Posebnog okusa, boje i arome, malina je prava ljetna poslastica kojoj je teško odoljeti. Ujedno je i izvrstan izvor vitamina, posebice vitamina C, sadrži i velik broj minerala, te vlakna. Posebnost je u bogatom sadržaju antioksidansa.
Naime, izrazita crvena boja malina potječe od antocijana, koji dokazano štite ljudski organizam od štetnog djelovanja slobodnih radikala. I drugo voće i povrće poput kupine, trešnje, rajčice, crvene paprike, jagoda, kojih upravo u ljetnim mjesecima ima u izobilju, sadrže antocijan i likopen, snažne antioksidanse koji su poznati kao zaštitnici krvožilnog sustava, potiču cirkulaciju i čiste krvne žile od svih vrsta masnoća.
Antioksidantska zaštita malina potječe i od elagitanina, koji se nalazi još i u kupinama, jagodama te šipku, a istraživanja su pokazala da imaju antikancerogeno djelovanje. Antioksidansi sprečavaju štetno djelovanje na stanicama uzrokovane oksidacijom, zato si barem 2 do 3 puta tjedno priuštite ukusne i fine, a tako zdrave maline.
Nutritivna vrijednost
U malinama možete uživati bez straha od viška kilograma, jer imaju malu energetsku vrijednost, sadrže najvećim dijelom vodu, te ugljikohidrate i proteine. Budući da su bogat izvor dijetalnih vlakana, povoljno djeluju i na pravilan rad crijeva, a imaju blagotvoran učinak i na sprečavanje razvoja dijabetesa. Brojne su studije pokazala kako namirnice bogate dijetalnim vlaknima imaju važnu ulogu u smanjenju simptoma upala, bolesti srca i krvnih žila te dijabetesa, zato bi trebalo u prehranu uključiti što veću konzumaciju dijetalnih vlakana. Ta se hrana preporuča i kod dijeta jer usporavaju probavu te daju osjećaj sitosti.
Maline su hranjive i svježe i sušene, od njih se prave sokovi, sirupi, kompoti, vino. U vrijeme sezone branja najbolje je piti svježi sok od malina, a zimi kuhan. Maline su bogate pektinom, pa su idealne za pripremu džemova, želea i marmelada. Odličan su dodatak kremama, moussevima od bijele i tamne čokolade, te tiramisu kremama.
Sirup od malina
Sirup od malina možete i sami pripremiti, jer je recept jednostavan. Potreban vam je 1 kg malina i 1 kg šećera. Maline dobro operite, ocijedite i u sokovniku ili multipraktiku napravite sok. Ostavite u hladnjaku preko noći. Idući ga dan procijedite tako da odvojite sok od koštica i kožice, najbolje preko gaze. U posudi s debelim dnom soku dodajte šećer, neprestano miješajte sve dok ne provrije, nakon toga kuhajte još 10-tak minuta i dalje miješajući.
Boce u koje ćete usipati sok treba dobro oprati, osušiti i zagrijati u pećnici na 50-ak stupnjeva. Vrući sirup ulijte u tople boce, a kad se boce i sirup ohlade, stavite čep od pluta. Od sirupa ili malinovca možete ako vam zatreba žele za kolač napraviti pomoću uputa za pripremu s vrećice preljeva za torte. Ovako pripremljen sirup čuvajte na hladnom i tamnom mjestu, a rok njegova trajanja je godinu dana.
Čaj od malina za trudnice
Osim plodova maline, soka ili sirupa, koristi se i njezino lišće od kojeg se spremaju ljekoviti čajevi. Dobri su za poboljšanje imuniteta, jačanje srca, kod prehlada, kožnih bolesti. Malinu se zbog ljekovitih svojstava njezina lišća smatra najboljom biljkom za održavanje trudnoće, List maline bogat je kalcijem, magnezijem, željezom, fosforom, kalijem, vitaminima B,C i E, sadrži i alkaloid fragarin, koji povećava plodnost kod žena i muškaraca.
Čaj od lišća malina se priprema tako da se 1-2 velika žlica lišća maline prelije s vrelom vodom. Nakon 20 minuta treba procijediti. Može se piti 2-3 puta na dan. Djeluje umirujuće na probavu, smanjuje mučninu i povraćanje, te pomaže da se lakše iznese trudnoća. Čaj se može pripremiti i od listova malina i kupina, a bilo bi najbolje piti ga nezaslađeno.
Izvor: Žena.hr