Potočarka od davnina ima posebno mjesto u narodnoj medicini jer je iznimno hranjiva i ljekovita te odlično jača i pročišćuje organizam.
Vodena kraljica
Biljka koje je poznata pod mnogim drugim imenima (dragušac, drezga, krstovnik, bobovnjak, rezanica, kostriš, vodena kreša, ljuti mokriš, vodena kraljica, gardun) u prirodi raste na izvorima čiste vode, potocima, rijekama i obalama jezera. Iako voli vodeno okruženje, lako se uzgaja u vrtu, pa čak i u teglama na balkonu. Riječ je o zeljastoj trajnici iz botaničke obitelji krstašica u koju se svrstavaju i brokula, cvjetača, kupus, kelj, prokulica…
Jača od špinata
Potočarka je bogata vitaminima A, B, D i E, mineralima (kalij, kalcij, željezo, jod), proteinima i vlaknima. Moderna znanost ustanovila je da potočarka sadrži više željeza od špinata i više vitamina C od limuna i naranče. Istraživanja su također pokazala da potočarka štiti od raka jer sadrži spoj fenetil izotiocijanat (Phenethyl isothiocyanate – PEITC) koji ima snažna antikancerogena svojstva.
Ljekoviti sok, čaj i oblozi
Kao ljekovito sredstvo potočarka se primjenjuje u obliku svježeg soka, čaja, kapi, tinktura i obloga. Pomaže kod bolesti dišnog i mokraćnog sustava te dijabetesa i bolesti jetre, olakšava probavne tegobe i reumatske tegobe. Također se koristi u liječenju kožnih bolesti, a poznata je i kao prirodni tonik protiv opadanja kose.
Ukusne salate i variva
U kulinarstvu se potočarka može pripremiti na razne načine. Okus joj je pomalo gorkast, sličan okusu rotkvice, pa je odlična je u salatama – fino se kombinira s drugim povrćem i sirevima. Listove potočarke najbolje je jesti prije cvatnje biljke jer tijekom cvatnje okus postaje intenzivniji i gorči.
Potočarka se može dodati juhama, varivima, umacima, sendvičima… Osušeni listovi i sjemenke potočarke mogu se koristiti kao začin, a nedozreli plodovi mogu se ukiseliti kao kapari.
Raštika – niskokalorična, a izvanredno hranjiva i zdrava
I.V.
Foto: Shutterstock