Rezultati najnovijeg istraživanja objavljenog u znanstvenom časopisu Food Chemistry su pokazali kako krumpir, osim vitamina C, sadrži i veoma zanimljive, biološki aktivne bjelančevine.
Važno je znati da sastojci u krumpiru nisu jednakomjerno
raspoređeni. Najviše bjelančevina i vitamina C nalazi se odmah ispod kore.
Osim što imaju antioksidativni učinak pa čuvaju naš organizam od bolesti i preranog starenja, one mogu sniziti i krvni tlak.
“Da bi imala pozitivan utjecaj na zdravlje, hranjivu je namirnicu potrebno pripremiti na ispravan način. Ako se kuha u vodi, bez ulja i drugih dodataka – konzumacija krumpira pridonosi zdravlju”, pojašnjavaju stručnjaci.
Zbog sastava, krumpir je i lako probavljiva namirnica. Odlikuje ga
velika količina škroba, obilje minerala (između ostalih kalcij i jod) i
vitamina (C vitamin te vitamini B skupine). Minerali i vitamini
koncentrirani su ispod ljuske krumpira, pa je preporučljivo guliti što
tanji sloj. Najzdraviji je zato krumpir kuhan u ljusci, i to u
poklopljenoj posudi.
U 100 grama kuhanog krumpira ima oko 80 kcal, a za takvu energetsku vrijednost je najzaslužniji škrob. On potiče osjećaj sitosti, povećava iskorištavanje kalcija te povoljno utječe na razine šećera i inzulina u krvi te oksidaciju masnih kiselina. Zato se sve češće govori o njegovom pozitivnom učinku na probavni sustav.
Jedite ga na salatu!
Kad se kuha i jede hladan, u njemu se povećava količina neprobavljivog škroba, pa dobro djeluje na razine šećera i inzulina u krvi, a povećava i osjećaj sitosti.
K. R.