Hrana i recepti

Hrana i recepti

Bezglutenska brašna u kuhinji, njihove primjene te specifičnosti 

PROMO

Brojne su vrste brašna bez glutena no ona nisu namijenjena isključivo oboljelima od celijakije jer sadrže pregršt zdravih tvari, a i vrlo su ukusna

Ako ne tolerirate gluten ili imate autoimuno stanje koje ne dopušta konzumaciju istog, preporučamo vam široku paletu alternativnijih opcija brašna naspram onih klasičnih. Sljedeći put kada poželite napraviti domaći kruh, kekse ili kolačiće, razmislite o nekom od brojnih vrsti brašna bez glutena . Preporučamo ih za svakoga (ne nužno samo celijakičare) jer sadrže pregršt dobrobiti za zdravlje te specifične okuse/mirise koje je poželjno ubaciti u svakodnevnicu.  

Ali koje brašno odabrati? Ovisno o tome što planirate napraviti, postoje brašna bez glutena koja su tehnološki prikladna za pojedine proizvode ili možete kombinirati mješavinu različitih brašna za optimalne rezultate pečenja. Možete i individualno izabrati kombinaciju koja vam najbolje odgovara i strukturno i okusno. Moguće je da ćete recept morati malo prilagoditi ili dodati svoj “začin” – no u tome je ljepota kulinarstva – individualna rješenja kreirana prema vlastitim željama. Neka brašna bez glutena brzo upijaju vlagu i zahtijevaju dodatnu tekućinu u receptu, dok su druga toliko gusta da im je potrebno dodatno dizanje. Ključno je točno znati s čime radite. Pa krenimo redom: 

1. Teff brašno 

Jeste li ikada probali Teff brašno ? Za one kojima nije poznato – Teff žitarica potječe iz Etiopije i smatra se riznicom hranjivih tvari u usporedbi sa većinom brašna prisutnih na današnjem tržištu. Posebno je bogato vlaknima, željezom, fosforom, kalcijem i vitaminima B skupine. Teff karakterizira niski glikemijski indeks, tako da je on osobito dobar odabir za dijabetičare kako bi održali stabilnu razinu glukoze u krvi. Prirodno stvara osjećaj sitosti zbog visokog udjela neprobavljivih vlakana i zbog toga je neizbježan u prehrani pretilih osoba, osoba s metaboličkim poremećajima, kao i osoba s kroničnim nezaraznim bolestima, ali i sportaša. Sadrži visoki udio lizina i kalcija, stoga je odličan za zdravlje mišića i kostiju.  

Shutterstock

Teff brašno najbolje je koristiti u kombinaciji s drugim bezglutenskim brašnom /brašnima jer može učiniti vaše pecivo suhim i krutim ako se koristi samostalno. Često se koristi u kruhu, pecivima, palačinkama i kolačima, a teff brašno treba koristiti u manjim količinama jer ima vrlo intenzivan okus (dodaje se najčešće 25 – 30 %). Možete ga napr. zamijeniti za proso u receptu ili ga koristiti u kombinaciji s drugim brašnom. Također možete i pohati s ovim brašnom. Svakako vrijedi probati! 

2. Badem brašno ( lješnjakovo, orahovo) 

Jedno od najpopularnijih brašna bez glutena – bademovo brašno – ukusna je alternativa tradicionalnom pšeničnom brašnu. Ova vrsta brašna puna je hranjivih tvari uključujući magnezij, kalcij, kalij i mangan, a da ne spominjemo dijetalna vlakna i proteine. Bademovo brašno ima viši udio ukupne masti, ali istraživanja sugeriraju da bademi mogu pomoći u snižavanju razine LDL (ili “lošeg”) kolesterola, osobito kod ljudi s visokim kolesterolom ili dijabetesom. Bademovo brašno posebno je dobro za pečenje, osobito kolača i torti. Kada zamjenjujete pšenično brašno, koristite omjer otprilike dvostruko više bademovog brašna od običnog brašna, ali će vlaga u drugim sastojcima igrati ulogu. Bademovo brašno je nezgodno kada se radi o izravnim zamjenama, pa je najbolje pronaći recept koji koristi bademovo brašno, a ne pokušavati sami napraviti konverziju. 

