svake godine u Europi usmrti čak 300.000 ljudi.
Većina oboljelih su pušači što je i glavni čimbenik rizika za nastanak KOPB-a. Otrovi iz cigaretnog dima dovode do oslabljene obrane pluća od infekcija, do suženja dišnih puteva, te oštećenja alveola. Pasivna izloženost duhanskom dimu također doprinosi pojavi respiratornih simptoma i KOPB-a. Međutim, poznato je da svi pušači ne oboljevaju od duhanskog dima, odnosno postoje i drugi uzroci nastanka KOPB-a. Od stečenih čimbenika, najčešći su profesionalna izloženost štetnim plinovima i prašini te zagađenje okoliša. Nasljedni čimbenik rizika je nedostatak enzima alfa1 antitripsina.
Glavni simptomi KOPB-a su:
- kratkoća daha tijekom fizičke aktivnosti,
- svakodnevni kašalj,
- iskašljavanje te
- sviranje u prsima.
Bolesnici koji puše u srednjoj i starijoj dobi razvijaju kašalj koji se u početku javlja samo ujutro, praćen obilnim iskašljavanjem tzv. “pušački kašalj”. S vremenom, kako bolest napreduje, javlja se tijekom cijelog dana, a zatim i noći. Iskašljavanje je u početku gotovo neprimjetno, jer se javlja samo ujutro. Iskašljaj je sluzav, a tijekom pogoršanja bolesti postaje gnojan.
Otežano disanje u početku zapaža se tek pri većem naporu, a pojačava se kod pogoršanja bolesti, tzv. egzacerbacije (najčešće uzrokovanih bakterijskom ili virusnom infekcijom). Tada je zaduha obično popraćena kašljem, sviranjem u prsima a ponekad i vrućicom. Kako bolest napreduje razdoblja između pogoršanja postaju kraća, a u uznapredovaloj fazi, bolesnicima je potrebna stalna njega i dodatni kisik kako bi mogli disati.
Ova bolest jednostavno se dijagnosticira pretragom spirometrija, a povodom obilježavanja Svjetskog dana kronične opstruktivne bolesti pluća, na Trgu Petra Preradovića u Zagrebu, danas od 10 do 14 sati, zdravstveni djelatnici Klinike za plućne bolesti Jordanovac, Specijalne bolnice za plućne bolesti i Poliklinike za bolesti dišnog sustava svim zainteresiranim građanima napraviti će besplatan test ispitivanja plućne funkcije – spirometriju uz mjerenje ugljičnog monoksida u izdahnutom zraku (CO).
Svim prisutnim i zainteresiranim građanima omogućeno će biti i savjetovanje s ciljem edukacije i stručnog usmjeravanja građana i pacijenata.
Detoksikacija pravilnim disanjem
Zaklada Hrvatska Kuća Disanja