Ako vas ove zime nije “napao“ kašalj, onda se možete smatrati sretnikom! Postoje lijekovi i pastile koje će vam olakšati tegobe, ali zašto ne biste probali prirodnim pripravcima?
Ono što je potrebno kada nam kašalj zadaje probleme je čišćenje sluzi iz dušnika. Donosimo vam par domaćih pripravaka za koje se smatra da potiču iskašljavanje i olakšavaju tegobu.
Čaj od sladića
Osim ostalih pozitivnih djelovanja, sladić smiruje sluznicu i ima dugu tradiciju u liječenju kašlja i astme. Čaj možete pripraviti od samog sladića, ili malo te biljke dodati u drugi biljni čaj. Imajte na umu kako ne smijete pretjerati s pijenjem čaja jer se mogu javiti povišeni tlak, letargija i glavobolja.
Bosiljak
Kralj začina, bosiljak, tradicionalno se koristi kod upale desni i sluznice usta, prehlade, gripe ili kašlja. Svakodnevno pojedite deset listića bosiljka za doručak kao sredstvo zaštite od prehlade. Ako vas kašalj ipak spopadne, napravite čaj od bosiljka. Listove osušenog bosiljka prelijte kipućom vodom i ostavite u poklopljenoj posudi deset minuta. Čaj uzimajte redovito, ali nakon osam dana napravite pauzu od dva tjedna.
Čaj od sljeza
Najkvalitetniji je to čaj u listićima. Jednu žlicu sljeza polijte vrućom vodom i ostavite 20-ak minuta. Po potrebi dodajte meda (odlični antiseptik koji smiruje podražaje grla i natečenost) i popijte. Ovaj čaj valja piti svježe pripravljen.
Datulje
Izmiješajte pola kilograma datulja, pola kilograma smokvi i 30 grama kadulje sa 4.5 litri destilirane vode. Ove sastojke kuhajte pola sata, procijedite i svedite sirup na 1.1 litru. Uzimajte po potrebi.
Krumpir
Ukoliko je vaš kašalj suh, skuhajte ljuske od krumpira i zasladite. Uzimajte po jednu žlicu nekoliko puta dnevno.
Majčina dušica
Skuhajte čaj od majčine dušice, ohladite ga i grgljajte! Kuhanjem čaja ste iz biljke izvukli tvar timol koji djeluje kao moćni antiseptik.
A. A.