3. Amarant brašno

Ovo brašno bez glutena ima orašasti, zemljani okus te ima tendenciju upijanja okusa drugih sastojaka. Bogato vlaknima i proteinima, amarant brašno sadrži i mnogo magnezija, mangana, fosfora, selena i željeza. Također je posebno bogat folatom, nutrijentom koji je vrlo važan za trudnice. Brašno od amaranta također osigurava dvostruko više kalcija nego mlijeko po porciji. Pečenje s brašnom od amaranta ipak je pomalo zahtjevno, a najbolje se kombinira s drugim brašnom bez glutena, posebno za recepte kao što su kruh, kore za pitu i tortilje. Kada pečete s ovim brašnom, morat ćete se pridržavati omjera 1 dijela amarantovog brašna i tri dijela drugog bezglutenskog brašna. Kada radite zamjene, trebat će vam oko 1 šalica amarantovog brašna na 1 šalicu pšeničnog brašna. Brašno od amaranta brzo posmeđi, pa pripazite na temperaturu u pećnici i vrijeme pečenja. 

Shutterstock

4. Heljdino brašno 

 Heljdino brašno ima bogat, zemljani okus koji dobro funkcionira u brzim kruhovima i kruhu s kvascem. Međutim, ima mrvičastu teksturu pa biste ga mogli kombinirati s drugim brašnom bez glutena – npr. s rižinim brašnom. Heljdino brašno bogato je vlaknima i antioksidansima te željezom, magnezijem, folatom, cinkom i manganom. Pečenje s heljdinim brašnom vrlo je jednostavno jer većina recepata omogućuje izravnu zamjenu pšeničnog brašna od heljdinog brašna u omjeru 1:1. Heljdino brašno bogato je vlaknima i daje vlažnu, nježnu teksturu kada se koristi u malim količinama. Kombinirajte heljda brašno s brašnom tapioke i napravite domaće kore ili ga dodajte drugim brašnima bez glutena za izradu vlastite univerzalne mješavine. Osim za pečenje, u heljdu možete umotati srdele prije pečenja, koristiti za pohanje i sl. namjene. 

5. Tapioka brašno  
 
Vrlo svestran sastojak, brašno tapioke ima izuzetno finu teksturu i svijetlu bijelu boju. Tapioka je ekstrahirani škrob iz biljke manioke, a iznimno je popularno kao sredstvo za zgušnjavanje jer se zgušnjava na niskim temperaturama i zadržava svoju konzistenciju na temperaturama smrzavanja. Također se vrlo brzo zgusne bez promjene okusa jela. Kada pečete s brašnom tapioke, možete ga zamijeniti kukuruznim škrobom u omjeru 2:1 ili ga kombinirati s drugim brašnom bez glutena kako biste napravili vlastitu mješavinu za sve namjene. Budući da ima malo šećera ili masti, tapioka brašno je izvrsno za zdravo pečenje. Može se koristiti u omjeru 1:1 za pšenično brašno. Neutralnog je okusa i teksture, pa je posebno pogodno kada se pomiješa s drugim bezglutenskim brašnima. Kada radite izravne zamjene, koristite 1 šalicu tapioka brašna na 1 šalicu pšeničnog brašna.  

Shutterstock

5. Rižino brašno (bijelo) 

Napravljeno od fino mljevene bijele riže, rižino brašno odlična je zamjena za pšenično brašno. Djeluje vrlo dobro kao sredstvo za zgušnjavanje jer sprječava odvajanje tekućine – osobito je dobro za juhe i umake, ali može poslužiti i za kolače, kekse i krekere. Bijelo rižino brašno sadrži dosta mangana, selena, niacina, magnezija, tiamina i vitamina B6. Bijelo rižino brašno ima svilenkasto glatku teksturu i svijetlo je bijele boje. Općenito govoreći, pšenično brašno možete zamijeniti bijelim rižinim brašnom u omjeru 1:1 u receptima za kuhanje, iako će recepte za pečenje možda trebati malo prilagoditi. Bijelo rižino brašno nije idealno za recepte s visokim udjelom masti i niskim sadržajem tekućine poput kolačića ili muffina, ali se može kombinirati s drugim brašnom bez glutena za bolji rezultat. Ovo brašno se zbog fine teksture i neutralnog okusa dobro uklapa u druga brašna. 

6. Kvinoja brašno  

Brašno dobiveno mljevenjem kvinoje odlična je alternativa za one koji preferiraju zdravije oblike pečenih proizvoda ili one koji žele reducirati glutenska brašna. Kvinoja sadrži visok udio vlakana, nizak udio zasićenih masti i odličan je izbor za sve koji vole orašaste arome. Bogata je lizinom koji sudjeluje u procesima rasta i zacjeljivanja tkiva. Brašno kvinoje dobiva se mljevenjem sjemenki quinoe, a sadrži sve esencijalne aminokiseline, što omogućuje cjelovitu prehranu i bez kombinacije s drugim mahunarkama i žitaricama. Što se tiče omjera i pečenja s brašnom od kvinoje , morat ćete se pridržavati omjera 1 dijela kvinoja brašna i tri dijela drugog bezglutenskog brašna. Kada radite zamjene, trebat će vam oko 1 šalica kvinojinog brašna na 1 šalicu pšeničnog brašna. 

7. Laneno brašno 

Cijelo sjeme lana ne donosi jednake koristi za organizam kao mljeveno. Sjeme prolazi kroz crijeva bez razgradnje, čime ne donosi ni približnu dobrobit kao mljeveno sjeme/pelet. Mljeveno sjeme u obliku brašna znatno je bolje za konzumaciju i opskrbljuje tijelo vlaknima, omega-3 masnim kiselinama i proteinima. Laneno brašno možete na razne načine svakodnevno koristiti u prehrani: 

  • dodajte žlicu lanenog brašna u 25 ml kefira ili jogurta uz doručak 
  • kod pripreme umaka, dodajte u njega žlicu lanenog brašna 
  • dodajte malo lanenog brašna u tijesto za kruh ili kolače 
  • s obzirom na to da je laneno brašno bogato vlaknima preporučljivo ga je uvijek konzumirati s puno tekućine 

8. Konopljino brašno 

Konoplja se već duže vrijeme koristi u ljekovite svrhe, a njezino brašno je izvrstan biljni izvor bjelančevina, preporučljiv svima, a osobito osobama koje slijede vegetarijansku ili vegansku prehranu. Svijetlo zelene je boje, vrlo blagog orašastog okusa i mirisa. Ovo biljno brašno koje sadrži idealan omjer omega- 3 i omega-6 višestruko nezasićenih esencijalnih masnih kiselina, GLA, gama linolensku višestruko nezasićenu esencijalnu masnu kiselinu i SDA, stearidonsku višestruko nezasićenu esencijalnu masnu kiselinu, sve aminokiseline, vitamine skupine B (osim B12), vitamin E (tokoferol), provitamin A (betakaroten), minerale (željezo, bakar, cink, fosfor, kalij, kalcij, magnezij i mangan), te netopiva dijetalna vlakna. Konoplja je intenzivnijeg okusa pa se u mješavine dodaje do 20 %. Možete ju kombinirati s mueslima ako želite u doručak ubaciti više proteina.  

Slobodno se poigrajte okusima i mirisima, a naše proizvode možete pronaći na https://www.grana.hr/.

PROMO ČLANAK 

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo